הגנטיקאי שחיבר בין אשכנזים וספרדים

פרופ' עוזי ריטה (1937 – 2012) מצא קרבה גנטית בין עדות ישראל. ב-1983 נפצע בראשו מאבן שהשליך נער חרדי, בתקרית שזיעזעה את המדינה. לפני חודשיים, כמעט 30 שנה לאחר מכן, הלך לעולמו כתוצאה מהפגיעה

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

מגיל צעיר אהב עוזי ריטה בעלי חיים וטבע. בתחילת שנות החמישים היה  ממייסדי "אצח"ה" (אגודת צעירים חובבי החי), חבורת בני נוער שעסקה באיסוף וזיהוי של בעלי חיים ואירגנה הרצאות בנושאי טבע. עוזי, עם חברים אחרים באגודה, היה ממונה על שמירת הטבע מטעם המועצה האזורית בהרי יהודה, עוד בטרם נוסדה רשות הטבע והגנים.

ריטה, שנולד ב-1937 בתל אביב, ידע קרוא וכתוב בטרם מלאו לו שש, וקפץ על כיתה א' בבית ספר בלפור. כשהיה בן 17 סיים את לימודיו בתיכון עירוני א' בתל אביב, והחל ללמוד ביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. אחר כך התגייס לגדנ"ע ובתום השירות הצבאי המשיך את לימודיו. בירושלים פגש את שלומית, תלמידה בבית ספר תיכון בעיר, וב-1962 השניים נישאו.

ריטה חקר תהליכי אבולוציה בטבע והתמקד בחשיפת השונות הגנטית של אוכלוסיות וההשפעה של תנאים סביבתיים על המבנה הגנטי שלהן. את עבודת הדוקטורט שלו, שעסקה באוכלוסיות של הידרות, השלים ב- 1969באוניברסיטת מישיגן. ב-1971 התמנה למרצה במחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית, ולימים עמד בראש המחלקה.

קבוצת מחקרים אחת שהיה שותף להן עסקה בשאלות כמו מה מאפיין פרטים המהגרים מאוכלוסייה מסוימת ומקימים אוכלוסייה חדשה, והאם ניתן לחזות על סמך אפיונים גנטיים איזו אוכלוסייה תצליח להתבסס בבית הגידול החדש.

זמן רב התרכז במחקר הדינמיקה באוכלוסיית עכברים בחורבת סעדים שליד ירושלים, וחקר אוכלוסיות גם ברמת הגולן, באילת, בספרד ובסקנדינביה. ריטה היה מחלוצי השימוש ב- DNA מיטוכונדריאלי העובר בתורשה אימהית, ויישם שיטה זו במגוון רחב מאוד של מחקרים, בין השאר במחקר שבדק האם קיימים הבדלים גנטיים בין עדות ישראל: יהודים אשכנזים, צפון אפריקאים, יוצאי אסיה הקטנה וארצות הבלקן, יוצאי המזרח הקרוב,  תימנים, ויוצאי אתיופיה. התברר שהקרבה הגנטית בין מרבית העדות גבוהה מאוד.

שנים רבות היה ריטה המורה העיקרי בהוראת האבולוציה באוניברסיטה העברית. כמו כן לימד קורסים מיוחדים בביולוגיה בחוג לפסיכולוגיה ובתכנית המצטיינים "אמירים". היה חבר האקדמיה הלאומית למדעים, ועסק בכתיבה ובעריכה בכתבי העת המדעיים לנוער "לדעת" ו"מדע", ובאנציקלופדיה המדעית לנוער. כתב מאמרים וחומרי לימוד באקולוגיה ואבולוציה לתלמידי האוניברסיטה הפתוחה ולמורים לביולוגיה בבתי הספר התיכוניים.

בפסח 1983 נכנס ריטה בטעות עם מכוניתו לשכונה החרדית גאולה בירושלים. המכונית הותקפה במטר של אבנים, ולבנה גדולה שזרק נער פגעה בראשו ופצעה אותו באורח קשה. לאחר ניתוח מציל חיים הצליח עוזי להתאושש ולהשתקם, וכעבור שבועות אחדים שב לעבודתו באוניברסיטה העברית. 

האירוע עורר הד ציבורי נרחב. בתגובה, עמיתיו של ריטה ארגנו עצרת מחאה בירושלים, בה נשאו דברים פרופסורים ואנשי רוח, בהם המשורר יהודה עמיחי, ראש העיר ירושלים, טדי קולק והפרופסורים שמואל אטינגר ויהושע פורת. בעצרת אף הוקרא גם מכתב של הנשיא יצחק נבון.

נציגי העדה החרדית ביקרו את ריטה בבית החולים, וביקשו ממנו לעשות הכל כדי שההפגנה לא תצית גל אלימות נגד חרדים. שלושה חודשים לאחר מכן נעצר נער חרדי בן 14, תושב מאה שערים, שהודה במעשה ושיחזר אותו.

לפני עשר שנים לקה עוזי בדמנציה. הרופאים קבעו, כי היא נבעה מהפציעה בראשו. כתוצאה מכך, הוא נאלץ לפרוש מעבודתו האקדמית. לפני חודשיים הלך לעולמו. הוא הותיר אחריו אישה – שלומית, ארבעה ילדים: נעמה, נורית, עומר והדר, ושבעה נכדים. השבוע היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-75.

פרופסור עוזי ריטה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ