אור מהגויים |

ביפן מקפידים לכוון את התנועה — אפילו על המדרכות

מירב מורן
מירב מורן
יפן טוקיו חניונים
מירב מורן
מירב מורן

תייר שמשוטט בערים יפניות עשוי להיתקל בתופעה משונה: על המדרכות, בפתחם של חניונים תת־קרקעיים, ניצבים אנשים לבושי מדים, עטויים כפפות וחמושים במשרוקית, שממתינים משני צדי הפתח ומכוונים את התנועה בכל פעם שנכנסת ויוצאת מכונית. עם קצת מזל, אפשר אפילו לחזות בהחלפת משמרות הכוללת הצדעה וקידות מסורתיות.

כל חניון שהכניסה והיציאה אליו כרוכות בנסיעה על מדרכה מחויב להחזיק סדרני תנועה שכאלה, כי בעלי החניונים הם שאחראים לבטיחות המדרכה ולשלוותם של הולכי הרגל. בדרך כלל יהיו שם שניים, ולפעמים גם שלושה סדרנים — הם עוצרים את המכוניות היוצאות, מעכבים את אלה שמבקשות להיכנס אליו מהרחוב, ותמיד נותנים להולכי הרגל זכות קדימה.

הפתרון הזה עשוי לעורר רושם של עודף שיטור, אבל הוא גם פותר בעיה אמיתית — חניונים שמסודרים בחזית בניין הופכים את המדרכה לצומת דרכים ולכן מסכנים את העוברים והשבים. זה נכון במיוחד ביפן — מכיוון שאין כאן כמעט אפשרות להחנות מכוניות פרטיות ברחוב, יש חניונים תת־קרקעיים גדולים במיוחד המכילים מאות מכוניות, גם ברחובות מסחריים הומי אדם (ובתעריפים מרקיעי שחקים).

___________________

מדורים קודמים || במקום חצר מרוצפת, בתי הספר בהולנד מציעים גינות ירק | זה פתח אוורור? זה גג של חניון? לא, זו טרמפולינה! | האוטובוס ביפן יביא אותך ליעד - ויסביר לך איך להמשיך הלאה שתפו בפייסבוק

תגובות