שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הקצרנית עם החוש ההיסטורי

שושנה מגדל (2012-1927), חוקרת תולדות הרצליה, סבבה ברחבי הארץ כדי לאסוף מידע על ראשוני העיר, אותם הנציחה בספריה

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

המשרד לעבודות הדפסה ושכפול שפתחה שושנה מגדל בהרצליה היה במשך שנים מרכז מידע על תולדות העיר. משנות ה- 70ואילך הוא היה לבית-ועד קבוע לבני הדור הראשון של הרצליה. "הם היו מגיעים לשוחח על העבר ולקונן על בני הדור הצעיר שאינם מכירים את מעשי הראשונים”, אמר ד"ר מרדכי נאור, חוקר תולדות ישראל.

הוריה עלו לארץ מפולין והתיישבו על מגרש שרכש דודה, שהיגר לאמריקה, ב"אזור ג'” הסמוך להרצליה, קרוב לכביש החוף של היום. שנה לאחר מכן, ב-1927, היא נולדה עם אחיה התאום שמואל. “האזור היה שומם...ממערב הים וממזרח הבאסה. על הגבעה היו בסכך הכל שמונה משפחות. חיינו ללא הרגשת ביטחון, מאחר ומדרום היה הכפר ג'ליל ומצפון סידנא-עלי – והערבים נהגו להסתובב בקרבת הבתים שלנו", סיפרה.

כבת למשפחת פועלים היא יצאה לעבודה בגיל צעיר. היא למדה לכתוב על מכונת כתיבה והשתלמה בקצרנות. למחייתה עבדה בהסתדרות העובדים ובמפעל המים בהרצליה. כשביקשה להיות עצמאית, שלחה מכתב לדודה באמריקה, וביקשה שישלח לה מכונות כתיבה. הוא שלח לה שתי מכונות: אחת באידיש ואחת באנגלית. טכנאי בתל אביב החליף את האותיות לעברית. בהמשך פתחה את העסק.

במקביל, יחד עם חלק מבנותיה ומבניה הראשונים של הרצליה היא נטלה על עצמה משימה: להנציח את מעשי הראשונים. במשך כמה שנים אספה חומר על 550 המשפחות שחיו במושבה הרצליה בעשור הראשון לקיומה (1934-1924). "בעקשנות ובנחישות היא סבבה בעיר וברחבי הארץ, ביקרה במוזיאונים, ארכיונים ואף בתי קברות, כדי למצוא עוד פרט ועוד תאריך על אחד הראשונים”, אמר ד"ר נאור.

בשלושת כרכיו של "ספר ראשוני הרצליה" שהופיע ב- 1990הוקדש לכל משפחה עמוד אחד, שבו נכללו תמונות האב והאם ופרטים על מעשיהם. עם סיום העבודה על הספר היא הקימה את "אהבת ציון – אחוות ראשוני הרצליה", עמותה של בני הרצליה שבשיאה היו חברים בה 300 איש.

בהמשך יצאה למשימה האחרונה בחייה: כתיבת ספר מקיף על ימיה הראשונים של המושבה. שלוש שנים הקדישה לתחקיר מעמיק, בעיקר בארכיון הציוני בירושלים. התוצאה הייתה הספר "הרצליה העשור הראשון", שהופיע ב-2004.

בשנים האחרונות לא הייתה בקו הבריאות, אך מדי פעם הייתה חוזרת לאהבתה הישנה, מטלפנת למכריה ומאיצה בהם "לעשות למען הרצליה". לצד פעולותיה הגלויות היא הרבתה במתן-בסתר, אימצה עולים חדשים, אנשים קשי-יום וותיקים הזקוקים לעזרה.

בתעודה שנילוותה לאות "יקירת הרצליה", שקיבלה ב-2000, נחשף במקצת פועלה: "שושנה מגדל עוסקת כל העת בפעולה התנדבותית בגלוי ובסתר למען הזולת, תוך הזדהותה עם העיר ועם הזקוקים לעזרה". "מאחורי גבה כינוה "שושנת הרצליה", ולא בכדי", אמר נאור.

שושנה הותירה אחרי שלוש בנות - חני אורן, עליזה קוטנר ורמה גת - שמונה נכדים ו-13 נינים.

שושנה מגדל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ