אחרי מות |

האיש שהחיה את מחיה השפה העברית

ד"ר יוסי לנג (1944-2013), מחבר הביוגרפיה של בן יהודה, גילה כי אב"י תמך ביישוב יהודים גם מחוץ לארץ ישראל. את ימיו האחרונים הקדיש לביוגרפיה של בוריס שץ

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בביוגרפיה שחיבר על אליעזר בן יהודה ("דבר עברית! חיי אליעזר בן יהודה”, הוצאת יד יצחק בן צבי, 2008), גילה ההיסטוריון יוסף לנג, כי "מחיה השפה העברית" היה תומך נלהב של "תוכנית אוגנדה" ליישוב העם היהודי במזרח אפריקה הבריטית, שנפוצה בתחילת המאה שעברה.

למעשה, גילה לנג כי כבר ב-1890 בן יהודה תמך ב"יישוב יהודים בכל מקום שהוא... ובלבד שיתאפשר לעם ישראל 'להיות עם באיזו פינה". בביוגרפיה הוא כותב כי בן יהודה דחה את הטענה ש'באין ארץ ולשון אין קיום לעם', וקבע: "הבל, הבל! לשון? - ניצר לנו! ארץ? - נמצא לנו!”.

לנג, חוקר תולדות החינוך, נולד ברעננה ב-1944, וגדל בשכונת הפועלים "נווה עוז" בפתח תקוה. את הדוקטורט כתב באוניברסיטת בר אילן על העיתונים הראשונים בארץ ישראל.

מהביוגרפיה שחיבר על בן יהודה למדים כי במשך שנתיים הוא העמיד את העיתון שערך, “השקפה", לטובת תוכנית אוגנדה, וכתב שם כי אסור לעם היהודי להחמיץ את ההזדמנות לקבל טריטוריה ממעצמה גדולה.

לנג זכה בפרס ע"ש יצחק בן צבי על ספרו זה, אשר מכיל עדויות ומסמכים רבים. הספר כולל התייחסות גם לחייו הפרטיים של בן יהודה. "לנג מתאר כי בשאיפתו האובססיווית להשליט את העברית הגיע בן יהודה עד כדי התאכזרות לבני משפחתו ולילדיו. כמעט כל חייו הבוגרים היה נגוע בשחפת והרופאים חששו, שנה אחר שנה, לגורלו", כתב הד"ר מרדכי נאור.

את פועלו של בן יהודה סיכם לנג כך: "אדם ידוע חולי, בעל יצרים עזים, קנאי לדעותיו, לוחם לבלי חת למען רעיונותיו ונגד תופעות שנראו לו פסולות, עיקש ובעל גאווה, פולמוסן ואיש ריב ומדון, שגם ידידיו הקרובים מצאו את עצמם כבני פלוגתא שלו ושל עיתוניו. ועם זאת, אליעזר בן יהודה היה גם רומנטיקן חסר תקנה ובנסיבות שונות רך כקנה".

לנג, שחיבר עשרות מאמרים על תולדות החינוך בארץ ישראל, עבד במשך ארבעה עשורים במשרד החינוך כמורה, מנהל בית ספר, מפקח, סגן מנהל מחוז המרכז ומרכז של השתלמויות מורים. לצד זאת, בשנים האחרונות הוא היה יועץ מדעי למוזיאון ולארכיון לתולדות פתח תקוה. בשנה שעברה יצא לאור ספרו "לפתח תקוה", שכלל מאמרים שעוסקים באירועים ובאנשים מכוננים בתולדות העיר.

בשנים האחרונות החל לכתוב ספר על בוריס שץ, שייסד את "בצלאל" בירושלים. “עד יומו האחרון הוא עבד על הספר", אמרה אשתו עדנה. “זה מה שנתן לו סיבה לקום בבוקר בזמן המחלה, והאריך את חייו".

נאור ספד ללנג. "כמעט 1,000 עמודים של פרטים ועובדות ותגליות, והכל כתוב בכישרון ובחן. ממש החיית למעננו את בן יהודה... בתחומים בהם עסקת, בעולם החינוכי שבו היית שם דבר, בתולדות הארץ, בקורותיה של פתח תקווה ובמיוחד בכל הקשור להתפתחותה של השפה העברית – לא היה שני לך. חקרת, הפכת כל אבן ולא היה מאושר ממך כשגילית מסמך נשכח שכתב בן יהודה או פרוטוקול של ועד פתח תקווה משנת תרל"ח", אמר נאור.

נאור אף נזכר שנסע עם לנג לכנס מדעי בפאריז, שעסק בבן יהודה. “היית לאחר ניתוח קשה ולא ויתרת על דבר, גם אם נדרשת ל-16 שעות ביום של סיורים ופגישות והרצאות", אמר. לנג הותיר אחריו את אשתו עדנה, שלושה ילדים ושמונה נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ