צפו: האח הגדול עושה מעשה מגונה באמו (בזמן שהיא ישנה!)

הילדים מהבית באילת הם משתתפי קצה של "האח הגדול". הצופים היקרים בבית הם לקוחות של האתר הפדופילי. ומה שנחשף לנגד עינינו הוא הקשר הסמוי בין טלוויזיה מסחרית לפורנו

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האח הגדול
צילום: אמיל סלמן

אבא ואמא. שני אחים בני 14. אחות בת 11. בית אחד. באילת. 11 מצלמות. בתחילה רק בסלון, במטבח ובחצר. בהמשך, אחרי שמובטחת להורים תוספת תשלום, מותקנות מצלמות גם בחדרי הילדים, בחדר ההורים ובחדרי השירותים. התיעוד מועלה לאתר שמאפשר למשתמשים לצפות בשידור רציף 24 שעות ביממה. הילדים מתועדים בעירום מלא, מחליפים בגדים במקלחת, עושים את צורכיהם בשירותים. אחד האחים מקיים יחסי מין עם בת 15. בהמשך הוא מבצע מעשים מגונים בשתי קטינות. האחות מאוננת. אחד האחים מבצע מעשה מגונה באמו בזמן שהיא ישנה. מפעילי האתר מקליטים ושומרים קטעים מסוימים שמסומנים כ"מעניינים". לאחר מכן מציעים אותם לצפייה למנויי האתר בלבד. סיפור אמיתי, פורסם השבוע (אלמוג בן זכרי, "הארץ", 27.8).

אבי ניר, מנכ"ל קשת, בטח קרא את הידיעה. בעצם אולי לא. כולם בחופשה עכשיו. בכל מקרה, גם אם היה קורא, בוודאי היה חושב שאין קשר. ב"האח הגדול" מעולם לא הראו סצנות מין של ילדים. ב"האח הגדול" אין בכלל ילדים. זה הרי היה אחד הקווים האדומים של קשת. ובטח גם של אנדמול, החברה שהמציאה את הפורמט "הגאוני". ובכלל, בניגוד להורים של הילדים, תפקידה של טלוויזיה הוא לא לחנך. אם כבר, המטרה היא "לעורר שיח", "לעורר עניין", "לעורר מחלוקת", "להגיע למגוון רחב של הציבור". והוא הרי שידר "האח הגדול" רק כדי לאפשר "עבודה ערבית". תמהיל, אתם יודעים.

טוב, מנהלים מסדרים תמיד את המילים באופן שיאפשר להם להמשיך לעשות כסף (או להפסיד פחות). אבל "האח הגדול" סללה את הנתיב התודעתי שבקצהו נמצאים אותם הורים מאילת, שלפי כתב האישום פגעו "פגיעה חריגה וקיצונית בפרטיות ילדיהם, למשך זמן ממושך ובעבור רווח כלכלי" (בקצה האחר נמצאת תעשיית הפורנו).

המבנה זהה: אנשים מסכימים להיחשף ברגעיהם האינטימיים ביותר תמורת כסף. ההבדל בין החומרים המיניים בבית מאילת — שכוללים פדופיליה וגילוי עריות — לבין החומרים של "האח הגדול", הוא ההבדל בין פורנו גופני לפורנו נפשי. גם "האח הגדול" עוסק בפדופיליה נפשית ובגילוי עריות נפשי. גם ב"האח הגדול" משתתפים אנשים שחסר להם כסף (= ביטחון עצמי, תשומת לב, איזון). הילדים מהבית באילת הם משתתפי קצה של "האח הגדול". הצופים היקרים בבית הם הלקוחות הלא רשמיים של האתר הפדופילי. ומה שנחשף לנגד עינינו הוא הקשר הסמוי בין שני קצות הספקטרום: פורנו וטלוויזיה מסחרית. את האחד צורכים בהסתר, את האחר בפרהסיה — אבל שניהם מכוונים למיינסטרים, פועלים על פי אותם עקרונות ולמעשה משלימים זה את זה.

השחתת הנפש עומדת במרכז מפעלותיה של הטלוויזיה המסחרית. במקום מיליוני גופות מושלכות על האדמה — כמו במלחמות העולם — כעת שדה הקרב עבר לנפש, ומיליוני נפשות שותתות דם מול הספה. מעבדות מעסיקות מדעני־נפש "מעודכנים", שתפקידם "לפצח" את הגנום הפסיכולוגי־עממי, לחדור בעדו ולעשות בו מניפולציה. אנדמול, שם קוד, מתפקדת כיצרנית נשק; קשת ורשת — דוגמאות מקומיות — כמיליציות שמבצעות את הזוועה.

אבל הטלוויזיה היא רק קבלן ביצוע. היא מעוניינת בכסף ומי שמציע אותו הם האנשים עצמם, הצופים. לכן אין מנוס מלהניח — אבסורדי ככל שזה יישמע — שהאנשים עצמם מעוניינים לרצוח את נפשם שלהם. רצון שהם משלימים בעזרת הרשתות החברתיות, אקסטנציה נוספת של השחתת הנפש (שיימינג כפרקטיקה, התערטלות מענגת, תלותיות בתגובה, התמכרות הרסנית).

לכן השאלה שצריכה להישאל היא מדוע בני האדם מבקשים לרצוח את נפשם שלהם. מדוע הם בונים חברות טכנולוגיה אדירות שיערערו את המבנה הפסיכולוגי שמחזיק אותם.

רמז חסר ערך לכאורה אפשר היה לאתר בשבוע שעבר, כשנודע שהשיר הכי מושמע ברדיו בשנה החולפת היה "שני משוגעים" של עומר אדם. הפנטזיה בשיר היא להתנהג "כמו איזה שני משוגעים", ואמנם נדמה שהשיגעון הפך למצרך מבוקש. שמשהו בתצורת החיים הנוכחית — אולי השפע, אולי הקלות הבלתי נסבלת של הקיום — מייצר מנגנון אוטואימוני חדש בנפש הקולקטיבית, המבקש לפגוע בעצמו כדי להרגיש. עמיר בניון כתב לפני עשור: "אנחנו השתגענו, אין לנו יותר פנים" ("עומד בשער"). ייתכן שאנשים משתגעים כי הם כבר לא מרגישים את הפנים של עצמם. אין במה לגעת. והדרך היחידה להרגיש היא לפגוע בעצמך. קצת כמו ששרים Nine inch nails ואחריהם גם ג'וני קאש (מילים: טרנר רזנור):

"I hurt myself today

to see if I still feel

I focus on the pain

the only thing that's real"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ