האושר שבמשפחה הגדולה

זינה הרמן (1914-2013) היתה הישראלית הראשונה שעמדה בראש סוכנות בינלאומית של האו"ם. הקריירה הדיפלומטית העשירה שלה התמקדה בזכויות אדם, נשים וילדים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1965 נקראה זינה הרמן לאוסלו כדי לקבל את פרס נובל לשלום. היא נבחרה לקבל את הפרס בשמו של יוניצ"ף, ארגון הסיוע לילדים שמפעיל האו"ם, בתקופה בה שימשה כיו"ר המועצה המנהלת שלו.

תחילה הזהירו עיתוני התקופה, כי החברים הערבים ביוניצ"ף ינסו למנוע את השתתפותה בטקס.אלא שכדרכה של הרמן, “היא הצליחה להסדיר את הבעיה בצורה שקטה וללא התרגשות יתר", כפי שסיפרה לימים אחת מחברותיה.

הרמן היתה הישראלית הראשונה שעמדה בראש סוכנות בינלאומית של האו"ם. אבל יוניצ"ף היה רק אחד ברשימה ארוכה של ארגונים בינלאומיים וישראליים בתחומי רווחה, זכויות אדם ומעמד האישה, שהרמן מילאה בהם תפקידים בכירים לאורך השנים.

עוד ב-1968 כתב עליה "דבר" כי "רשימת התפקידים שמילאה בשנים האחרונות (ועדיין ממלאת) היתה מסחררת".

זינה הרמן, שנולדה בלונדון, למדה ב-1935 “כלכלה ויחסים בינלאומיים" בלונדון סקול אוף אקונומיקס. בתקופת לימודיה הכירה שני סטודנטים ציונים נלהבים: אבא אבן מקייברידג' ואברהם הרמן מאוקספורד, בעלה לעתיד. אבן והרמן היו ראשי תאי הסטודנטים הציוניים באוניברסיטאות בהן למדו. זינה היתה ראש תא הסטודנטים הלא ציוניים. “אחרי שהכירה את אבי, בוויכוח פומבי על הציונות, ואחרי עליית הנאצים לשלטון, היא שינתה את דעתה", אמר השבוע בנה, פרופ' דייויד הרמן.

כשפרצה מלחמת העולם השניה היא היתה עדיין בלונדון. אברהם, שכבר עלה לפלשתינה, נשלח לדרום אפריקה כשליח ציוני מטעם ההסתדרות הציונית. בעקבות הצעת הנישואין עשתה זינה את דרכה אליו מלונדון, בינואר 1940. לאחר מכן שניהם עלו לארץ ישראל.

מאז ובמשך חצי מאה הקריירה שלהם חפפה. זינה, שיצאה בעקבות בעלה לשליחויות שמילא כדיפלומט ישראל בחו"ל, מילאה בעצמה תפקידים רבים ומגוונים בארגונים ובגופים שונים.

תחילה, בירושלים, שם עבד בעלה לצד משה שרת, עמדה זינה בראש מחלקת הילדים של שירות הסעד בעירייה. בהמשך היתה העוזרת האישית של הנרייטה סולד ב"עליית הנוער", וסייעה להצלת אלפי יהודים מאירופה. לאחר קום המדינה, כשבעלה היה לקונסול בניו יורק, מונתה לחברה במשלחת ישראל באו"ם ואף נבחרה לייצג את ישראל בהנהלת יוניצ"ף.

בין 1959 ל- 1968בעלה היה שגריר ישראל בארה"ב. לצד תפקידים ציבוריים רבים שמילאה שם, היא היתה גם אשת שגריר במשרה מלאה. “'זה בלבד גזל 18 שעות ביום, שבעה ימים בשבוע. וכל הזמן צריך לחייך", אמרה לימים.

כששבו לישראל ניהלה את המרכז לדמוגרפיה שהוקם במשרד ראש הממשלה. בראש מעיניה עמד תכנון המשפחה. “יש לקבוע מספר ילדים אופטימלי למשפחה בהווה ובעתיד", אמרה. “לעתיד, אין בעיה זו חשובה פחות מבעיית הביטחון". היא קראה לממשלה לעודד משפחות גדולות ולדאוג לכך שמשפחות מרובות ילדים יוכלו להבטיח לכל ילדיהן תנאים טובים. אחד הרעיונות שהגתה היה לקיים מסע הסברה, “תוך ניצול כל אמצעי ההסברה המודרניים, למען להעמיק את תודעת המשפחה ואת האושר שבמשפחה גדולה יותר".

לאחר שבעלה מונה לנשיא האוניברסיטה העברית, זינה קיבלה את הצעתה של גולדה מאיר, והסכימה לרוץ לכנסת מטעם המערך. היא קיוותה לתעל לשם את הניסיון שרכשה בשדה הבינלאומי. אלא שאחרי קדנציה אחת, בין 1969 ל-1973, הבינה שהעבודה בפרלמנט הישראלי לא מתאימה לה, והמשיכה בעשייה ענפה מבחוץ.

באמצע שנות ה-70 החל הפרק השלישי בקריירה שלה. במשך רבע מאה, עד סוף שנות
ה-90, עבדה בסוכנות הפליטים של האו"ם בישראל, וטיפלה בבקשות למקלט שהתקבלו בארץ.

בעלה אברהם מת ב-1992. כעשרים שנה לאחר מכן, בשבוע שעבר, היא מתה בביתה בירושלים, חודשים ספורים לפני יום הולדת ה-99. היא הותירה אחריה שלושה ילדים: בתה, ח"כ לשעבר נעמי חזן, בנה, איש החינוך פרופ' דייויד הרמן ובתה, ד"ר אילנה בהם, רופאה  ומנהלת מחלקה בבית החולים סורוקה. לצד זאת, הותירה אחריה שמונה נכדים ונין אחד.

"היא היתה אמא נפלאה. ידעה איך לעשות שיווי משקל נכון בין אמהות לקריירה ולהיות 'אשתו של'", אמר בנה. "היא היתה אישה שקטה וצנועה מאוד. אף פעם לא אמרה את המילה 'אני'. היתה משרתת ציבור במובן המלא של המילה". בנה מספר עוד, כי סירבה לכתוב זכרונות בטענה ש"ההיסטוריה האישית שלי לא מעניינת. מה שעשינו זה מה שחשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ