איש ספר

יוסי אלקוני, מו"ל, 1931-2012

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

שלוש פעמים התגייס יוסי אלקוני להגנת המדינה. הפעם הראשונה היתה בגיל 14, כשהצטרף לגדודי הנוער של "ההגנה", והשתתף בפעולות בעיר הולדתו, פתח תקוה, ב-1946. הפעם השנייה היתה במלחמת העצמאות. כמו רבים מילידי 1931, גם אלקוני, שהיה אז בן 16.5 ותלמיד כיתה י"א, נקרא לסייע לצה"ל להילחם.

לאחר כמה חודשים חזרו משתתפי "גיוס ילידי 1931" לבית הספר, כדי להשלים את הלימודים. בגיל 18 התגייסו שוב - הפעם לפי חוק. אלקוני עבר את שרשרת החיול, ושוחרר לעשות את השבת בביתו. אלא ששם ציפתה לו הפתעה לא נעימה: נחש צפע הכיש אותו. בתום חודשים של טיפול חזר לצבא ושובץ כנהג ב"מערכות", בית ההוצאה לאור של צה"ל.

"באחד הימים, בהביאו חומר לבית הדפוס, נדרש לקרוא את כל הגהות הירחון... מאז נהפך לאיש המערכת", סיפר הד"ר מרדכי נאור, שפירסם רבים מספריו בהוצאתו של אלקוני, שנים מאוחר יותר.

ב-1959 היה ממקימי הוצאת משרד הביטחון. שש שנים לאחר מכן פרש מהמשרד והיה בין מקימי הוצאת הספרים "אותפז", שהוציאה רבים מהספרים שראו אור על מלחמת ששת הימים, ובכללם אלבום "המלחמה" שאלקוני היה שותף לעריכתו, שהיה הפרסום הראשון עליה. בין ההצלחות של ההוצאה היו הספרים "המלחמה על ירושלים" של משה נתן, "ירושלים לנצח" של אלי לנדאו, ו"אנשי הפלדה" של אביעזר גולן.

יוסי אלקוני

ב-1971 הקים הוצאה חדשה, "מלוא", שהוציאה לאור מאות ספרים, בעיקר בתולדות ישראל. ההוצאה פירסמה גם ספרי נוער, ובכללם את ספריה של גלילה רון פדר. "הוא זה שגילה אותה והוציא לאור עשרות מספריה, שזכו להצלחה עצומה בקרב בני נוער", אמר נאור. הבולט בהם היה "אל עצמי", שהודפס ב-29 מהדורות, תורגם לשש שפות ונהפך גם לסרט קולנוע.

מ-1975 עד 1999 הוציאה "מלוא" את "עתמול", כתב עת עברי היסטורי-פופולרי, שיועד לבני נוער ולקהל הרחב, ומתמקד בהיסטוריה יהודית וישראלית.

"אלקוני נדבק בחיידק הספרים ועד ימיו האחרונים נשם את ריחם המשכר של ספרים חדשים שהוציא", אומר נאור. "הוא היה מו"ל מזן נדיר: אכפתי ומקצועי עד הפרט האחרון, אפילו אם הדבר חייב עיכוב בהדפסה והפסד כספי; וישר כמו סרגל".

בשנים האחרונות יזם אלקוני רעיון חדש: הוצאת מדריכי רחובות, שיספרו את ההיסטוריה של יישובים שונים בתמציתיות לקוראים - גם כאלה שאינם נוהגים לעיין בדרך כלל בספרי היסטוריה. בהוצאת "מלוא" הוציא מדריכים לתל אביב, להרצליה ולפתח תקוה. את המדריך של אם המושבות, עיר הולדתו, גם ערך בעצמו, לאחר ששב לסייר ברחובותיה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ