בגלגול הבא כדאי להיות כלב קובני

הרבה קובנים מייחסים לכלבים תכונות אלוהיות. קדושים או לא, אין ספק שרוב הכלבים בהוואנה חיים טוב יותר מבני מינם מארצות אחרות

צילום: אלכס ליבק
אלכס ליבק
הוואנה
אלכס ליבק
הוואנה

כשמסתובבים ברחובותיה הדלים והצבעוניים של הוואנה, בירת קובה, לרגעים מתגנב אל הלב הרצון להיות כלב. הביטוי "חיים של כלב" מחיינו במערב משתנה מעט ומקבל משמעויות חדשות.

הרעיון לצלם כלבים בהוואנה עלה כאשר יצאתי בפעם הראשונה לרחוב ונתקלתי בקבצן המוליך עגלה ועליה, בגודל טבעי, צלמו של סאן לאזארוס הקדוש החביב על הקובנים. ישו נתקל בו על סף דלתו, כשהיה פצוע וכשכלבים רחמניים ליקקו את פצעיו. מאז הכלבים נלווים אליו והוא עדיין נעזר בקביים ופצעיו מדממים. כך היה גם הפסל שנגלה לעיני כשלמרגלותיו היו שני כלבים. רבים הקובנים שמייחסים לכלבים תכונות אלוהיות, מסורת שנותרה זכר מתרבות האפריקאים בני שבט היורובה שהובאו לכאן אחרי שהאינדיאנים הילידים הוכחדו בידי הכובש הספרדי.

קדושים או לא, אין ספק שהכלבים בהוואנה חיים טוב יותר מאשר מרבית בני מינם המתגוררים במדינות אחרות. המדינה הקומוניסטית דואגת לשוויון זכויות הכלבים. בשנים האחרונות הוקמו ארגונים הדואגים לרווחת החיים של כלבי הרחוב, והכלבים המשוטטים נתפסים ומקבלים מחסה וטיפול הולם, ובנוסף לכך ניתנות להם תעודות זהות המוצמדות לקולר שעל צווארם.

ב–20 בדצמבר התפרסמה כתבה בעיתון "מייל און ליין" ובה הוזכרו כמה כלבים קובנים מיוחסים שזכו לאימוץ חוקי על־ידי כתריסר מוסדות ממשלתיים. לאחד הכלבים, שתפקידו היה לשמור על מוזיאון עבודות המתכת של קובה, הוענקה תעודת הזהות בטקס מיוחד במעמד עובדי המכון, משום שהצליח לסכל גניבה של מזגנים.

צילום: אלכס ליבק

עשרות אלפי כלבים מסתובבים ברחובות הוואנה. בדרך כלל הם שרועים בפינות המוצלות של העיר הטרופית הזאת, והתושבים מפזרים לצדם שאריות אוכל. כשהטמפרטורה "צונחת" וגל של קור (20 מעלות צלזיוס) מגיח אל העיר החמה הזאת, הכלבים נראים ברחובות כשעל גופם חולצות סחבות בלויות כדי להגן עליהם מהקור "העז".

שבוע שלם שוטטתי ברחובות הוואנה העתיקה, כשהכלבים מספרים את סיפורה של העיר. אין ספק שהמציאות הקשה, שיש בה עוני ודלות, מקשה על הקובנים לדאוג לחיי רווחה של כלביהם. אבל הקומוניזם הקובני לא פוסח גם על הפוסעים על ארבע. בניגוד לאידיאולוגיה, גם ביניהם יש שווים ושווים יותר. בשכונות יוקרה (למשל, "מירה מאר") שבהן חיים אנשי הממשל ובכירי הצבא, אומרות השמועות שחייהם של הכלבים טובים הרבה יותר. חלקם מתגוררים כמו בעליהם בווילות הדורות, מוקפות בחומות ובשומרים.

כשפידל קסטרו ביסס את שלטונו, יצא חוק המתיר למשרתים שבעליהם העשירים נטשו את בתיהם להמשיך להתגורר בהם. כך נתקלתי בבניין מפואר בסגנון אר־נובו המשמש כקליניקה לחיות מחמד. ב–15 יורו בחודש (המשכורת הממוצעת בקובה) אי אפשר לתחזק את הבניין, הסביר לי ולדמירו דה סוזה, "ולכן חלק מהארמון השכרתי לווטרינרים".

בקצה השני של חיי הכלב קיימים עדיין קרבות כלבים מהסוג האלים ביותר, למרות האיסור החמור. כיוון שקובה אינה דמוקרטיה, שוטרים וחיילים נמצאים בכל מקום, בעיקר באזורים שבהם מסתובבים התיירים. אסור בתכלית לצלם את אנשי הביטחון. אחוז הפשיעה כאן נמוך מאוד, וכתייר הרגשתי בטוח לחלוטין גם בסמטאות החשוכות ביותר.

צילום: אלכס ליבק

ליד מועדון איגרוף לנוער פגשתי בזוג קשישים שכלב בזרועותיהם. "אני בן 102", התגאה הגבר. "אשתי הצעירה רק בת 99. הכלב שלנו, נגריטו צ'וצ'ורו (גור שחרחר) רק בן שלוש שנים. זה הכלב ה–20 שלנו".

אינני יודע היכן מסתיימות האגדות והיכן מתחילה המציאות. ברור שלהיות כלב בהוואנה זה סיפור אחר. אולי זה סיפור של תקווה. 

_______________________

 תמונות נוספות של המסע המצולם | צילום: אלכס ליבק

צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק
צילום: אלכס ליבק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ