מכתבים למערכת |

אם לתת הקלות לחיילים ב-8200, למה לא לנועה קירל?

אלחנן משי, יפתח שניר, זהר ארנון, יפעת מאירוביץ יפת, ועדי מרקוזה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלחנן משי, יפתח שניר, זהר ארנון, יפעת מאירוביץ יפת, ועדי מרקוזה הס

הראיון של ניר גונטז' עם אלוף־משנה נמרוד ארזואן ("על הקו", 7.2), מפקד יחידת מיטב בצה"ל, היה נוטף שנאה והציג את גונטז' כאדם מבוגר שמזלזל בזמרים צעירים בעלי יכולת שירה וריקוד. היהירות בהגדרת כישוריה של נועה קירל כנופלים מכישורי נערים אחרים, נעדרה כל הבחנה מקצועית אמיתית, בהתחשב בהיותה של קירל כוכבת בקרב בני נוער ומובילי תרבות הבידור בארץ.

קומם אותי שאל"מ ארזואן לא נשאל על ה"העדפה" שנותן הצבא לחיילים נוספים שזוכים לפריבילגיה ביחס לאחרים: מומחים למחשבים שמתגייסים ליחידות טכנולוגיה כמו 8200 במקום לחייל לוחם; תלמידי ישיבות ההסדר שמבלים חלק מתקופת השירות בישיבה ולא בצבא; חיילי הנח"ל שבמשך שנים עבדו בהתנחלות ולא שירתו שלוש שנים בצבא; ספורטאים מצטיינים שזוכים לתנאים שיאפשרו להם להמשיך לפתח את קריירת הספורט שלהם; עיתונאים צעירים שמשובצים לתפקידים מפנקים כמו גלי צה"ל; וכמובן, שיעור עצום מבנות ישראל שאינן משרתות בצבא.

התחשבות הצבא בצורכי המתגייס והניסיון להפיק ממנו תועלת מקסימלית מבלי לגרום לו נזק בלתי הפיך לחיים ורצון להתחמק מהשירות, במיוחד כשמדובר במתנדבת שקיבלה פטור מגיוס חובה מסיבות בריאותיות, מהווה תעודת כבוד לצה"ל ולא נקודה שלילית.

אלחנן משי,ראשון לציון

ביקורת על פוליטיקאים היא לא השתקת אמנים

יונתן אנגלנדר מתייחס ברשימתו ("בפוליטיקה המאבק המוסרי מתבקש. בתרבות ובאמנות הוא מתכון להתאבדות", 7.2) להתבטאויותיה של השרה מירי רגב כתיקון מוסרי של יצירה. אך יש הבדל גדול בין צעקות "הסודנים הם סרטן" לאלבום אינסטרומנטלי של פרנק זאפה.

אנגלנדר צודק כי אמנות היא לשם אמנות ואינה מחויבת בסטנדרטים של מוסר, אך כפי שכתוב בכותרת הרשימה, בפוליטיקה המאבק המוסרי הוא מתבקש. ולכן, השוואה בין אמרות של פוליטיקאים והתגובה להן לבין צנזורה של אמנות אי מוסרית היא שגויה.

יפתח שניר, כפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ