אלוף פלסטינה והארמייה ה-8 בריצה

עדין טלבר, אבי הספורט האקדמי בישראל, היה ספורטאי מצטיין עוד כילד באגודת בר-כוכבא בברלין. בהמשך היה קצין הספורט של הבריגדה היהודית והמשיך לרוץ כמעט עד יומו האחרון

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בקיץ 2000 הוזמנו שלושה ישראלים לכנס הפדרציה העולמית לסקסולוגיה בברלין, כדי להרצות כל אחד על אביו, שהיה בין מייסדי מדע הסקסולוגיה בראשית המאה ה-20. עדין טלבר מירושלים דיבר שם על אביו, ד"ר פליקס טיילהבר, הרופא והסקסולוג היהודי-גרמני, שנרדף על ידי הנאצים, עלה לארץ ישראל והקים כאן את קופת חולים "מכבי". בין היתר, סיפר טלבר על מאבקו של אביו למען הזכות לבצע הפלות והשימוש באמצעי מניעה, שהגיע לשיאו בין מלחמת העולם הראשונה לעליית הנאצים לשלטון.

טלבר הבן נולד בברלין. עוד מילדות עסק בספורט. כשהיה בן שמונה הצטרף לאגודת הספורט "בר כוכבא" בברלין והיה ספורטאי מצטיין. הספורט ליווה אותו עד שנותיו האחרונות, כשאירגן ריצות בחוף קיסריה לבני 80 ומעלה. “ספורט זה התחרות. אהבתי את האהבה בין הספורטאים שהתחרו", סיפר לימים.

לאחר שאביו נעצר בידי הנאצים, אשר שללו את רישיון העיסוק שלו ברפואה, עלתה המשפחה ב-1935 לארץ ישראל. בארץ שילב בין שירות צבאי במסגרות שונות, עיסוק נרחב בספורט, לימודים אקדמאים ושירות במשרדי ממשלה שונים.

ב-1940 הוא גוייס לחיל הספר העבר-ירדני של הצבא הבריטי, שם שירת כאלחוטן. שנתיים אחר כך התגייס לגדוד העברי הראשון של הבריגדה היהודית כקצין חבלה. גם בשירותו הצבאי המשיך לעסוק בספורט. "רוב הזמן החיילים משתעממים. אין אקשן", הסביר לימים. כאלוף ארץ ישראל בריצות 800 ו-1,500 מטרים, הוא מונה לקצין הספורט של הגדוד, אשר אירגן תחרויות ספורט צבאיות, שבחלקן השתתף.

בתום שירותו הצבאי הוא סייע למבצעי ההעפלה להעלאת ניצולי השואה לארץ ישראל. את לימודיו הגבוהים, בכלכלה, החל בלונדון סקול אוף איקונומיקס וסיים באוניברסיטה העברית בירושלים. גם שם אירגן תחרויות ופעילויות ספורט, לאחר שמצא כי הסטודנטים הישראלים לא עוסקים בפעילות גופנית במסגרת מסודרת.

ב-1953 הקים את איגוד הספורט האקדמי (אס"א), שהציע מסגרת לעיסוק ספורטיבי לסטודנטים שמנותקת מארגוני הספורט הפוליטיים. תחילה, נראו הרעיונות של טלבר זרים לאנשי האקדמיה, בשנותיה הראשונות של המדינה. אבל תוך זמן קצר הצטרף האיגוד שהקים לארגון הספורט הסטודנטיאלי הבינלאומי וחבריו החלו לשחק במשחקים בחו"ל. באיגוד, שהפך למפעל חייו של טלבר, חברים היום כ-120 אלף סטודנטים בכל האוניברסיטאות והמכללות בישראל.

בהמשך, מילא טלבר תפקידים במשרדי החוץ, המסחר והתעשייה והאוצר. הוא נקבר ליד רעייתו זיווה. במותו הותיר את בנו אסא, בתו אליה, ארבעה נכדים ונין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ