מתי יובל המבולבל לא התבלבל בכלל?

יובל שם טוב דווקא לא התבלבל כשהמתנחלים הציעו לשלם על הסרט שלו רבע מיליון שקל

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שם טוב ויוסי דגן
יובל שם טוב ויוסי דגןצילום: דודו בכר

בשבוע שעבר פורסם ב"ישראל היום" ראיון עם יובל שם טוב, הוא "יובל המבולבל", לרגל סרט ילדים חדש שהוא מצלם בשטחים ("למרגלות היישוב נופים שבמועצה האזורית שומרון"). באותו ראיון דיבר גם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון. הנה כמה ציטוטים מתוך הראיון עם שם טוב + הערות שנכתבו בעזרתו האדיבה של דגן.

•••

"זה לא סרט הסברה ולא סרט פוליטי (1), אלא קולנוע במיטבו (2), שאחד הלוקיישנים שלו הוא באזור שכל העולם מדבר עליו (3). אם הייתי מרגיש שמשתמשים בי, מגייסים אותי, לא הייתי עושה את זה (4). ראיתי את הכותרת באתרי החדשות הישראליים, 'חמאס נגד יובל המבולבל', והרגשתי כמו פורסט גאמפ, שדברים קורים לו בלי שהוא בכלל התכוון (5). רציתי להגיד לחמאס, חברים, זו רק אמנות (6), ורק קולנוע, ורק מקום יפה לצלם בו.

"דברים לא קרו סתם. קיבלתי הכוונה מלמעלה שפה אני צריך לצלם. אני יודע שהכל קורה בהשגחה פרטית וקולנועית (7). מכל מה שעשיתי בקריירה שלי, זה הדבר הכי משמעותי... (8) ביקרתי ביקבי בוטיק, ראיתי כרמים באקלים של טוסקנה, בנוף מרהיב. בהר ברכה אכלתי את הטחינה הכי טובה בארץ. אייל שני משתמש בטחינה הזאת (9).

"אני כמו ילד בדברים האלה. אין לי מושג בפוליטיקה (10)... הגעתי לצילומים עם צוות שלם של אנשים מהתעשייה... כולם הוקסמו מהאזור ומהאנשים. אף אחד מהשחקנים לא השמיע טרוניה ולא הרגיש לא נוח לצלם שם (11). אמירה פוליטית יכולה לפגוע באמן, אבל אני לא אומר שום דבר פוליטי (12), אלא מדבר על בני אדם. לא פנאטים, לא קיצונים, אנשים שנאמנים לחוק" (13).

__________________________________________

(1) "לא סרט הסברה ולא סרט פוליטי": לכן יפה מצדו של ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שגייס רבע מיליון שקל עבור הסרט "כחלק ממהלך אסטרטגי כולל למיתוג האזור".

(2) "קולנוע במיטבו":עוד לפני שיצא לאקרנים נחשב "יובל גיבור בעננים" — אפוס רחב יריעה על כפר שמייצר עננים ומלכת חול שמאיימת לייבש אותו — לקלאסיקה.

(3) "כל העולם מדבר עליו": על תוכן הדיבורים — בראיון הבא.

(4) "אם הייתי מרגיש שמשתמשים בי, לא הייתי עושה את זה": חבל, במקום להרגיש יכולת פשוט לשאול את דגן: "אנחנו בקרב על התודעה. לצד השני יש מימון של האיחוד האירופי כדי להפיק סרטים שישמיצו אותנו בעולם. לנו אין... גם אנחנו רוצים לראות את עצמנו על המסך הגדול".

(5) "דברים קורים לו בלי שהוא בכלל התכוון": פורסט גאמפ השומרוני דווקא מתכוון לגמרי: "למילייה התרבותי בישראל יש שריון אידיאולוגי עם צבע מאוד ברור, ולנו לא נותנים להיכנס, אז ניכנס מהחלון, מסרטי ילדים" (דגן).

(6) "חברים, זה רק אמנות": בחמאס הכחישו את הדברים: חבר, זו לא אמנות.

(7) "הכל קורה בהשגחה פרטית וקולנועית": המשגיח הפרטי והקולנועי מאשר: "אני רוצה שכל יוצר יידע שאם הוא יכניס קטע על השומרון בתסריט שלו, זה ישתלם לו. שמפיקים יידעו שטוב לצלם אצלנו. כשאמן שואל את עצמו בבוקר 'אולי אצלם בשומרון', אנחנו הופכים רלוונטיים" (דגן).

(8) "מכל מה שעשיתי בקריירה שלי, זה הדבר הכי משמעותי": אולי מלבד מר עגבנייה.

(9) "אייל שני משתמש בטחינה הזאת": מתוך "מאסטר שף, עונת ההתנחלויות": כשמערבבים את השומשום הטהור במים הזכים הללו, "אנחנו שותפים למעשה הציוני החלוצי הכי חשוב של ימינו" (דגן).

(10) "אני כמו ילד בדברים האלה. אין לי מושג בפוליטיקה": אז ילד, הנה ההסבר של אבא: "הבנו שהתרבות היא הנקודה הארכימדית. התרבות מגויסת נגדנו. במסך הקטן אנחנו פותחים מהדורות עם סיפורים פוליטיים וטרגדיות, ובמסך הגדול אנחנו בכלל לא נמצאים. ושם נפתח הלב. מהלכים גדולים של מיתוג, כמו זה שעשו ברמת הגולן, לוקחים שנים, ואנחנו רצינו להגיע ללב הקונסנזוס יותרמהר" (דגן).

(11) "אף אחד מהשחקנים לא השמיע טרוניה ולא הרגיש לא נוח לצלם שם": בחברת ההפקות קרנפים בע"מ אישרו את הפרטים.

(12) "אני לא אומר שום דבר פוליטי": זה בסדר, דגן כבר מדבר בשמך: "אני לא רוצה שהפעם הראשונה שישראלי ישמע את המילה 'שומרון' תהיה בגיל 19, כשזורקים לו אבן על הג'יפ הצבאי, אלא שילד יוכל להגיד לאמא שלו, ראיתי מקום יפה בסרט, קחי אותי לשם. שילד יוכל להגיע לכפר הזה, שנמצא בין הרים ירוקים, ובו קורים קסמים ופלאות".

(13) בקיצור, אל תתבלבלו, קוראים לזה קידס־וושינג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ