אחרי מות |

היהודי שצנח באירופה הנאצית

ב-1941 הוזמן רחבעם עמיר (1916-2013) לביתו של גולומב, מפקד ההגנה, ונשלח למשימה סודית ומסוכנת. שלושה עשורים לאחר מכן היה ראש הטקס בביקור סאדאת

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

רחבעם עמיר נולד ב-1916 בווילנה בירת ליטא. אביו, יצחק-אליעזר זבלודובסקי, שהיה ציוני, הסביר לימים מדוע בחר לקרוא לבנו רחבעם. “בימי רחבעם המלך חולקה הממלכה ובימי רחבעם בני היא תאוחד מחדש", אמר. לנכדו של רחבעם עמיר קוראים אסא – כשם הנכד של רחבעם המלך.

ב-1935 הוא עלה לארץ ישראל עם סרטיפיקט שקיבל מדודו, המשורר קדיש יהודה סילמן. בבית הכרם בירושלים למד רחבעם בסמינר לימוד בניהולו של ההיסטוריון פרופ' בן-ציון דינור, שלימים היה שר החינוך השלישי של מדינת ישראל ויזם את מפעל חלוקת פרס ישראל.

עמיר סיפר אחרי שנים על סיור לימודי שנערך לסטודנטים בעין חרוד. אחד הסטודנטים פנה לפרופ' דינור באופן ישיר ובוטה: "יעקב, דבר מהר יותר!”. "התעורר ויכוח בינינו האם מותר לתלמיד לפנות כך אל מורהו”, סיפר עמיר. פרופ' דינור אמר בתגובה: "יש לחנך את הילד לומר מה שהוא חושב, אולם קודם לכן שיחשוב על מה שהוא אומר". לימים, כך העיד עמיר, "שימש לי עיקרון זה כעיקרון מנחה, בדרכי כדיפלומט".

רחבעם עמיר במחנה אימונים לקראת הצניחה באירופה הנאצית

בהמשך עבר עמיר ליבנאל והיה למורה בבית הספר. אשתו לעתיד, אביטל לבית ברנדשטטר, היתה תלמידתו. ב-1939 עבר לתל אביב ולימד בבית הספר גרץ. כמה שנים לפני כן החל לשירת בהגנה והשתתף בקורס אלחוט. ב-1941 הוזמן לביתו של מפקד ההגנה, אליהו גולומב, שם נשאל אם יסכים לצאת בשליחות ההגנה לקהילה יהודית באירופה הכבושה. עמיר הסכים, אף שלא ידע את יתר פרטי המשימה.

בחורף הוא נשלח למטה הכללי הבריטי בקהיר, וקיבל הכשרה נוספת שהיתה דרושה לשליחותו. בין היתר, השתתף גם בקורס צניחה שיועד למתנדבים לצנוח מעבר לקווי האוייב. באוקטובר 1943, חודש אחרי שנישא, עלה על אונייה מאלכסנדריה לאיטליה. משם, בספינת טורפדו מהירה, הגיע לאי ויס, שהיה בשליט הפרטיזנים של טיטו. שם פגש בפליטים יהודים שהוברחו בידי הפרטיזנים.

ב-12 במאי 1944 הוצנח באזור לובליאנה לשטח בשליטת הפרטיזנים. משימתו כללה גילוי עקבות משלחת בריטית שהוצנחה לאזור ועקבותיה אבדו, חיפוש יהודים, שכלול שיטות הקשר ואימון הפרטיזנים בשיטות תקשורת והצפנה. הוא שהה בשטח כמה חודשים ולאחר שלוש גיחות מעבר לקווי האוייב, חזר לארץ ישראל.

"כולנו היינו בני דור שחונך למלא את המשימות שהוטלו עליו. אינני נזכר באף אחד מבין חברי השליחים שהיה רודף פרסומת, או שואף קרבות. כל אחד ואחד מאיתנו ראה זאת כזכות גדולה וענה ללא היסוס – כן", סיפר.

בארץ שירת בש"י – שירות הידיעות של ההגנה, והיה למעשה דובר "ההגנה" - המקשר בין העיתונאים הזרים לארגון. במקביל, ניהל את המכינות של בית הספר הריאלי בחיפה. עם קום המדינה מונה למושל הצבאי של עכו והגליל המערבי.

מהחצר ביבניאל לחצר ארמון בקינגהאם

ב-1950 החל בקריירה במשרד החוץ. ב-1953 מונה לקונסול כללי בלונדון, שם שירת חמש שנים. “מהחצר ביבניאל עברנו לחצר ארמון בקינגהאם", נהג לומר. ב-1958 נשלח לפולין והיה ציר בוורשה, לפני כינון היחסים הדיפלומטיים המלאים עם פולין, בתקופת "עליית גומולקה". כששב לישראל היה יועץ לענייני ערבים במשרד ראש הממשלה תחת בן גוריון ואשכול.

בין לבין, היה גם מנהל המחלקה לחינוך בגולה בסוכנות היהודית. "האמנתי בחינוך יהודי בתפוצות. בעיני זהו חלק מן המערך הביטחוני שלנו", אמר לימים. משם המשיך לכהן כקונסול בניו יורק ולאחר מכן מונה לשגריר ישראל בתאילנד. במהלך כהונתו, בדצמבר 1972, השתלטו מחבלי "ספטמבר השחור" על בניין השגרירות ולקחו את יושביו בני ערובה. עמיר ניהל את המשא ומתן עם החוטפים, והביא לסיום האירוע ללא נפגעים.

רחבעם עמיר עם הנכדים

“הוא היה דיפלומט מהסוג הישן, כזה ששם דגש על נימוסים וקשר אנושי", אמר נכדו, אסא. ב-1975 מונה לראש הטקס במשרד החוץ, וניהל את ביקור נשיא ארה"ב קרטר ונשיא מצרים סאדאת. “פורש השטיחים הממלכתי" כינו אותו בתקשורת.

הוא הותיר אחריו את אשתו, אביטל עמיר, לה היה נשוי כמעט 70 שנה, שתי בנות ושני נכדים.

רחבעם עמיר עם סאדאת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ