עתיקות בניחוח צרפתי

הארכאולוג ז'אן פרו (1920-2012) שידר את הכרזת המדינה בקול ישראל בצרפתית, ובהמשך גילה את הקבר של האישה שנטמנה לצד הכלב שלה ואת הפסל כרות הראש של מלך האימפריה הפרסית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ערב הקמת המדינה באו שני אנשי "ההגנה" אל ז'אן פרו, ארכאולוג צרפתי ששידר בצרפתית בתחנת "קול ירושלים" המנדטורית. הם ביקשו ממנו לשדר מהדורת חדשות יומית בצרפתית עבור המדינה שבדרך. פרו הסכים. ביום שישי, 14במאי 1948, הוא שידר ממחנה שנלר בירושלים את התרגום של הכרזת העצמאות של ישראל שהועברה מתל אביב. "פרו כוסה בשמיכת אברזין שסוככה עליו ועל המשדר הקטן שהוצב שם", נכתב באתר של "קול ישראל".

יואל שר, שגריר ישראל בצרפת לשעבר, סיפר כי ב-1950, כשהיה תלמיד תיכון, היה זה פרו שהכניס אותו לאולפני הרדיו כקריין וכעורך חדשות בצרפתית. “הוא שימש לי חונך רב השראה", אמר. באולפני הרדיו, ברחוב הלני המלכה בירושלים, הכיר פרו את דרורה בן אב"י – בתו של איתמ"ר בן אב"י ונכדתו של אליעזר בן יהודה – שעבדה בתקליטייה. השניים נישאו, אך בהמשך התגרשו.

עיקר שמו של פרו יצא כארכאולוג, שחפר באתרים פרהיסטוריים בארץ ישראל. לישראל הוא הגיע מצרפת ב-1946 כדי ללמוד. ב-1952 הקים בירושלים את "המשלחת הצרפתית למחקר בירושלים" ועמד בראשה 40 שנה.

בהובלתו נערכו חפירות רבות, שייסדו אסכולה ארכאולוגית צרפתית באזור. במיוחד נודעו חפירותיו באתרים מהתקופה הכלקוליתית. הוא גילה מחילות תת-קרקעיות עם כלי בזלת מפוארים, בתי קברות ומבני אבן גדולים ומרשימים.

קבורת אישה וגור כלב שהתגלתה על ידי פרו באתר עינן בעמק החולה צילום: אבישי טייכר

לצד זאת, התפרסם כשחשף קבורה של אישה וגור של כלב באתר "עינן" בעמק החולה – שהיתה אחת העדויות המוקדמו תביותר לביות של כלבים. ב- 1968עמד למשך עשור בראש המשלחת הארכאולוגית הצרפתית באיראן, שם גילה את פסלו חסר הראש של מלך האימפריה הפרסית, דריווש הראשון.

בהמשך שב למולדתו והתמנה למנהל מרכז המחקר הלאומי למדע של צרפת. ב-1983 קיבל יחד עם יגאל ידין את פרס פרשיה שימל ממוזיאון ישראל על תרומתם לארכאולוגיה של ארץ ישראל וארצות המקרא.

ז'אן פרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ