המדור רשימה שחורה מציג: פרטים בלעדיים מחקירת שרי אריסון

החוקר הטיח בנחקרת: תגידי, למה את צריכה כל כך הרבה כסף?

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרי אריסון
אלון עידן
אלון עידן

אירוויזיון. מעולם לא עסקו רבים כל כך במעט כל כך.

שרי אריסון. משפט שפורסם השבוע בכלי התקשורת: "האשה ששווה יותר מ–5 מיליארד דולר נחקרה במשך שעות בחשד שידעה על תשלומי שוחד של חברת שיכון ובינוי". מה שמעניין במשפט זה התפקיד הכפול שלו — הרשמי והממשי. על פניו מדובר במשפט אינפורמטיבי, שמודיע לקורא שאשה עשירה מאוד היתה אולי שותפה לפשע. תפקידו הרשמי של המשפט — ושל "הסיפור" כולו — הוא לגרום לקורא, לאדם הסביר, לקבל על עצמו את האקסיומה ששוחד הוא ה־בעיה.

אלא שלמשפט יש תפקיד חשוב יותר. כי ככל שמקבלים את הטענה שהבעיה טמונה בחלקו השני של המשפט — אפשרות השוחד — כך מופנמת ההנחה שחלקו הראשון של המשפט אינו בעייתי. חלקו הראשון של המשפט הוא כאמור: "האשה ששווה יותר מ–5 מיליארד דולר".

ההתמקדות בשוחד מנרמלת את העיוות האמיתי — העובדה שיש אדם ש״שווה״ יותר מ–5 מיליארד דולר. העיתון — כלומר אמצעי התיווך — מבקש שתשומת הלב של הקורא תופנה לעניין השוחד, או על דרך ההיפוך, שתשומת הלב לא תופנה לשאלות החשובות יותר שעליו לשאול: האם יש בנאדם שאמור להיות "שווה יותר מ–5 מיליארד דולר"? כלומר, מישהו ש"שווה" 20 מיליארד שקל? או 10 מיליארד? 5 מיליארד? מיליארד?

שיכון ובינוי. בכל פעם שנתקלים בשם הזה עולים באופן אסוציאטיבי דימויים של שיכונים מסכנים, עלובים, כמו שבנו פעם בעיירות פיתוח. יש משהו מאוד עני ב"שיכון ובינוי" — מאוד ישן, דל, בסיסי. הנה, לפנינו חברה מצ'וקמקת שבסך הכל בונה שיכוני בטון אפורים ומשכנת בהם בזול נדכאי עולם. ובכן, מאחורי המסכנות הזאת מסתתר שווי שוק של 3.48 מיליארד שקל (2015); ב–2017 ההכנסות עמדו על 6.43 מיליארד שקל; הרווח התפעולי: 582 מיליון שקל; הרווח — 298 מיליון שקל. שיכון ובינוי אלק.

פרטים מהחקירה. את שרי אריסון לא צריך לחקור על מעורבות אפשרית בשוחד. צריך לחקור אותה על זה שהיא "שווה יותר מ–5 מיליארד דולר". על זה שהיא עשירה מדי. על זה שיש לה יותר מדי כסף. לא רק אותה צריך לחקור, את כל האנשים עם היותר מדי כסף צריך לחקור. צריך להכניס אותם לחדר קטן, לפתוח מעליהם מנורה מסנוורת ולשאול: תגידו, למה אתם צריכים כל כך הרבה כסף? ולמה אחרי שצברתם כל כך הרבה כסף אתם ממשיכים לצבור עוד כסף? ולמה אחרי שאתם צוברים עוד כסף, אתם רוצים עוד כסף? ובכלל, מה אתם עושים עם כל הכסף הזה? כמה בתים אתם צריכים שיהיו לכם? כמה אחזקות? כמה חשבונות בנק? כמה מניות? אתם אף פעם לא שבעים? תמיד רעבים? ותגידו, כשאתם מביטים באנשים שאין להם כסף, זה לא גורם לכם להרגיש רע? כשאתם רואים איש שנוסע במאזדה 2002 או אשה שסוחבת שקיות עם פלפלים מלווינסקי, אתם לא מקבלים בחילה מה"שווי" שלכם? לא עולה בכם צורך להיפטר מכל ה"שווי" הזה? להשליך אותו מעליכם? לחזור להיות סתם בני אדם ולא "אנשים בעלי שווי"?

המילה. "תנוח" (ציווי) (שימוש לדוגמה: "הבנו, אתה לא אוהב אנשים עם כסף, תנוח"). הקורא לא מסכים עם הדובר. הוא מייחס לדובר שיטיון שנובע מהיעדר שעות שינה. הוא מניח שאם הדובר ינוח, הוא יאגור די כוחות כדי לשנות את דעתו ולהתאים אותה לזו של הקורא. עמוק בתוכו גם הוא מפנטז על הרגע שבו יהפוך לאדם עם "שווי של יותר מ–5 מיליארד דולר".

מייל מישראל פרנד (טיפוס): מה לא בסדר איתי שאני נתקף גועל מהקריין־פרזנטור־ספורט של בנק הפועלים ובמיוחד מהאופן שבו הוא מבטא "אפילו מהמגרש". מין חיוך חברה'מני מובלע באינטונציה הדוחה והמזויפת. כן, לא צריך לבקר רק תכנים ומהויות. עת לבקר גם טונים ואינטונציות. לא סובל, מה תעשו לי? רוצים רק תכנים? אז מה זה "בנק הפועלים איתך בכל החלטה"? אתה איתי גם בהחלטות גרועות? מסוכנות? מסוכנות וגרועות לשנינו? תאשר לי קרדיט לעסקה מחורבנת על פניה? אתה סתם מתחנף וזה לא יועיל לך. אז מה לא בסדר אצלי והאם להעדיף טיפול תרופתי או טיפול בנזעי חשמל? אפשרות מקבילה: לדקלם בוים בוים מנדלבוים שלושים פעם ביום במשך חודש.

תלונה לרשות השנייה: באמצע סרט פורנו שודרו שתי דקות מ"האח הגדול". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ