אחרי מות |

הקשר בין תורת היחסות לתרומה לישראל

הבנקאי והכלכלן ד"ר אשר הלפרין (2014-1925), הישראלי הראשון שקיבל תואר דוקטור מפרינסטון, זכה לפגוש את אלברט אינשטיין ולשמוע את הסברו המדעי לצורך בסיוע לארץ. בתו סיפרה, כי היה אחרון הסנגורים של הבנקים בישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

עוד כשהיה פעוט זכה ד"ר אשר הלפרין להתחכך באנשים חשובים ובעלי השפעה. בגיל שנתיים לקחה אותו אמו לאחת מאספות העם בכיכר מוגרבי בתל אביב. הנאומים ריתקו אותה כל כך, עד שלא שמה לב כי אשר הצעיר נעלם. כעבור זמן מה, כשהביטה לגג, מעל לכניסה לקולנוע מוגרבי, ראתה אותו יושב על ברכיו של ראש העיר, מאיר דיזנגוף.

שנים אחר כך זכה לפגוש יהודי חשוב אחר. הפעם היה זה אלברט איינשטיין אותו פגש בפרינסטון, שם היה הישראלי הראשון שקיבל דוקטורט. "כל בוקר היה איינשטיין מהלך בין ביתו לבין המוסד למחקר מתקדם המצוי בקצה העיר, ואנוכי הייתי הולך כל בוקר מביתי לאוניברסיטה – כך שלעתים קרובות דרכינו היו מצטלבות, והיינו מברכים איש את רעהו בשלום", סיפר. “דבר אחד היה לנו במשותף – בחורף שנינו חבשנו כובע גרב. לאיינשטיין זה היה מעין סמל מסחרי. לי, כישראלי שהשתתף במלחמת השחרור ויליד הארץ המורגל במזג אוויר חם, היה זה הלבוש המתאים ביותר בימים הקרים", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ