נוטרת הסוד

זהבית תם, קצרנית הממשלה (1940-2012)

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

דיוקנה של זהבית תם נראה מאות פעמים בצילומי הווידיאו ובתמונות הסטילס של ישיבות הממשלה. כמו דמות צללים, שהיתה תמיד ברקע, היא ישבה שם לצד מנהיגי המדינה, בלי שהקהל הרחב הבין מה תפקידה.

במשך שלושה עשורים וחצי היא עבדה לצד שמונה ראשי ממשלה בתפקיד "קצרנית הממשלה" - האשה שאחראית על רישום מדויק של הנאמר בישיבות הממשלה, בשיטת כתיבה ייחודית, שמשפרת את מהירות הכתיבה באמצעות שימוש בסמלים ובסימנים מיוחדים. "למתבונן מהצד הם נראים כמו כתב חרטומים", אומר סגן מזכיר הממשלה, אריה זוהר.

ראשי המדינה באו והלכו ושוב באו - אך היא נותרה איתנה בתפקיד. "אי של יציבות" בלב מערכת לא יציבה. את כולם הכירה: רבין, בגין, שמיר, שרון, פרס, ברק, אולמרט ונתניהו.

היא נולדה בירושלים ב-1940. סבה עלה ברגל מתימן 40 שנה לפני כן ובנה בשכונת נחלאות בית אבן ירושלמי שבו גרה המשפחה עד היום. אביה היה פעיל ציבור בקהילה התימנית בארץ וחבר במועצה המייעצת לממשלה הזמנית ב-1948. אמה הקימה רשת של פעילויות חסד ומתן בסתר.

בין 1967 ל-1971 עבדה זהבית במשרדי הסוכנות היהודית בז'נווה. בהמשך סיימה בהצטיינות לימודי קצרנות עברית בבית הספר סליגסברג בירושלים. היא למדה קצרנות בשיטה הייחודית שפיתח יעקב מימון, שנודע כמפתח שיטת הקצרנות העברית הנפוצה. מימון, חתן פרס ישראל, התאים לעברית את סגנון הקצרנות המקובל בגרמנית, והמשיך לפתח אותה כל חייו. עם קום המדינה היה הקצרן הראשון של הממשלה. נכדתו, אסתר מימון, היא קצרנית הכנסת.

זהבית החלה לעבוד כקצרנית בממשלת רבין הראשונה ב-1975. זהבית, שומרת החותם של הסטנוגרמה, היתה חשופה לסודות המדינה החסויים ביותר. גם אלה שהוסתרו ממרבית חברי הכנסת ומחלק מהשרים. "היא נגעה במשך שנים רבות בכוכבי ההילה של המדינה, הן באישים שליוו את המדינה ברגעיה החשובים ביותר ומוכרים לעולם כולו והן בנושאים החשובים והכמוסים ביותר של ארצנו", אמר מזכיר הממשלה לשעבר, עובד יחזקאל. "לו היו כוחות עוינים יודעים על כל שהיה לזהבית בעולמות הידע שלה - היו משלמים בזהב כדי לשים ידם עליה".

זהבית נחשפה במסגרת התפקיד גם ליחסים האישיים בין בכירי המדינה, לחולשות שלהם, ליריבויות ולמניפולציות הפוליטיות. ואולם, כצופה מן הצד, מעולם לא עסקה ברכילות. "שומרת סוד באופן יוצא דופן", כפי שאמר הנשיא שמעון פרס. "חיילת בצבא החיילים האלמונים של ארצנו", הוסיף יחזקאל. לדבריו, "לו היה עם ישראל יודע איזה חוב של כבוד ותודה הוא חייב לזהבית, היה מרכין ראש".

בכירי ממשלות ישראל זוכרים גם איך הקפידה מאוד על תיקון טעויות לשוניות של השרים. "היתה לה עברית שצמחה מבית גידול ירושלמי-יהודי-עברי ושורשי", אמר השר דן מרידור, "היה לה חוש חד מאוד לשפה העברית והיא תמיד הקפידה עליה". סגן מזכיר הממשלה, אריה זוהר, סיפר שהיא היתה "קנאית לשפה העברית ולא ויתרה לעצמה ולאחרים. כל שגיאה ודיבור קלוקל הפריעו לה".

השר בני בגין, שהכיר אותה עוד מהתקופה שבה אביו היה ראש ממשלה, אמר שהיתה "מודל מובהק לסיביל סרבנט (משרת ציבור) נאצל". זהבית שהכיר היתה "דוגמה ומופת לאדם שעושה את מלאכתו למען הציבור בצניעות גמורה, נחבא אל הכלים ואינו מהלך בגדולות". זהבית תם הקדישה את חייה לעבודה והותירה אחריה אם, שלוש אחיות ושני אחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ