אחרי מות |

לוחם על טרקטור

עזריה חומש, שעלה מפולין, גדל בחווה הניסיונות ברחובות, שביקשה להוכיח שיהודים יכולים להתפרנס מגידול פרות ותרנגולות. את חייו הקדיש להדרכה חקלאית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-4 באוגוסט 1954 פורסמה בעיתון "דבר" הזמנה לחתונתם של אסתר ועזריה חומש. הטקס התקיים שישה ימים אחר כך בבית כנסת בחיפה. על חגיגה של ממש ויתרו השניים. “במקום מסיבה אנו תורמים לקרן ילדים עזובים", נכתב בהזמנה.

הם הכירו זמן קצר לפני כן, כשנתן לה טרמפ, בעודו חייל בצבא קבע. "בעשור האחרון לחייו, כשחלה ומאוד סבל, אמא היתה לידו כל הזמן, עד שדעכה יחד איתו", אמר בנם, דדי. 59 שנים הם חיו יחדיו. לאחרונה הלכו השניים לעולמם בהפרש של שלושה שבועות.

עזריה חומש נולד ב-1930 בפולין. כשהיה בן שלוש עלה עם הוריו לארץ ישראל. המשפחה התיישבה תחילה ברחובות ולאחר כשנתיים עברה לגור ב"תחנת הניסיונות החקלאית" הסמוכה, והקימה שם משק חקלאי. היום פועלת שם הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית.

"זה היה ניסוי, שביקש להוכיח להנהגת המנדט הבריטי שמשפחה יהודית יכולה להתקיים בכבוד ובאמצעים מועטים מקרקע של כ-30 דונם עם שתי פרות, חמש תרנגולות ומטע פה ושם. זה היה מודל שעל פיו הוקמו מושבים רבים", אמר אלכסנדר, אחיו של עזריה.

ב-1942 המשפחה עברה למושב בית שערים והקימה משק חקלאי שמבוסס על רפת. עזריה למד בבית הספר בנהלל ובהמשך עבר ללימודים טכנולוגיים בבסמ"ת בחיפה.

ב-1947 התגייס לפלמ"ח ושירת בחטיבת הנגב. בין היתר, השתתף בפתיחת הדרך לנגב ובכיבוש באר שבע ובקרבות על הגנת בית אשל, שם גם נפצע. בהמשך שירת בצבא קבע ועם שחרורו הקים יחד עם אחרים את בית הספר לטרקטורסטים בחוות נווה יער שבעמק.

כמה שנים לאחר מכן מונה על ידי משרד החינוך למדריך מיכון חקלאי במחוז העמקים. הוא התקדם עד לתפקיד מנהל ארצי של מחלקת מיכון מטעים. תפקידו האחרון במשרד החקלאות היה מנהל לשכת ההדרכה ברחובות. במהלך שירותו במשרד החקלאות יצא לשליחות כיועץ חקלאי לממשלת וונצואלה. במקביל למסלולו האזרחי המשיך עזריה במסגרת המילואים לשרת בצה"ל עד למינויו כמפקד נפה בדרגת סגן אלוף.

בהיותו מדריך מיכון חקלאי היתה לו השפעה רבה על החקלאים בהחדרת טכנולוגיות חדשות. "המגמה בפיתוח נושאי מיכון אסיף הפירות היא להגיע לחיסכון בידיים עובדות ולשחרר את הנוטעים מהתלות בקבוצות ענק של שכירים, מתנדבים וכו'”, כתב במאמר ב"דבר" ב-1980.

עזריה מת בכרמי יוסף, שם התגורר מאז סוף שנות ה-80. הוא הותיר אחריו שלושה בנים ושישה נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ