אחרי מות |

האיש שהחזיר את ישו ליהדות

פרופ' גזה ורמש, חוקר המגילות הגנוזות, לימד את העולם כי אבי הנצרות חשב, פעל וחי כיהודי. הוא עצמו היה בן למשפחה יהודית שהתנצרה, אך כשבגר שב ליהדות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

פרופ' גזה ורמש טען כי כדי להבין מי היה ישו הנוצרי יש להתחקות אחר מקורותיו היהודיים. “אתה מבין מהר מאוד שאנחנו עוסקים באדם יהודי לגמרי עם רעיונות יהודיים לגמרי, שהדת שלו היתה יהודית לגמרי ושאפשר להבין את התרבות, המטרות והשאיפות שלו רק במסגרת היהדות", אמר.

ב-1973 פורסם ספרו "ישו היהודי", שהציג את טענתו זו, שנחשבה מהפכנית באותה תקופה. "כשהספר יצא לאור הכותרת שלו נשמעה מאוד פרובוקטיבית. היום זה כבר בנאלי”, אמר ורמש שנים לאחר מכן. "כולם יודעים עכשיו שישו היה יהודי, אך ב-1973 אנשים אמנם ידעו שלישו יש קשר ליהדות, אך חשבו שהוא היה באמת משהו שונה לגמרי", הוסיף.

פרופ' לורנס שיפמן מישיבה יוניברסיטי בניו יורק, הסביר: “ברור שכולם ידעו שישו היה יהודי, אך לקח זמן להתגבר על הסירוב להכיר בכך שהוא באמת חשב, פעל וחי כיהודי. ורמש היה כוח מרכזי שהניע את התהליך". אפילו מילון אוקספורד המקוצר לאנגלית אימץ את הגדרתו של ורמש ל"ישו”, והחליף את הכיתוב "מייסד הנצרות" ב- “מטיף יהודי, שמאמיניו ראו בו את בן האל".

עיסוקו של ורמש ביהדות ובנצרות השתלב בקורות חייו כבן למשפחה יהודית מתבוללת מהונגריה. ב-1931, כשהיה בן שבע, המירה המשפחה את דתה לנצרות, בתקווה להבטיח לו עתיד טוב יותר עם עליית הפשיזם באירופה.

ורמש למד בסמינר לכמרים בבודפשט ב-1942, וניצל משיני הנאצים. הוריו נרצחו כשתעודות הטבילה בכיסם. אחרי המלחמה למד באוניברסיטה הקתולית לוון בבלגיה וב-1953 קיבל דוקטורט על מחקרו – שהיה אחד הראשונים מסוגו – על מגילות ים המלח. המגילות, שהתגלו במדבר יהודה בשנים ההן, נכתבו במאה השניה והראשונה לפני הספירה ומספקות הצצה לחיים ולמחשבה היהודית בזמנו של ישו.

ספרו של ורמש, "מגילות ים המלח באנגלית", שראה אור ב-1962, נחשב לאחד החשובים ביותר שנכתבו בנושא. ורמש היה הראשון שתירגם את המגילות לאנגלית. ב-1965 עבר לאוניברסיטת אוקספורד, שם היה פרופ' ללימודי יהדות במשך עשרות שנים וגם ניהל את המרכז ללימודי עברית ויהדות.

"אני לא שייך לבתי כנסת ולמקומות פולחן אחרים. כשאני רוצה להאזין לקול הקטן, אני יוצא החוצה להליכה", אמר ב-2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ