חיים חפר 2012-1925 |

הנביא שהסעיר את קול ישראל

בין פזמוניו של חפר היו כאלה שנאסרו להשמעה ברדיו, בהם גם "יחזקאל" של החלונות הגבוהים שנדחה בשל "התלוצצות לא סימפתית על הנביא"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

חלק מהפזמונים של חיים חפר, שמת אתמול והוא בן 86, צונזרו ונאסרו להשמעה ברדיו בתחילת הדרך. הבולט בהם היה "יחזקאל" – אחד השירים האהובים והמושמעים ביותר שלו כיום, שהלחין שמוליק קראוס וביצעו ב-1967 החלונות הגבוהים.

"השיר לא יתקבל על ידי כל שכבות הציבור, באשר יש בו התלוצצות לא סימפתית על הנביא", הסביר יצחק שמעוני, סגן מנהל התוכניות ב"שרות השידור", את החלטתו לאסור את השמעת השיר.

בראיון למעריב זמן קצר לאחר מכן, תקף חפר את ההחלטה: "אני שמח שנמצא מגן ליחזקאל הנביא בדמותו של יצחק שמעוני. אך מי יגן על חירות השיר בקול ישראל"?.

חפר כינה עצמו "מוותיקי המצונזרים בקול ישראל" בשיחה עם הדה בושס שפורסמה במדור שלה ב"הארץ" ב-1967. "כל אותם צבועים ומתחסדים למיניהם, החושבים שבדמוקרטיה יכול קול ישראל לשפוט שיר לפי תוכנו, מזמינים על עצמם ממש את אותו שבט בעל שני קצוות של צנזורה, שיכה בהם בהזדמנות אחרת", אמר.

שנה לאחר מכן, ב-1968, כאשר מלחמת ששת הימים כבר מאחוריהם, שאלה אותו בושס מדוע לא הקדיש פזמון גם למלחמה. "בזמן הכוננות כתבתי לפי בקשה על מפית נייר בקליפורניה את 'נאצר מחכה לרבין'; אבל באיזשהו מקום לא הרגשתי שאני יכול לכתוב פזמונים על המלחמה, אף שכתבתי שתי מקאמות ביום", אמר חפר. "זאת היתה מלחמה של שישה ימים בלבד. במלחמת העצמאות היה מצב אחר. היו שנתיים של קרבות והפוגות ונוצר הווי, והיו אנשים שהיו יחד והיה פלמ"ח".

בראיון הרחיב חפר על האופן שבו הוא כותב את שיריו. "האם כשאתה כותב פזמון אתה חושב על הזמר ועל המוזיקה?", נשאל ותשובתו היתה: "זה נוח לי, ונוח לי עוד יותר אם יש מנגינה מוכנה מראש כי היא יוצרת בשבילי את האטמוספרה".

חיים חפרצילום: דודו בכר

לדבריו, המתכון לפזמון טוב הוא "תרכובת של המנגינה, המלים, העיבוד וההשמעה". כדוגמה נתן את הביטלס, שכמה משיריהם תרגם לעברית. "יש בשירי הביטלס כאלו שהמנגינה שלהם פשוטה למדי אבל העיבוד מפתיע מבחינה קולית. השירים שלהם הם אמנם שירי פופ אבל הם כבר בתחומה של שירה מודרנית, ולא רק הביטלס אלא גם סיימון וגרפונקל ובוב דילן".

"אילו פזמונים שלך אתה אוהב?", שאלה בושס את חפר. "יש פזמונים שאני אוהב כי היו ללהיטים, וזה כמו לאהוב ילד מצליח גם אם אינו הילד הנחמד במשפחה. פזמונים אחרים אני אוהב כי הצלחתי לגבור בהם על מכשולים וקשיים רבים ואני זוכר עד היום את העבודה הקשה שהשקעתי בהם; ואני אוהב פזמונים שעשויים היטב מבחינה מקצועית. אלה אולי דברים שהקהל אינו מבחין בהם, אבל בכך אין אני שונה מחייט התופר חליפה והיא מונחת היטב על הגוף והוא נהנה גם אם מבקר מישהו את הצבע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ