מכתבים למערכת | לרופאים לא נעים לדבר עם החולים על המוות. מתי הם מתכוונים לעשות את זה?

גידי ציפורי, מרב מזא"ה, גבע ששון, טליה מירון-שץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ון קולייר, "גזר דין מוות", 1908 (מתוך Wellcome Collection , לונדון)
ג'ון קולייר, "גזר דין מוות", 1908 (מתוך Wellcome Collection , לונדון)
גידי ציפורי, מרב מזא"ה, גבע ששון, טליה מירון-שץ

אנשים שונים צריכים דיאטות שונות

מפעם לפעם צץ לו טרנד חדש שמגובה כביכול במחקרים מדעיים הסותרים את המחקרים הקודמים ("שומן כן, פירות לא", 22.11). כל טרנד כזה מוצא לו קהל המאמינים, המפרנס את "כוהני וכוהנות הרגע" שלא חוסכים בהצהרות בומבסטיות כגון "פירמידת המזון הידועה לשמצה".

גישת הרמב"ם — לאכול בבוקר כמו מלך, בצהריים כמו אחד העם ובערב כאביון — הייתה ונותרה ההמלצה הטובה ביותר לתזונה נכונה, וסביבה הרעיון של "תאכל מה שאתה באמת צריך": חולה סוכרת יצטרך דיאטה מסוג א', ספורטאי מסוג ב', יושב המשרד מסוג ג' וכן הלאה.

בכל הנוגע למחקרים "מדעיים", אני מסתמך על השלט שהוצב בקליניקה לפרות של בית הספר הגבוה לרפואה ווטרינרית בהאנובר שבה היה תלוי שלט מפתח במעבדה שבה חקרתי: "תאמין רק לנתונים שזייפת לבד".

גידי ציפורי, הוד השרון

אל תשפכו את הפחמימות עם המים

אינדקס גליקמי נמוך, המושג החשוב ביותר בטיפול ומניעה של סוכרת ותסמונת מטבולית, הוזכר בכתבה רק בדרך אגב. שתי בעיות הבריאות הנפוצות מאוד האלה נובעות מעודף צריכה קלורית ותזונה מתאימה יכולה בהחלט למנוע ואף לטפל בהן. אך הטעות הנפוצה שמקדמים אנשי תזונת הקטו וטרנדים תזונתיים אחרים היא לכלול את כל סוגי הפחמימות בקטגוריה אחת ועל ידי כך להשליך את התינוק עם המים.

המנגנון הכימי הקל ביותר לייצור אנרגיה בתאי הגוף נשען על פחמימות כחומר הגלם העיקרי שלו. מלבד במקרים חריגים מאוד, אין סיבה שלא להשתמש במנגנון זה כל עוד אנו מספקים לו את חומר הגלם בזרם מתון ורציף. כך הגוף לא יפתח תסמונת מטבולית וסוכרת.

הדרך הקלה ביותר לספק לגוף פחמימות בזרם מתון ורציף היא לאכול דגנים (ודמויי דגנים) מלאים מבושלים בשלמותם כגון אורז מלא, גריסים, קינואה, כוסמת ועוד. כאשר אלה נכנסים למערכת העיכול הם עוברים פירוק הדרגתי לפחמימות, נספגים לאט לתוך זרם הדם ויוצרים זרם רציף של אנרגיה. זו ההגדרה של אינדקס גליקמי נמוך. שילוב של הדגנים יחד עם מזונות המכילים חלבון ושומן מוריד עוד יותר את האינדקס הגליקמי ומאפשר לנו ליהנות מכל אבות המזון באופן ששומר על בריאותנו.

לעומת זאת, כל מאכל שעשוי מקמח, ולא משנה מאיזה סוג, מעלה את האינדקס הגליקמי. לכן, רצוי לכולם ובפרט למי שנמצא בסיכון למחלות האמורות, להימנע ממאכלים העשויים מקמח כולל לחם ופסטה למיניהם. אך מכאן ועד ההנחיה לוותר לגמרי על פחמימות, יש מרחק גדול ומיותר. הרבה חולי סוכרת ותסמונת מטבולית יכולים לאזן את מצבם ללא תרופות על ידי תזונה בעלת אינדקס גליקמי נמוך הכוללת דגנים מבושלים ופירות במידה.

אין סיבה להימנע באופן גורף ממדור שלם של התזונה הצמחית כאשר אפשר לשמור על בריאות טובה וחיוניות גבוהה גם בעזרתו. לא כל הפחמימות שוות, וההבחנה ביניהן היא אולי הפרמטר החשוב ביותר בשמירה על הבריאות בעידן שלנו.

מרב מזא"ה, ירושלים

האור והצל מחברים בין הטבע לעולם

מאמרו של יואב רינון ("ריאליזם לא צפוי ומזעזע", 22.11) מתאר היטב את ציוריו של אלברכט דירר, אך יש להוסיף את היכולת הגאונית שלו להביע דרך האור והחושך את כל מה שמחבר ישירות בין הטבע האנושי לבין כל הדברים שנעים בעולם החיצוני — עם אור וצל וכל מה שחי ביניהם. זה עיקר עולמו של דירר, לכן הוא תמיד יוצר מתוך אלמנט התנועה ומשם נובע הדמיון האמנותי המקורי שלו.

בציור "הירונימוס בחדר העבודה", שמוזכר במאמר, כל הקומפוזיציה נובעת באופן מכוון מאור וחושך בלבד. או בציור המפורסם שלו "מלנכוליה" שמונע מכוח האור והצל. בכל פינה בציור מופיעה שאלה: מה אומר האור לחפץ הזה או לדמות הזאת? אין ציור טוב מזה כדי ללמוד את אמנות ההצללה, וכל הפרשנויות המקובלות לסמלים בו, רק מרחיקות אותנו מהמסר האמיתי של הציור, ממשמעותו העמוקה באמת, ואלו הן האיכויות הקסומות והמסתוריות של האור והצל שפועלים בו זמנית בדרך מסתורית גם בחיי הנפש של האדם.

פעם, הציע אמן בהומור לפרש את שם היצירה "מלנכוליה" כמציינת צבע שחור או חשיכה, כי כל יצירתו של דירר עסוקה בהתייחסות אמנותית בעיצוב האור. הוא רומז דרך רוב ציוריו שכדי להבין את המציאות כדאי להתחבר לתופעת האור והחושך שהם יסודות מהותיים בעולמנו. מצד שני, יש בדירר את הכמיהה לאפיון אינדיבידואלי שבא לידי ביטוי בדיוקנאות הרבים ובאופן העמדת הדמויות האנושיות שצייר.

גבע ששון, קרית טבעון

הדיון על סוף החיים מלא באשמה ובבדידות

כתבתה של נרי ליבנה ("ואז נישקנו אותך על הלחי ואת נרדמת לתמיד", 22.11) היתה מאירת עיניים גם עבורי, כמי שחוקרת קבלת החלטות רפואיות.

רופאים דוחים את הדיון עם חולים בשאלות סוף חיים, כולל כשמדובר בחולי דמנציה, בהעדפתם "לדבר על זה אחר כך", אולי כי לא נעים להם לשוחח עם החולה על ההתפוגגות הצפויה של מוחו. אך מתי ידברו על כך? כשהאדם ישכח איך קוראים לו? כשקרוביו המותשים וההלומים ייאלצו להחליט במקומו, מבלי לדעת מה היה רוצה? כמה אשמה ובדידות מקופלים בהתנהלות הזאת, לכל הצדדים.

ליבנה הבהירה לנו כי איריס מור נטלה תפקיד אקטיבי בקביעת גורלה; היא לא בחרה לחלות בסרטן קטלני, אבל כן בחרה למות לפני שתהיה סיעודית, ועשתה זאת כשבידיה מידע מלא, התנאי החיוני כל כך לקבלת החלטות.

בן זוגה נועם זיו הבהיר כי הוא ורעייתו פחדו לאבד צלם, אבל לא פחדו לדבר, לא פחדו לפתוח את הטאבו, ובעיקר לא השאירו זה את זה לבד. גם ההחלטה לא להתמודד, לא לדעת, לא לפעול, צריכה להיות מודעת, מבוססת על ידע, כזו הנאמרת בקול ומועברת לזולת.

מחקר שערכתי מראה כי בימי הולדת עגולים אנחנו נוטים יותר לערוך חשבון נפש ולעסוק בנושאי בריאות מאשר בכאלה שאינם עגולים. דברו על זה ביום שלפני יום ההולדת, כדי שלמחרת תוכלו לחגוג בשקט. ואל תחכו ליומולדת 90.

פרופ' טליה מירון־שץ, ירושלים

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"