המצפן והאור

עקיבא אור (1931-2013) כתב ב-1961 את הספר החתרני "שלום שלום, ואין שלום". שנה אחר כך הקים את ארגון השמאל "מצפן". "את משימותיו ישלים דור חדש של מהפכנים בעתיד", אמר כמה שנים לפני מותו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בסוף שנות ה-50 היה עקיבא אור סטודנט למתמטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשעות הפנאי כתב יחד עם משה מחובר מסמך היסטורי. ב-1961 הם פירסמו אותו כספר בשם “שלום שלום, ואין שלום" – שדן בביקורתיות ביחסי ישראלים והערבים מאז 1948.הספר, כמו כל כתביו של אור, זמין לקריאה בחינם באינטרנט.

"הסכסוך  הישראלי-ערבי החל לא ב-1967 וגם לא ב-1948.הוא החל ב-1897 ברגע שהציונות תבעה ריבונות יהודית על ארץ שרוב תושביה היו - למעלה מאלף שנים - ערבים", כתבו במהדורה השנייה של הספר.

"אין זה סכסוך בין יהודים לערבים וגם לא בין יהדות לאיסלאם. מאות שנים חיו יהודים בירושלים, חברון, צפת וטבריה, ללא כל סכסכוך רציני עם הרוב הערבי-מוסלמי בארץ. זה סכסוך בין תנועה פוליטית - הציונות המדינית - לבין הלאומיות הערבית".

בגב הספר נכתבה הערה חתרנית: "רבים ימצאו כאן לראשונה תיאור מפורט של עובדות נשכחות. המעטים היודעים את העובדות יופתעו להיווכח באיזו מידה מסוגל מנגנון תעמולה ממלכתי לעצב לא רק את השקפתו של האזרח אלא אם את זכרונו".

אור נולד בברלין. שנה אחרי עלייתו של היטלר לשלטון עבר עם משפחתו לתל אביב. “הורי לא היו ציונים. הם באו לפלשתינה כתיירים ופגשו פה מכרים נוספים מאירופה. שפת הים עם החול הלבן והים הצלול הכחול הקסימו אותם וגרמו להם להישאר. הם הרגישו כמו בחופשת קיץ ממושכת", כתב.

בתל אביב גרה המשפחה ליד ביתו של בן גוריון, קרוב לים. "על בן-גוריון לא דיברנו מעולם, אך לים הלכנו כל יום", כתב אור. ב-1945 לקח אותו אביו לשמוע את בן גוריון נואם. “הנאום עורר בי דחייה. התרשמותי השלילית מבן-גוריון עיצבה את יחסי לפוליטיקה בכלל. ראיתי בה ניסיון להשפיע על אנשים באמצעות סחטנות רגשית", כתב.

הרושם הזה התחזק כשאור התחיל ללמוד במחזור הראשון של תיכון עירוני א' בתל אביב. רוב חבריו לספסל הלימודים היו פעילים בתנועות נוער. "כל אחד מהם היה בטוח שהוא מחזיק ב'אמת מוחלטת' וניסה לשכנע אותי לקבל את דעותיו. הם לא התווכחו, אלא הטיפו כמיסיונרים כדי לרכוש נפשות", כתב. הסלידה מפוליטיקה הביאה אותו לספורט. ב-1946 היה אלוף הארץ בשחיית חזה.

כתלמיד תיכון, עם זאת, הוא פעל בשירות ה"הגנה", והדביק כרוזים פוליטיים ברחובות תל אביב. ב-1948 גוייס לצה"ל. יום לפני הגיוס עמד על החוף בתל אביב וראה את "אלטלנה" מופגזת. במחנה האימונים נתקל באנשי אצ"ל, שכיוונו את נשקם אליו ואל חבריו החיילים. “למזלי, הם לא לחצו על ההדק. הם היו היחידים שאיימו עלי בנשק במלחמה ב-1948”, כתב. בהמשך גוייס לקורס קציני הים הראשון של צה"ל ושירת על אונייה. "בכל מלחמת 1948 לא כיוונתי נשק אל מישהו", כתב.

עקיבא אורצילום: מושון זר-אביב

אירוע מכונן נוסף בחייו אירע מיד לאחר שחרורו. ב-1951, כשעבד כמלח באונייה בבעלות "צים", השתתף בשביתת הימאים המפורסמת. דיכוי השביתה – ביד קשה – הביא אותו להצטרף לפוליטיקה. "ראיתי שהמשטרה שומרת על המשטר – ועל השלטון, ורק אחר כך על האזרח”, כתב. פעילותו במק"י היתה התגובה לכך, אך הוא סולק ממנה ב-1962, בעקבות חילוקי דעות.

ב-1962 היה שותף להקמת ארגון השמאל האנטי-ציוני והאנטי-קפיטליסטי, "מצפן". “גם אילו ידעתי מראש שפעילותי לא תשיג את מטרתה, הרי כאדם בעל מצפון חברתי לא הייתי פועל אחרת", כתב לפני חמש שנים. "מטרות "מצפן" טרם מומשו – וטרם התיישנו. את משימותיו ישלים דור חדש של מהפכנים בעתיד".

ב-1964 עזב לאירופה, שם פגש כמה ממנהיגי דור הסטודנטים הסטודנטים המהפכניים כמו "דני האדום" ורודי דוצ'קה. ב-3 ביוני 1967 פגש בלונדון אנשי שמאל פלסטינים, ויחד עם חיברו גילוי דעת משותף נגד המלחמה הצפויה. ב-8 ביוני הוא פורסם כמודעה ב"טיימס" הלונדוני, בעיוצמה של מלחמת ששת הימים. “אומרים אנו למנהיגי ישראל: אל לכם לנקוט ביוזמה צבאית כנגד מדינה ערבית כלשהי. אפילו ניצחון צבאי מכריע לא יפתור את בעייתכם אלא רק יחמירה וידחה עוד יותר כל אפשרות של פתרון. אין אלה צבאות ערב שעמם עליכם להתמודד, אלא עם כל אוכלוסיות העולם הערבי".

ב-1990 חזר לישראל. אור הותיר אחריו בת - מגרושתו - ושני נכדים.

לצפייה בסרט "מצפן" של הבמאי ערן טורבינר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ