אוהבים אותו: שיחות עם האנשים שתומכים בנתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו בסנטרל פארק בניו יורק, ב-1998
ראש הממשלה נתניהו בסנטרל פארק בניו יורק, ב-1998צילום: אבי אוחיון, לע"מ

טיפ של בנימין נתניהו הוא עילה מרכזית לכתבה זו. לפני שבועיים נתניהו הפציר בתקשורת להקשיב לאלה שתומכים בו (וברעייתו), על אף — ובשל — שלל החקירות והמלצות המשטרה. באותם ימים התפרסמו מגוון ניתוחים פרשניים בניסיון להבין את נפש הליכודניק, אשר כעומק החקירות עומק נאמנותו למנהיג. הניתוחים קבעו שתומכי ראש הממשלה חושבים מהבטן, או שהם פועלים כאילו תוקפים את אבי המשפחה ועוד הבחנות סוציולוגיות ופסיכולוגיות. את התומכים עצמם — אותם 30 פלוס מנדטים על־פי הסקרים — איש כמעט לא שאל.

ציפיתי לפגוש אנשים מוסתים עם מבט זגוגי שממלמלים "ביבי" בעודם מלטפים מגבת מטבח מוכתמת. אבל דיברתי עם אנשים רגילים, שניתן להסכים או לא להסכים עם דעתם. המרואיינים כולם משוכנעים בחפות נתניהו. לפרקים הדבקות שלהם סחפה גם אותי, אבל זה קרה לי גם כשריאיינתי את אלה המאמינים שכדור הארץ שטוח.

תומכי נתניהו לא עשויים מקשה אחת, מן הסתם. חלק מהם סבורים שאם בית המשפט ירשיע אותו יהיה זה סימן שהשופט הוא חלק מקונספירציה; אחרים חושבים שאם יוגש נגדו כתב אישום, נתניהו יצטרך להצהיר על נבצרותו. בכל מקרה, הם אומרים — ועם זה אפשר להסכים — לא הגון לראות באדם המביע את דעתו, בין אם הוא ימני או שמאלני, חלק מעדר הפועל מרגש ותו לא, בלי לנסות להקשיב לו.

רונית לוי היא אימת השמאל בטוויטר. בימיה הראשונים ברשת החברתית כינתה את עצמה "רונית הריקלינית", כמחוות תמיכה בפובליציסט הימין שמעון ריקלין. לאחרונה, כשהתחזקו החשדות נגד נתניהו, צופפה שורות עם המנהיג והגדירה את עצמה "רונית הביביסטית".

מבוקר עד ערב קוטלת לוי במרץ את מבקרי נתניהו ואנשי השמאל. מהצד נראה שהיא טרולית הפועלת עם דף מסרים. היא עובדת נון־סטופ — ביממה מקרית שבדקתי היא פירסמה 77 ציוצים, עם שעתיים מנוחה ב-24 שעות, מלבד שמונה שעות שינה. זה מעלה את החשד שאינה קיימת באמת, שהיא דמות בדויה ואולי אפילו מפעל ציוצים שלם. "בהתחלה חשדו שאני יאיר נתניהו, אחרי זה שרה ואז המאהבת של ביבי מהקלטת, וגם היועץ של דוד ביטן. עוד שבוע יגידו משהו אחר", היא מתגאה.

רונית לוי. "בבחירות 2015 קיבלתי תודה מהלשכה על העזרה בפייסבוק"צילום: גיל אליהו

לוי אפקטיבית גם כיוון שלכל תגובה שלה מוסיפים את קולם עוד תומכי ימין. היא מכנה אותם בהומור "הצבא שלי", אבל ממהרת לתקן ל"חברים שלי".

בכל מקרה, אפשר לאשר שהיא קיימת, סימפתית, עם בלונד הדור שאולי מתכתב עם זה של הגברת נתניהו ("הייתי בלונדה לפניה ואשאר גם אחריה"). כשציינתי בטוויטר שהיא חביבה, צייצנית משמאל השוותה את המחמאה לתמיכה במחנות ריכוז. תקרית שאולי מסבירה מדוע אף שהימין בשלטון עשורים רבים כל כך, הוא חש רדוף ומושמץ.

"כשהגעתי לטוויטר זה נראה כמו קבוצת ווטסאפ של שמאלנים", מספרת לוי. "נכנסתי והייתי בשוק. במשך שבועיים רק הסתכלתי וכמעט לא היו ימנים, או שהיו ופחדו לדבר. ואז התחלתי להגיב. הבנתי שאני עושה את זה טוב כשזה התחיל לעצבן וחסמו אותי.

"נראה לאנשים כאילו אני אחת של 'רק ביבי'", היא ממשיכה. "הבעיה היא שלתקוף את ביבי זה לתקוף את המחנה. מאז שביבי ניצח את פרס לא סולחים לו. בבחירות האחרונות לשמאל היתה תחושה שהוא מנצח, אבל מי שהסתובב בפריפריה ידע שלא. אמרתי לעצמי, אלוהים, הם חיים בסרט, איך הם אומרים שהשמאל מנצח? עושים סקרים רק בגבעתיים? אני עובדת בכל אזור הצפון וכולם תמכו בביבי. כשניצח, השמאל קיבל בום. התחיל מאבק ואני מבינה את זה. מה שאני לא מקבלת זה את הרדיפה. אבל כשהתחילו ההפגנות אמרתי, ככל שירדפו יותר טוב. כשיצאו קלטות שרה ויאיר זה היה מכוער ומתחת לחגורה, אבל ידעתי שזה רק לטובתו".

ריקלין הגיב לך כשהיית רונית הריקלינית?

"הוא אמר תודה".

ונתניהו?

"בבחירות 2015 קיבלתי תודה מהלשכה על העזרה בפייסבוק. פגשתי אותו בכנס של חברי מרכז בעפולה. הוא אדם משכמו ומעלה. אני אוהבת להרגיז שמאלנים בכך שאני שמה ליד השם שלו לבבות, אבל אני לא גרופית מטומטמת. אני עושה את זה כדי לעצבן. זה הורג אותם, מעצבן אותם כשהם רואים הערצה. אני מעריצה ומעריכה, אבל לא עיוורת. מה שאני אוהבת אצלו זה שהוא לא בום".

תסבירי.

"נתניהו פועל צעד אחרי צעד. למשל, את הסכמי אוסלו הוא מיסמס בצורה חכמה וטובה. יודע לדבר אנגלית אליהם ועברית אלינו".

ואומר דברים שונים בשתי השפות?

"אין לי בעיה עם זה. להם נגיד הוא אומר שהוא בעד שתי מדינות בכללי. כשהוא מדבר אלינו, הוא מסביר מה זה שתי מדינות. שהביטחון בידי ישראל ושעמק הירדן ישראלי".

כלומר, זה לא ממש שתי מדינות.

"כן".

ואם הוא יורשע?

"אני לא מאמינה שיורשע. שמע לי, הוא לא יורשע".

אלדד יניב בהפגנה בכיכר רבין, בחודש שעבר. "הפך את זה לשמאל וימין"צילום: מוטי מילרוד

לשיטתך, הוא עשה טעויות כלשהן? למשל, אולי לא היה צריך לקחת את הסיגרים והשמפניות?

"אני מאמינה לביבי. כל מה שעשה למען המדינה — הוא ימכור אותה בשביל סיגרים? בחייאת. אני לא מאמינה שאתה מאמין לזה".

שלטון משחית. הוא לא הראשון.

"שלטון משחית מי שמושחת כבר. הרי על כל נאום הוא יכול היה לעשות מיליונים".

גם אהוד אולמרט היה יכול.

"אל תשווה את אולמרט לביבי. ביבי נערץ. יש לנו אדם משכמו ומעלה. הוא נאם בצורה כזו מושלמת באייפא"ק, אבל אנשים התחרפנו ופתחו את המהדורה עם שטויות".

ניר חפץ עד מדינה זה לא שטויות.

"בקלטות שלו אין דברים פליליים. למה לא חוקרים את ציפי לבני והגזבר? למה לא החתימו כעד מדינה את שמעון בטאט? זו התחושה של העם. תחושה של רדיפה של ראש הימין, של ניסיון הפיכה".

רוני אלשיך, דתי ומתנחל לשעבר, לא בדיוק שלום עכשיו — גם הוא חלק מהמזימה?

"המפכ"ל הזה הוא בובה. מנהלים אותו כוחות בתוך המשטרה. זו לא פנטזיה. גיא פלג סיפר על זה בערוץ 2. פתאום המפכ"ל למד מה זה מחמאות של תקשורת, איך מלטפים אותו. לא חושבת שהוא מבין בעצמו מה הוא עובר".

את אומרת שכולם יצרו קונספירציה, בעוד ראש הממשלה טהור. לא סביר יותר לחשוב הפוך?

"אם היתה חקירה נורמלית, בלי הדלפות מגמתיות שפותחות מהדורות, אף אחד לא היה משתולל. אלדד יניב הפך את זה לשמאל נגד ימין. עכשיו כל המחנה מרגיש מותקף. אני ואתה יודעים שאין ראיית זהב. אני אומרת לך שביבי לא מושחת. ברגע שתוקפים את ביבי, אם חס וחלילה הוא יוותר לכל אחד הם יעשו את זה. אז לא צריך דמוקרטיה ורשות מחוקקת, אלדד יניב יחליט מי מנהל את העניינים. ועזוב שאני מעריצה את האיש. תראה מה הוא עשה בשביל ישראל, לא רוצים לראות את זה. עכשיו אשכרה תור הזהב שלנו. בסוף נשארו עם סיגרים ושמפניות. אני אומרת שיעשן סיגרים וישתה שמפניה וימשיך לנהל את המדינה כמו שצריך".

קראתי מאמרים שניתחו את תומכי נתניהו וטענו שהם פועלים מהרגש.

"מדובר גם ברגש וגם בהיגיון. יאיר לפיד יכול להיות ראש ממשלת שווייץ או שוודיה — לא ישראל. נראה לך שהאיש הזה יכול להיות בבור בקריה? פחד אלוהים. הליכודניקים תמיד יגנו על היו"ר, ככל שירדפו אותו. לא למדתם כלום מ–2015? הלכתם על הבקבוקים ועל שרה וקיבלתם בראש. למה אתם עושים שוב אותו דבר?".

השיחה המעניינת ביותר מבין הראיונות שערכתי עם תומכי נתניהו היתה עם מנהל האמנים חגי אוזן. אולי משום שהתקופה שהיה עיתונאי (שכתב על מוזיקה מזרחית) מעניקה לו אפשרות להסתכל על התמיכה בנתניהו גם מהצד. כיום אוזן עסוק בעיקר בניהולה של הזמרת נסרין קדרי. בגלל ריבוי הופעותיה, לא הצלחנו לקבוע פגישה ונאלצנו לדבר בטלפון.

אוזן קשה לקטלוּג. מצד אחד הוא תומך בראש הממשלה, שהזהיר מהצבעת הערבים ערב בחירות 2015. מצד שני הוא מייצג כוכבת פופ ערבייה. מצד אחד הוא מגדיר את עצמו ערבי־יהודי, מצד שני הוא כתב ליפואי ערבי בפייסבוק: "נעשה לכם נכבה שנייה. יאללה לארוז... אל תשכח לערבב את הטיח כשאתה רואה מג"ב" — תגובה שהובילה לסילוקו מתנועת תור הזהב, שחרתה על דגלה ערכי סובלנות.

"לגבי נתניהו, כולם מדברים על עננת חקירות. מדובר בסך הכל בשתיים וחצי", הוא אומר. "תיק 1000, תיק 2000 ואולי 4000. ב-3000 הוא לא חשוד אפילו. בתיק 1000 זה כל מיני סיגרים ושמפניות. זה לא אמין, כמו שיגידו שדונלד טראמפ לקח מאה דולר לילד. זה לא הגיוני. האשימו אותו תמיד בשטויות, וזה נגמר באבק. בשורה התחתונה המצב במדינה טוב, לאנשים טוב, האבטלה מאוד נמוכה, המצב הביטחוני רגוע וגם המצב הבינלאומי טוב. אמנם עצם העניין לא מזיז לי ביצה, אבל העברת השגרירות האמריקאית לירושלים מעידה שארצות הברית איתנו. אז וואלאק, המצב טוב".

חגי אוזן. "ליכודניק הוא אחד שמשלים עם המציאות, אחד שיודע שנתניהו לא מושלם"צילום: מגד גוזני

אוזן מתעב את הניתוחים האנתרופולוגיים שהתקשורת מעניקה לתומכי נתניהו. "מנסים להציג אותנו כעדר, קוראים לנו כת מאמיני נתניהו. לדעתי יש כת אנטי נתניהו עם התנהגות עדרית. קודם כל, אני ליכודניק, לא ביביסט. הצבעתי לעבודה כשעמיר פרץ עלה. אני לא אוטומטי. ליכודניק הוא אחד שמשלים עם המציאות, אחד שיודע שנתניהו לא מושלם. ההבדל בין ימין לשמאל הוא שימני זה אחד שיודע איך לחיות פה, אחד שלא מאמין באפשרות של 'שלום עכשיו' או במזרח תיכון חדש, לא מאמין בחלומות אוטופיים ויודע שהמציאות מורכבת, רק צריך לחשוב איך יוצאים ממנה בסדר".

ואם היועץ המשפטי יחליט על כתב אישום בפרשת בזק, תמשיך לתמוך בנתניהו?

"אהיה בעד שהוא יזוז, שיכריז על נבצרות. ואז, אם ייצא זכאי, על הכיפאק, שיחזור. אני משווה את נתניהו למוזיקה מזרחית. מנסים לרדד את קהל מצביעי הליכוד, כמו שמנסים לרדד את הקהל של המוזיקה המזרחית. אומרים שזו מוזיקה רדודה, קהל של בבונים, זבל שהשטן לא ברא, למרות שהקהל חכם ובוגר. הקטע המתנשא רק מונע דיאלוג. השמאל לא מביא הצעות, רק אומר ביבי חרא. למרות שראיתי עכשיו את אבי בוסקילה שרץ לראשות מרצ, והוא נראה דווקא אחד ששווה לשבת איתו על כוס קפה".

ההבדל הקטן בהשוואה שלך בין ביבי למוזיקה מזרחית הוא שנתניהו אשכנזי מיליונר שגדל ברחביה ובארצות הברית. לא ממש זוהר ארגוב.

"מזרחי ואשכנזי זה אופי. כשאני אומר צפונבון, זה לא אומר שאתה בא מהצפון. גם תל־אביבי לא חייב לגור בתל אביב. האופי של נתניהו ושל הליכודניקים הוא מזרחי לבנטיני. השמאל חושב שהוא יודע עלינו משהו שאנחנו לא יודעים. למה אתם חושבים שאתם יותר חכמים מאיתנו? ואם אנחנו הליכודניקים נראים לכם סתומים, איך יש לנו את היכולת להנהיג את המדינה ולכם לא? זה כמו שתגידו על קבוצת כדורגל שיש לה מהלכים רדודים ובסוף תפסידו לה 5-0. השמאל רואה בעצמו את מחנה השלום כשהימין הביא את השלום האסטרטגי הכי חשוב".

לא נראה שנתניהו פועל לכיוון של שלום.

"אנחנו גם בעד שלום. אני מאמין שהליכודניקים היו מוכנים, למשל, לרדת מהגולן אם היו יודעים שיקבלו שלום אמיתי מסוריה. אם היה שם סאדאת או חוסיין. אבל עכשיו הפלסטינים בכסאח ביניהם, אז מה הטעם לדבר על פינוי אלון מורה?"

נחזור לנתניהו. גם המלצות המשטרה לא שינו את דעתך?

"זה חדש לך שהמשטרה שלנו פח? הרי כל יום שני המשטרה עוצרת עבריין בכיר ואז משחררת. אם יש משהו טוב מכל הסמטוכה, הוא שצריך להביא משטרה חדשה מהפיליפינים. יש לנו משטרה בדיחה. חמורים קופצים בראש. הם לא עמדו בלחץ התקשורתי. אמרו להם, 'מה קורה עם המלצות?' אז הביאו את תיק 4000".

פרץ וגבאי בסיור בעוטף עזה, בדצמבר האחרון. אוזן: "הצבעתי לפרץ, עם גבאי ישבתי והתבאסתי"צילום: אליהו הרשקוביץ

איך לדעתך זה ייגמר?

"כלום ושום דבר".

בבחירות הבאות תצביע ליכוד?

"ליכוד או אורלי לוי. צריך לראות איך הרשימה שלה. אבל אם מול לוי תהיה מירי רגב, אצביע למירי. זה חלום שהיא תהיה מועמדת לראשות הממשלה".

הליכוד אף פעם לא בוחר מזרחי או אשה.

"היו רק ארבעה מנהיגים, אין תחלופה".

גם אם נתניהו יפול יעלו אשכנזי סולידי, כמו גלעד ארדן או גדעון סער.

"עוד יביאו אשכנזי שבע ופריבילגי כמו ישראל כץ".

ואבי גבאי הוא לא אופציה מבחינתך?

"ישבתי איתו והתבאסתי. עמיר פרץ היה מעמד פועלים. גבאי מיליונר, הוא לא מזרחי בהוויה".

הזכרת את בוסקילה. בחירה שלו יכולה לגרום לך להצביע מרצ?

"סיכוי קטן־קטן־קטן שכן. נפגשתי איתו בחטף ומאוד אהבתי את הלבביות שלו. שמע, השמאל הוא יפה, הוא מציע חלום, מציע גן עדן. אחלה דבר. שמאל וימין זה כמו אמן ואמרגן. האמן רוצה לשיר. האמרגן אומר איך. לכן גם הכאב של השמאל גדול. למה הימין נראה מכוער? כי הוא מאוד מציאותי. חי את האפרוריות של המציאות בשעה שהשמאל מציע שלום עולמי, כמו מלכת היופי".

אל הפגישה בבית הקפה מול עיריית ראשון לציון מגיע שניפר עם סיכה של יחידת מצוף 247, שבה שירת בשנות ה-60. 247 היתה יחידה סודית שהתמקמה במובלעת הר הצופים, מעבר לקווים הירדניים. חבריה התחפשו לסטודנטים וספרנים, הבריחו נשק והתכוננו למלחמת ששת הימים. כיום, כשהוא לא כותב בפייסבוק הודעות תמיכה בראש הממשלה, שניפר בונה את אתר האינטרנט של היחידה ועמל על ספר שיתעד את קורותיה. צה"ל קרוב ללבו והוא מספר שכילד תמיד התחפש בפורים לחייל. גם נתניהו חשוב לו מאוד, ולעתים ידו רועדת מהתרגשות כשהוא מדבר עליו ועל מה שהוא רואה כרדיפה שלו.

אריה שפינר. "נתניהו לא הולך להשתין ולא אומר שהלך לשירותים"צילום: מגד גוזני

אל הליכוד הגיע בגלל השחיתות של תחילת ימי המדינה. אביו עבד בסולל בונה ואיימו עליו בפיטורים אם לא יצביע לדוד בן־גוריון. "זה הרגיז אותי כילד והחלטתי שכשאבחר, אצביע רק נגד מפא"י", הבטיח לעצמו. "אני שונא שחיתות".

והיום מאשימים בשחיתות דווקא את הצד השני.

"זה לא חדש. יותר מ-20 שנה רודפים אחרי נתניהו. הסיבה היחידה היא שהוא חכם וזה מפריע לאנשים. עיתונאים רואים בו אויב. העיקר זה להפיל אותו. גם אם איראן תפיל פצצת אטום זה יהיה בסדר והם יתמכו בזה, כל עוד נתניהו לא מצליח. אני לא אצביע שום דבר אחר. תמיד ליכוד. הרי אנחנו המדינה הכי חזקה בעולם מבחינה כלכלית".

אתה נראה אדם מיושב, איש של חוק וסדר. ההמלצות של המשטרה לא משמעותיות בעיניך?

"אני חרד לחוק. לא אתמוך במשהו נגד החוק. אבל כאן זה שקוף. יש רדיפה, החליטו להפיל אותו ויהי מה. זה הכל. אני בטוח בדבר אחד, לנתניהו אין גנים של גנב. הוא לא טיפש. מבחינת האופי, נתניהו כל כך חרד לעתידה של מדינת ישראל, הוא פטריוט במאה אחוז שלא ייקח שקל".

ריבוי הפרשות אומר אחרת.

"כשיש כל כך הרבה, אין כלום".

גם סביב אולמרט היו הרבה פרשות ותחקירים במשך שנים ארוכות, שלא הבשילו לכתבי אישום. בסוף הצליחו להוכיח משהו.

"כולם ידעו שאולמרט פושע. הוא שדד את הקופה כראש עירייה, אבל העיתונאים היו חברים שלו. ולפיד? הוא קיבל שמפניות וסיגרים פי 20 מנתניהו. אתה יודע איפה שני שעוני הרולקס — כל אחד שווה מעל מאה אלף דולר — שפרס ורבין קיבלו מחוסיין כשחתמו על הסכם השלום? בדוק את זה".

המפכ"ל אלשיך בדיון בכנסת, בשנה שעברה. "עשה עסקה עם התקשורת"צילום: אמיל סלמן

אין לי מושג. איפה השעונים?

"הם משתמשים בהם היום".

הם מתים.

"מי?"

פרס מת ורבין נרצח. הם לא יכולים להשתמש ברולקס.

"זה אצל בני המשפחה. זה נשאר (בדיקה בגוגל מראה שרבין מסר את הרולקס למדינה והיא מכרה אותו לפני שנתיים במכירה פומבית, רצ"א)".

אתה לא יכול להגיד שמפכ"ל משטרה, דתי ומתנחל לשעבר, שנתניהו מינה אחרי שהבטיח לו לכהן כראש השב"כ, זומם להדיחו. אין בזה היגיון. הוא קרוב יותר לחוגי הימין.

"הוא היה. זה שקוף. עכשיו הוא צריך תקשורת, אז הוא עשה עסקה עם התקשורת. התמונה שלו בכל עיתון ומהדורת חדשות, ולטובה".

זה לא יותר מדי קונספירציות, אריה?

"בן כמה אתה? אתה לא זוכר מה קרה ב-1996, כשנתניהו עלה? האשימו אותו בכל מיני פרשיות, רדפו אותו ורודפים גם היום. מה שעושים לנתניהו זה דבר בזוי. יש לו חברים והוא אוהב לתת לחברים מתנות ולקבל. אם נתניהו היה מקבל כל כך הרבה סיגרים, הוא היה צריך לשרוף סיגרים 24 שעות ביממה. איפה היה לו זמן להיות ראש ממשלה?"

שניפר כותב בעד נתניהו בעיקר בפייסבוק ומגיב בשעות הפנאי בעשרות אתרי חדשות. "אני קורא את כל הידיעות בתקשורת, למרות שאני יודע שחוץ מהתאריך אין שום אמת", הוא מזהיר. שניפר מצהיר שידבק בנתניהו גם אם יורשע. אף שהוא מכחיש אפשרות שזה יקרה, הוא כבר מתכונן אליה נפשית ומספר לי על משפט שהוא עצמו הפסיד בו, כי השופטים קיבלו שוחד. "בית המשפט לפעמים מושחת. במקרה שלי החלטתי לא לעשות פרשייה מהעניין כי כאב לי על פגיעה בשופטי ישראל. המדינה מאוד יקרה לי".

אז אם נתניהו יורשע לא תקבל את זה?

"אין סיכוי שהוא יורשע. הוא לא יכול לגנוב את המדינה. כל כך חשובה לו המדינה. אני לא רוצה להאמין שעד כדי כך המדינה תלך. אתה יודע את הסוד למה תמיד שונאים אותו אלה שהיו קרובים אליו? למה עוזי ארד תקף אותו? כי אחרי שאנשים מסיימים את תפקידם ומבקשים מנתניהו שיסדר להם עבודה, נתניהו אומר לא".

אז אם נתניהו יורשע, לא תאמין?

"לא, בשום אופן. הוא חכם מדי בשביל שיתפסו אותו. כל החלטה שקיבל מכוסה עם מסמכים. הוא לא הולך להשתין ולא אומר שהלך לשירותים".

אתה מזכיר קצת את אלה שאמרו שהרבי מלובביץ' לא יכול למות. זה משיחי ממש.

"אתה צודק, זה נראה משיחי. אבל לכל מי שחשוף לתקשורת מספיקים יום־יומיים להבין שיש רדיפה".

אנחנו נמצאים מול עיריית ראשון לציון. מה דעתך על פרשיות דוד ביטן?

"אני לא מכיר אותו אישית, אבל גם הוא טיפוס שלא ייגע בכסף לא שלו. אני מכיר את כל ההתנדבויות שלו. הוא הקים קבוצות כדורגל, דאג להביא כסף מכיסו, כי הוא אוהב כדורגל. ואני שואל: כמה כסף הלך עם עמותות ברק? ציפי לבני — אתה יודע כמה כסף היא חייבת? איזו בושה וחרפה. למה אף אחד במשטרה לא חוקר? בבחירות הקרובות הליכוד יקבל יותר מ-50 מנדטים, תודות גדולות לאלשיך והתקשורת. הם עושים עבודה יוצאת מהכלל. נמאס לאנשים מהרדיפה. אם הכל נראה כרדיפה, אז זו רדיפה. הייתי מעדיף לטעות, נשבע לך, מאוד כואב לי".

בשלב מסוים אפילו שניפר נרתע מההאשמות של עצמו כשהוא מבין שמשמעותן היא שמוסדות המדינה שהוא כל כך אוהב מושחתים מהיסוד, אז הוא מתקן: "עדיין מדינת ישראל הכי טובה בעולם. גם במדינות אחרות יש דברים כאלה".

עפרה שי מגיעה לפגישה לבושה אדום וצחקנית. היא עבדה שנים בתכנות באוניברסיטת תל אביב, סיימה שלל תארים ונמצאת כמיעוט בסביבה שמאלנית. בעבר רצתה להיות שחקנית, אבל החיים ניתבו אותה לכיוון התכנות. כיום היא משתעשעת במשחק כדמות משנה בקומדיות כמו "היהודים באים", ובכלל היא מתגלה כטיפוס עם חשיבה ייחודית ומקורית. שי היא לא בדיוק מה שמדמיינים לעצמם עיתונאים כשהם בוראים את העדר של נתניהו. ניכר שכל בחירותיה עצמאיות.

עפרה שי. בתה השמאלנית מתקשרת לברר שלא אמרה דברים מביכים נגד ערביםצילום: מגד גוזני

"קשה לי עם התגובות שאני מקבלת, קשה לי", היא אומרת. "כל המשפחה שלי שמאלנים. הכי שמאלנים. השכנים שמאלנים. במספרה שמאלנים. הם לא רוצים לשמוע אותי. טוב שיש פייסבוק. שם מצאתי אנשים שלא כואב להם הדיבור שלי, וככה אני שורדת. אני זקוקה למשפחה הרוחנית הזאת. עם בעלי כבר הגענו לסיכום שלא מדברים על פוליטיקה, כי זה גולש למקומות לא טובים. אבי ז"ל אמר לי לא להתחתן עם שמאלני, אבל יצא שהוא בעל מצוין". בסוף הראיון בתה (השמאלנית) מתקשרת אליה, לברר שלא אמרה דברים מביכים נגד ערבים.

שי הצביעה לאהוד ברק כדי לצאת מלבנון ולתנועה בראשות ציפי לבני, כי רצתה ראש ממשלה אשה. בבחירות האחרונות היא מספרת שעברה ברגע האחרון לליכוד. "דיברו על נתניהו כל כך מכוער. אני רואה אותו כאדם, ופה קורה ציד אדם. תכתוב בבולד — ציד אדם". היא מעידה שהיא לא הליכודניקית הסטנדרטית: "יש לי יסודות שמאליים באופי. אני פוסט־מודרניסטית, למדתי פילוסופיה. לפעמים אני נותנת גם לחברים מימין על הראש. הרבה מאוד גולשים ימנים מתלהמים מדי. אני משתדלת לא להתלהם, לא תמיד מצליח לי. אבל התלהמות זה רע, כשאנשים מאבדים את השליטה ונעים כהמון".

למה את תומכת בנתניהו בתקופה שנפתחים נגדו כל כך הרבה תיקים?

"כי אני אוהבת את העם והמקום ונתניהו מייצג אותי הכי טוב שאפשר. נולדתי כאן, אמא שלי נולדה כאן, אין לי מקום אחר בעולם. אני רוצה לשמור על ישראל כמו שהיא, כמקום משגשג כלכלית ופתוח. במזרח התיכון לא פתוחים לטעם שלי לגבי אנשים שחושבים אחרת, שרוצים לבחור בני זוג אחרת. באיסלאם מאוד נפוץ שלא מקבלים את זה".

גם ביהדות.

"למדתי תלמוד. זה לא נכון".

אולמרט ונתניהו בטקס חילופי רה"מ, ב-2009. "אצל אולמרט היו מעטפות. כשיהיו מעטפות תבוא עוד פעם, אשנה אתצילום: דניאל בר און/גיני

אבל מה כל זה קשור לחקירות נתניהו?

"בחקירות לא מצאתי משהו שמפליל אותו".

גם לא בבזק?

"כשהחקירה התחילה ברשות לניירות ערך היה שקט, היא התנהלה בסדר, ופתאום כל הזמן הדלפות. חקירה דורשת שקט".

גם אצל אולמרט היה רעש ולא פחות הדלפות.

"שם היו מעטפות. כשיהיו מעטפות תבוא עוד פעם, אני אשנה את דעתי. לבנאדם מותר לשנות את דעתו. קשה לי עם השמאל, שמחייב להתיישר".

המשטרה ממציאה את כל הטענות?

"אם מחפשים, יש אפשרות למצוא על כל אחד דברים. עם תלונה ועוד תלונה, אמצא משהו שגם אתה לא עשית יפה בחיים, ונו־נו־נו. וגם אצלי ימצאו. אין אדם שהכל אצלו מאה אחוז. אם תמצאו אדם כזה תקבלו את גבאי, סחורה לא טובה. כעקרת בית אני יודעת — אסור להיות פרפקציוניסטים. הדרישה להיות פרפקציוניסט, זה ציד אדם".

יש הבדל בין אדם שהוא לא צדיק במאה אחוז לבין אדם שהעניק לכאורה הטבות בשווי מיליארד שקל על חשבון הציבור כדי לקבל תקשורת טובה.

"נתניהו רק רוצה להיטיב עם הציבור. כמו בצוללות. תראה את הכבישים, אחוזי האבטלה, כיף לצאת לבית קפה. לא כל החיים יכולתי לצאת לבית קפה. התקשורת צריכה להקל עליו, להבין אותו, לשלוח לו את המזכירה הכי טובה בעולם, כדי שלא יזדקק לקבל מאשתו עצות. ועכשיו כל האנשים שעזרו לו — בתא המעצר. ככה לא עוזרים לאדם, זה כואב לי".

השיחה עם שי מפתיעה ככל שהיא מתארכת, במיוחד כשהיא מספרת על התקופה שבה למדה תיאולוגיה. "אגב, באיראן נמצאים התיאולוגים הכי טובים בעולם. יש להם יופי של רעיונות באיראן. פה המפתח לשלום איתם. אני בעד שהתיאולוגים יעשו שלום".

נתניהו יכול לעשות שלום עם איראן?

"לדעתי אפשרי שנתניהו יעשה שלום עם איראן. זה מוח מול מוח ואין כמוהם במוחות. אני מעריצה את החשיבה האיראנית".

נוח לו שיש אויב כזה, וגם לאיראנים נוח שיש נתניהו.

"נוח שפחות ירדפו אותו, פחות פשפשים למקורבים".

אל דוד יעקב הגעתי בזכות הודעות טוויטר שלו. למשל, "תבינו, מבחינת האובססיה של המשטרה, אם צריך ישחררו את כל האסירים בבתי הסוהר, העיקר לקבל את הראש של נתניהו... דמוקרטיה אלק... אולי דמוחרטה". הוא מספר שהוא כותב "אחרי תפילין, בריכה ומועדון הגמלאים. אני לא אובססיבי ומחויב רק לעצמי. כשאני כותב, זה בלי התלהמות. באופן מנומק ומושחז, שאף אחד לא ייפגע".

"להגיד שהכל חלק וכשר? לא בטוח", מודה יעקב. "אבל כל עוד לא הוכח שהאדם אשם, נתניהו הוא האיש הנכון במקום הנכון".

דוד יעקב. "אנחנו לא ילדים קטנים, גדלנו בארץ הזאת. מותר גם לנו לחשוב"צילום: מגד גוזני

כמו שאר המרואיינים לכתבה, גם הוא מתקומם נגד המבט המכליל המופנה אל תומכי נתניהו. "בתקשורת אומרים שאין לנו מחשבה, שהכל דרך הבטן — זה יותר ממעליב. בסך הכל אני מסתכל על המציאות בעולם. חוץ מריבון העולמים ואולי הרב שלי, אין חסידי אומות עולם. אני מסתכל על האלטרנטיבות ולא רואה כרגע. זו לא פנאטיות, אני לא הולך בעיוורון. אבל בכל פאנל בטלוויזיה אני רואה את חוסר האיזון. אנחנו לא טמבלים. אלה לא הימים של ההורים שלנו, שיכלו לעבוד עליהם. אני רואה שתומכי נתניהו זה אחד לחמש בטלוויזיה. זה לא הגיוני, איפה מראית העין?"

אם נתניהו יורשע, הוא צריך לפרוש?

"אם יורשע חלילה, אין בכלל ספק. אני לא פנאטי. שמע, אף אחד לא טלית שכולה תכלת. יכול להיות שיש דברים. שבית משפט יכריע. כמה פעמים ניפחו בלונים ובסוף גמרו בקול ענות חלושה, באיזה קנס או משהו? ואני לא מקנא ביועץ המשפטי, הוא המסכן הכי גדול. ישנאו אותו מצד ימין או מצד שמאל. סך הכל הוא בשר ודם. בינינו, ניפחו הרבה בלונים. אבל אני לא עיוור. אני קורא את מה שהולך ורוצה לראות מה ילד יום".

אחד הדברים שיעקב לא אוהב זה שמאלנים שמתגעגעים לליכוד של פעם. "כל החכמים שמתגעגעים למנחם בגין קראו לו ולאריאל שרון אז רוצחים. בגין היה מוקצה. אני לא התפקדתי לליכוד ואני חבר הסתדרות, שתומך בעבודה מאורגנת, אבל רוצה לחשוב עצמאית. אני מכיר את כל הבלופים. אנחנו לא ילדים קטנים, גדלנו בארץ הזאת. מותר גם לנו לחשוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ