מת אמרי רון, לשעבר מזכיר הקיבוץ הארצי

רון, בן 77 במותו, היה חבר כנסת מטעם מפ"ם משנת 1978 ועד 1984, מנהיג הזרם השיתופי בתנועות הקיבוציות ומבקר חריף של ההפרטה בקיבוצים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מזכיר תנועת הקיבוץ הארצי לשעבר, אמרי רון, מת היום לפנות בוקר (ראשון) בבית חולים "העמק" בעפולה לאחר מאבק ממושך במחלת לב. רון, חבר קיבוץ משמר העמק, בן 77, היה אף חבר כנסת מטעם מפ"ם בסיעת המערך בכנסות התשיעית והעשירית ומנהיג הזרם השיתופי בתנועות הקיבוציות.

רון, יליד קיבוץ משמר העמק, התגייס לצנחנים ולאורך השנים לחם במבצע קדש כמפקד מחלקה שהוצנחה במתלה וכן במלחמות ששת הימים, יום הכיפורים ושלום הגליל. מאז שנות ה-70' היה רון שליח ציבור וממנהיגי הקיבוץ הארצי: בשנים 1973–1976 כיהן כמזכיר התנועה, וב–1977 נבחר למרכז מפ"ם והיה מועמד מטעמה ברשימת המערך לכנסת התשיעית.

בעקבות פרישתו של חיים צדוק מהכנסת, הושבע רון ב–1978 כחבר כנסת וכיהן בה גם במהלך הכנסת העשירית, עד 1984. בשנים אלו היה חבר ועדת הכספים והוועדה לענייני ביקורת המדינה.

בכל שנותיו חי רון במשמר העמק, ועם תחילת תהליך ההפרטה שעבר על התנועה הקיבוצית היה האדם המזוהה יותר מכל עם זרם הקיבוץ השיתופי, הקלאסי, והיה מנהיג "הזרם השיתופי" בתנועות הקיבוציות. לאורך השנים הוא לחם בעקשנות למען המשך הרעיון השיתופי ונגד תהליכי ההפרטה המואצים.

רון האמין ב"שוויון ובכבוד האדם באשר הוא אדם" כהגדרתו. "זהו ערך חשוב לא רק בקיבוץ, אלא במדינה – עם השסעים והקרעים הקיימים בה היום", אמר בכנס הזרם השיתופי ב–2006 . "באשר לעבודה, יש פה היבט עקרוני. אנו יודעים שלכל עבודה יש ערך כלכלי שונה, אך משום שהמאמץ לתרום אמור להיות שווה – גם התמורה מהעבודה צריכה להיות שווה. נראה לי שהדבר שמאחד את הקיבוצים השיתופיים הוא שאיננו רוצים לייבא את הפערים מהמדינה אל הקיבוץ".

כשליח ציבור האמין רון במעורבות הקיבוצים בחיי החברה הישראלית ובראיון שנתן לאלי ברמן בעיתון "שווים" של הזרם השיתופי, לפני כשבע שנים, אמר כי "בני האדם, שלא כמו שאר החיות, רואים שבסופו של דבר אושר נקנה בתרומה, ולא רק בלקיחה אינסופית. כך בקיבוץ, וכך גם במדינה, וזה מבטא תרבות עמוקה שמביאה גם לאושר רב יותר בחיים, להרגשת סיפוק חברתי וגאוות יחידה, ובסופו של דבר - הדבקות בערכים והתרומה לחברה נושאת פירות גם במישור האינטרסים שלנו". לדבריו, "מה שאפיין את הקיבוץ בשנים האחרונות היה לקחת ולקחת ללא הפסקה, לפי מה שכביכול מגיע לנו במחוזותינו הפוליטיים. הדבר יצר מתח מיותר בין הקיבוץ לסביבתו בחברה הישראלית, ולפיחות, עד כדי כך שהקיבוץ הפך לשק האיגרוף של החברה הישראלית. אין זו גזירת גורל, חייבים להחליף את הדיסקט ולעבור לתרומה, לא פילנטרופית, אלא לחתירה לערכים של שיוויון, שותפות וסולידאריות, שהכרחיים לחברה הישראלית השסועה".

אמרי רוןצילום: אביב לשם

בעקבות מותו של אמרי רון הוציא מזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי הודעת אבל מיוחדת, בה נכתב: "התנועה הקיבוצית כולה אבלה על מותו של אמרי רון, חבר ומנהיג, שותף לעשייה, אידיאולוג, קיבוצניק שהאמין בקיבוץ, וחי בו עד יומו האחרון. אמרי מילא תפקידים ציבוריים, אך תמיד חי בקיבוץ, תוך התמודדות וראיית היום־יום של הקיבוץ, הדילמות והמורכבות של חיי שיתוף ושוויון. אמרי רון היה לוחם ומפקד בצה"ל, ולוחם ומנהיג על דרך החיים הקיבוצית־השיתופית. בפועלו לאורך עשרות שנים הטביע רון את חותמו על קיבוצים רבים ועל חייהם של עשרות אלפי חברים קיבוצים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ