אברהם (ברן) אדן, מניף "דגל הדיו", מת בגיל 86

אלוף אדן פיקד על הכוח שהדף את הכוחות המצרים במלחמת יום כיפור. בתו ל"הארץ": "ההיסטוריה שלו שזורה בהיסטוריה של הארץ הזאת"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

אלוף אברהם אַדָן ("בְּרֶן"), האיש שהניף את "דגל הדיו", שסימל את סוף מלחמת העצמאות, מת הלילה (שישי) בגיל 86. במהלך הקריירה הצבאית המפוארת שלו, אדן, שנולד ב-1926 בכפר גלעדי, פיקד בין היתר על גייסות השריון, כיהן כאלוף פיקוד דרום ונספח צה"ל בארצות הברית. הוא השתתף במלחמת העצמאות, במבצע קדש, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים. אדן נמנה גם על מייסדי הקיבוצים גבולות ונירים בנגב.

אדן מת הלילה, 39 שנה אחרי מלחמת יום כיפור, בה הדפה אוגדה 162 עליה פיקד את הכוחות המצרים שחצו את תעלת סואץ. בין 9 ו-14 באוקטובר בלמה האוגדה התקפות מצריות בגזרה הצפונית. במסגרת מבצע "אבירי לב" צלחה האוגדה את תעלת סואץ. תוך כדי לחימה בחווה הסינית העבירה האוגדה חלק מהדוברות שאפשרו לגשר בין שתי גדות התעלה. כמו כן השמידה האוגדה במארב אוגדתי את חטיבה 25, חטיבת טנקי T-62 מצרית. בין 23-18 באוקטובר התקדמה האוגדה בסדרת קרבות עד לכיתור הארמייה השלישית של מצרים במהלך שהביא לסיום המלחמה ביתרון ישראלי. "הוא חזר מחזית הדרום במלחמת יום כיפור בתחושת גאווה", סיפרה הבוקר בתו, נטע, בשיחה עם "הארץ".

אדן כמפקד אוגדה 162 במלחמת יום כיפורצילום: נמסר על ידי המשפחה

אדן זכה לפרסום כמפקד פלוגה בחטיבת הנגב של הפלמ"ח במלחמת העצמאות. בסיום מבצע עובדה הגיעה הפלוגה בפיקודו לאום-רשרש (אילת), והוא היה האדם שהניף את דגל הדיו, ב-10 במארס 1949. דגל המדינה מאולתר - מדיו ומבד לבן - הפך לסמל של מלחמת העצמאות. לימים, הפך תצלום המאורע לגרסה הישראלית להנפת הדגל באיוו ג'ימה במלחמת העולם השנייה, בו הניפו נחתים אמריקאים את דגל ארה"ב על פסגת הר באי היפאני.

עם תום הקריירה הצבאית, אדן היה מבקר משטרת ישראל ובהמשך חבר בתנועה לאיכות השלטון ובמועצה לשלום וביטחון. אדן, שהתגורר ברמת השרון, אמור היה לחגוג בשבוע הבא את יום הולדתו ה-86. אשתו מרים נפטרה לפני שנה. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים, 11 נכדים ו-6 נינים.

בתו, נטע, אמרה כי "הוא היה אדם שההיסטוריה שלו שזורה לגמרי בהיסטוריה של הארץ שלנו. כל הזיכרונות שלו, שסיפר כל השנים, היו סיפורי ארץ ישראל במיטבה. הוא היה אדם שעשה הרבה, צנוע עד ביישן, הומניסט עם כבוד לכל אדם - פלסטיני ויהודי - יהיה אשר יהיה. הוא האמין בחלוקה הארץ לשתי מדינות ובזכויות לפלסטינים".

אברהם אדן עם תמונת דגל הדיוצילום: נמסר על ידי המשפחה

הנפת דגל הדיו, לדבריה, היתה אמנם חלק מהותי מחייו, אבל רק חלק בודד. "היו לו המון חלקים מהותיים אחרים...", היא אומרת. "התקשורת היא זו שעשתה מהמעמד הזה, בזכות התמונה, את גולת הכותרת שלו. אבל היו לו הרבה קרבות שהיה גאה בהם, גם מתקופת הפלמ"ח ומיום כיפור בחזית הדרום, ממנה חזר עם תחושת גאווה", אמרה.

שר הביטחון אהוד ברק אמר על אדן כי הוא "היה מחשובי מפקדי השדה של צה"ל, שקבע בדוגמה אישית ובקור רוח למופת תחת אש את הנורמות שמלוות את צה"ל עד תמיד".

אברהם אדן במרכז לצד בן גוריון ויצחק רביןצילום: נמסר על ידי המשפחה

השתתפה בהכנת הידיעה: גילי כהן

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ