אחרי מות |

מת פרץ הוכמן "מוכר הסיגריות" מכיכר שלושת הצלבים

הוכמן, גיבור המרד הפולני בורשה, הלך לעולמו שבוע לפני שהיה אמור להדליק משואה בטקס ב"יד ושם". הוא שרד את השואה בזהות בדויה ולחם נגד הגרמנים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

שבוע לפני שאמור היה להדליק משואה בטקס יום השואה ביד ושם, הלך לעולמו ניצול השואה פרץ "פאוול" הוכמן, שלחם נגד הנאצים בפולין. הוכמן היה אחד מגיבורי המרד הפולני בוורשה. קורותיו בשואה הונצחו בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים". הוכמן, יליד אפריל 1927, אמור היה לחגוג את יום הולדתו ה-86 בעוד כשבועיים.

הוא נולד בוורשה, בן שביעי למשפחה מסורתית. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה עברה המשפחה למרכז העיר, לאזור שנכלל אחר כך בתחומי גטו ורשה. כשהמצב בגטו החמיר, הוכמן עזב את הבית וחמק לצד הפולני בזהות בדויה. הוא התחזה לנער פולני בשם "אנטוני זבדה" וצויד בניירות מזויפים. הוא התפרנס משירה ברחובות וממכירת סיגריות ועיתונים בכיכר שלושת הצלבים, עם קבוצת ילדים יהודים. לקוחותיהם היו, בין היתר, פולנים ואנשי אס-אס. בלילות הם ישנו בבתים עזובים ובבית קברות בעיר. עלילותיהם המרתקות הונצחו בספר "מוכרי הסיגריות מכיכר שלושת הצלבים", שכתב יוסף ז'מיאן, איש הקשר שלהם למחתרת היהודית.

פרץ הוכמן

הוכמן נהג להבריח להוריו בגטו מזון ובגדים. אביו מת מרעב בגטו ואמו נורתה למוות בידי קצין גרמני. אחד מאחיו, שהסתתר בכפר פולני, הוסגר לגרמנים על ידי איכר פולני תמורת בקבוק וודקה ושני ק"ג סוכר. אח אחר שלו נמלט לרוסיה, אך נעלם.

ב-1944, כשהיה בן 17, הצטרף עם אחיו זלמן (זֶנֶק) בן ה-13 למרד הפולני נגד הגרמנים בוורשה כחבר המחתרת הפולנית "ארמיה קריובה" (Armia Krajowa). השניים התחזו לנערים פולנים: פאוול וזנון בורקובסקי. לשניים אף הודבקו כינויים: הוכמן כונה "צוואניאק" (“ממולח") וזנק כונה "מיקי בנדיטה".

פרץ השתתף בפעולות נגד הצבא הגרמני וזכה לחמישה עיטורי גבורה מהגבוהים שבצבא פולין, בהם "צלב הגבורה" ו"צלב הפרטיזנים". על חלקו במאבק הפולני נגד הנאצים זכה לימים גם באות הצטיינות של הרפובליקה הפולנית ותואר "אביר", שהוענק לו ב-2009 על ידי נשיא פולין, לך קצ'ינסקי.

פרץ הוכמן (משמאל) עם אחיו זלמן מחוץ לגטו

ב-2 באוקטובר 1944 המורדים נכנעו במרכז ורשה. פרץ נאסר והובל למחנה שבויים בגרמניה כאסיר פולני. ב-3 במאי 1945 הגרמנים נטשו את המחנה, והוא השתחרר. אחרי המלחמה הצטרף לצבא פולין לשנה.

הבריחה לישראל

לאחר מכן, בדרך לא דרך, כחלק מתנועת "הבריחה", יצא לדרכו הארוכה לארץ ישראל. יחד עם קבוצת נערים המחופשים ליוונים, הוא נדד לקטוביץ', לצ'כיה ולצרפת. מנמל סט הם הפליגו באוניית מלחמה אמריקאית לשעבר, שלאחר קום המדינה הפכה לספינה בחיל הים של ישראל. בלב ים הם הועברו לספינה רעועה בדרך לארץ ישראל. הספינה התגלתה על ידי מטוס סיור בריטי ונעצרה.

ב-15 ביוני 1946 המעפילים תלו עליה שלט עם שמה העברי: “ביריה". ב-1 ביולי הורדו ונלקחו למחנה המעצר בעתלית. לאחר ששוחרר, הצטרף לקיבוץ שער גולן. ב-1948 התגייס לפלמ"ח ושירת בחטיבת הנגב. הוא נפצע בשירות הצבאי, אך החלים וחזר לקרבות ושירת בכל מלחמות ישראל עד 1973. גם בארץ קיבל אותות: אות הלוחם בנאצים, אות על"ה ("עיטור לוחמי המחתרות") ואותות המערכה של חמש מלחמות.

פרץ הוכמן

"הוכמן היה כל חייו אדם אופטימי, שיחד עם חבריו ללחימה בפולין ובישראל נהג להיפגש, לשתות ולשיר בצוותא", אמר ל"הארץ" ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור, קרוב משפחתו של פרץ. ד"ר נאור נזכר, כי פרץ נהג לומר: "סבלנו כה הרבה בגולה, כאן במדינתנו העצמאית עלינו לשיר ולשמוח".

לאורך השנים הוא נהג לבקר בפולין – שם זכה לקבל פנים נלהבת מטעם השלטונות, אמצעי התקשורת וחבריו לקרבות. בשנה שעברה, כשחלה, כינס את משפחתו ונסעו יחד לביקור אחרון בוורשה. “החבורה עברה מתחנה לתחנה בדרך ההישרדות והקרבות של הנער מוכר הסיגריות והלוחם, לאחר כמעט 70 שנה", סיפר נאור. ספרו, "להעז לחיות",  יצא לאור ב-1991 בהוצאת מערכות של משרד הביטחון.

הוכמן (מימין) עם אחיו והמורדים הפולנים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ