אמנות הגעוואלד

דורון רוזנבלום
דורון רוזנבלום

- לאן זה? מה זה כל הקופסאות שימורים האלה? המים? הסלוטייפ?

למקלט. מה, לא שמעת?

- מה?

מחר מתקיפים. סלח לי, אני חייב לרוץ.

- מחר? מתקיפים? מי, מה?

לא שמעת מה שאהוד ברק אמר השבוע? שישראל עוד לא קיבלה החלטה אם לתקוף את אתרי הגרעין באיראן ואפילו לא קבעה מועד להחלטה בעניין?

- נו? אז?

אני מצטט מילה במילה: "כל הדבר הזה מרוחק מאוד, בטח לא דחוף. אני לא מציע להתעסק בזה כאילו זה מחר"... יש יותר מזה? זוז זוז, תן לעבור.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

- אם זה מה שברק אמר, אתה צריך דווקא להירגע, לא?

להיפך: כל עוד ברק ונתניהו איימו שאו-טו-טו הם תוקפים, ושתחזיקו אותנו - הייתי שקט, ידעתי שזה סתם ספין ובלוף. מרגע ששמעתי את ההרגעה הזאת - הפופיק שלי לא מפסיק לרעוד. אגב, תגיד: מחסן של אופניים ומטאטאים, שצמוד לדירת פרטר, עמיד בכלל בפני ראשי נפץ של עשרות טילי שיהאב? ומה עדיף מול אלפי רקטות של חמאס וחיזבאללה שיפלו במשך שנים - סלוטייפ שקוף או סלוטייפ חום?

- חכה רגע... נראה לי שאתה קצת מזלזל במידת התחכום של אהוד.

לא מזלזל, להפך. הרי כולם יודעים שכאשר הוא אומר "בוקר טוב" הוא מתכוון בעצם להגיד "לילה טוב", ולכן הוא אומר "בוקר טוב" ובאמת מתכוון לזה, כדי להטעות את אלה שחשבו שהוא מתכוון ללילה. ברור שהוא מנסה להרדים את האיראנים כשהוא אומר שהתקפה שלנו "זה לא עניין למחר", בשעה ש...

- כאן אתה טועה. ברק מתוחכם בהרבה: כשהוא מוריד את הרגל מדוושת הבהילות ואומר שזה לא עניין למחר - הוא לכאורה רוצה שהאיראנים ייבהלו - כמוך וכמו שכמותך - ויחשבו שהוא כן מתכוון ל"מחר". אבל כיון שהוא יודע שהאיראנים כבר מכירים את צורת המחשבה הפתלתלה שלו - הם יודעים ש"מחר" באמת לא יקרה כלום.

ואז?

- ואז, ברגע שבו הם ייכנסו לשאננות - הם יופתעו מודיעינית מכך ששום התקפה לא תבוא. כלומר... רגע - התבלבלתי בעצמי...

זוז, זוז, תן להעביר את שישיות המים המינרליים...

- תפסיק להיות פראייר. אתה לא מבין שזה בדיוק מה שאהוד ברק רוצה שתחשוב? שתיבהל מההרגעה שלו, תרוץ למקלט בבהלה עם הבקבוקים, ואז האמריקאים והאירופים - בניגוד לאיראנים - יבינו שאנחנו רציניים ויגבירו את הסנקציות?

ואם לא ניכנס ללחץ?

- אז האיראנים יחשבו שנכנסנו לשאננות, ויראו בכך תרגיל הטעיה שמסתיר דווקא התקפה, ואז יתחילו להילחץ. ואז...

סלח לי, אני כבר מתחיל להעדיף טיל שיהאב חד-משמעי על פני כל בלבולי המוח והנפתולים האלה, שנמשכים שנים על שנים. תן לעבור.

- אל תזלזל: ישראל מנהלת פה את אחת מהמלחמות הפסיכולוגיות המתוחכמות והערמומיות ביותר מאז קרב אליפות העולם בשחמט בין פישר לספאסקי. האיראנים בוחנים בשבע עיניים את התגובות העצבניות שלנו לכל התרשמות מפוחדת שלהם בעקבות כל תזוזה היסטרית שלנו, שנועדה לזרות אימה במערב. וכאן כל ניואנס חשוב, כל ביטוי, כל תנועה. למה, למשל, אהוד ברק בכלל התראיין לתוכנית הבוקר של גלי צה"ל?

כדי שהאיראנים יחשבו שאין לו משהו דחוף יותר לעשות?

- להיפך: כדי שיחשדו שמדובר בתרגיל הפוך על הפוך - דבר שאולי יגרום להם לעצור מיד את הצנטריפוגות. ואתה חושב שסתם ככה העבירו פתאום את החיילים מהרכבת לאוטובוס, בלי קשר לרושם שזה יעשה על האייתוללות ועל אובמה? או קח למשל את תרגיל הצניחה שנערך לפני שבוע, שבו נפצעו עשרות חיילים. שאלת את עצמך: מה פתאום תרגיל צניחה פומבי כזה, ועוד עם פציעות?

להפחיד במתקפת לואו-טק? כאילו או-טו-טו הולכים לצנוח ישר לתוך הסרקזות? או אולי על סרקוזי? לגרום לאיראנים להסתכל למעלה בשעה שהם יחשדו שדווקא אנחנו הולכים לזחול עם כוחות קרקע, ואז - כשיתכוננו - באמת לרדת מלמעלה? אולי סתם לבלבל? להפחיד?

- להפחיד ולבלבל - כן. אבל לא את האיראנים.

אלא את מי? את מסעודה משדרות?

- את דמפסי.

המתאגרף? מה לו ול...

- מרטין דמפסי, הרמטכ"ל האמריקאי שבא לכאן לביקור. ערב בואו ערכו יעני מופע צניחה המוני, דיברו איתו על חנה סנש ולקחו אותו ל"יד ושם" כדי שיעשה את הקישור בעצמו, ובסוף השאירו אותו עם שמעון פרס כדי שיתבלבל לגמרי. והכל - כולל הפציעות בצניחה - נועד מצד אחד להראות לו שמתכוונים ברצינות, ומצד שני - שאי אפשר באמת לסמוך עלינו שנגיע בשלום לקרקע, ומכאן - שיסיק את המסקנות בעצמו, ויפציץ את המסילות לאושוויץ. סליחה, את האיראנים.

ואז האיראנים יפציצו אותנו בתגמול. באמת, תודה רבה. אני מבקש סליחה - חייב לרוץ. ניפגש בשש אחרי המלחמה, אם בכלל.

- שום מלחמה. אולי אפוקליפסה, אולי מבצע - אבל לא מלחמה. אתה לא מבין את ההיגיון, את המורכבות של אמנות הגעוואלד: הכוונה היא שהאירופים ישתכנעו שהאמריקאים הולכים להפציץ, יחששו שהאזור ייסחף למלחמה - ואז יגבירו את העיצומים על איראן בלי הצורך בהתקפה. אלמנטרי, ידידי. אתה לא מבין איך הראש של ברק עובד: גלגל שיניים אחד אמור להסתובב ולהפעיל גלגל שיניים אחר, בתהליך אבולוציוני.

שיטת "פריחת הדובדבן"?

- "בקיעת הפטרייה", במקרה שלפנינו. יש לנו משחק שחמט סימולטני עם ארבעה יריבים: האיראנים, האמריקאים, האירופים ונתניהו. החששות של האיראנים אמורים להפעיל את הפרנויות של נתניהו שאמורות להטיל אימה על הבית הלבן, שאמור להפעיל לחץ על האירופים שאמורים להדק את הסנקציות שאמורות ללבות את החששות של האיראנים וחוזר חלילה. ישראל מביאה לשיאים לא נודעו את מה שקרוי "מדיניות הברינקמנשיפ" - ההליכה על הסף.

אני רק יודע דבר אחד: שבסוף הבריק הזה יפול לי אישית על הראש. יום אחד, מרוב הלחצות ואיומים וכרכורים שלנו מול לוח המטרה שלהם - האיראנים, רק מתוך עצבים, פשוט ילחצו על הכפתור.

- ...ותאמין לי: ברק רק מחכה לזה.

!??

- שהרי אז תוסר המסיכה מעל האיראנים ויתגלה פרצופם האמיתי. ואל תשכח את הבונוס: בינתיים יישכח כל עניין פינוי מגרון.

תגובות