מת האלוף במילואים דני מט

מט, שלחם בכמעט כל מלחמות ישראל, שימש כמח"ט צנחנים וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים ואף הוביל את צליחת תעלת סואץ

עופר אדרת
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
גילי כהן

האלוף במילואים דניאל (דני) מט, מפקד חטיבת הצנחנים לשעבר, מת אתמול (חמישי) כשהוא בן 85. מט, שלחם בכמעט כל מלחמות ישראל, כיהן גם כמתאם הפעולות בשטחים וכנשיא בית הדין הצבאי לערעורים. הלווייתו נערכה היום ב-12:30 בבית העלמין הצבאי בקרית שאול בטקס צבאי מלא. את ארונו נשאו שישה אלופים.

מט נולד ב-1927 למשפחה חרדית מקלן בגרמניה. ב-1934 עלה עם משפחתו לארץ ישראל וכעשור לאחר מכן התגייס ל"משמר החופים" שהיה כפוף לחיל הנוטרים העברי. בפועל, שירת בפלי"ם וסייע בהורדת מעפילים אל החוף. ב-1944 הצטרף לבריגדה היהודית ושירת במצרים, באיטליה ובגרמניה, שם פגש את ניצולי מחנות ההשמדה. אחרי שובו לישראל, ב-1946, התגייס לפלמ"ח.

סיפור הגבורה שנקשר בשמו, במהלך מלחמת העצמאות והמתקפה על גוש עציון, הפך את מט לאגדה: הוא פתח באש לעבר מאות ערבים שהתקרבו אל עמדת המקלען בה הוצב, שלף רימוני יד, חילץ את ניצרתם בפיו - והשליכם אל הערבים. זאת, תוך שהוא ממשיך להפעיל את המקלע בידו השנייה. בכך, הציל מט מאות מתושבי ולוחמי גוש עציון. בשנות ה-50 השתתף בפעולות התגמול כששירת בצנחנים. מט מונה למפקדו הראשון של בית הספר לצניחה בשנת 1955, ובמלחמת סיני שימש כסגן מפקד גדוד הנח"ל המוצנח בפיקודו של מוטה גור, והשתתף בקרב המיתלה.

אלוף במיל' דני מטצילום: מוטי מילרוד

במלחמת ששת הימים השתתף בקרב אום כתף: חטיבתו, חטיבה 80, נחתה ממסוקים בעורף אום כתף, ושיתקה את סוללות הארטילריה שם. בחזית אחרת, השתתף בכיבוש דרום רמת הגולן. במלחמת ההתשה פיקד על חטיבת צנחנים סדירה בעומק מצרים, והוביל את אנשיה בקרב בכראמה.

במלחמת יום כיפור פיקד על צליחת תעלת סואץ. "מעולם לא הרגשתי באחריות כה כבדה כמו אותו לילה. הרגשתי שאנו מובילים מהלך גורלי שיכול לשנות את פני המלחמה. הרגשתי כאילו עיני כל עם ישראל נשואות אלינו. ידעתי שכולם: המטה הכללי, הפיקוד, בוודאי האוגדה – ומי יודע מי עוד – מאזינים לרשת שלנו וממתינים לשמוע את מילת הקוד הגואלת", אמר אז.

למרות מעורבותו העמוקה במלחמת יום כיפור הוא נותר אופטימי: "כיום אנחנו במצב שצריכים להאמין במשהו. לאחד יש אמונה דתית. לאחר יש אמונה מיסטית. קצין מקיבוץ חפץ חיים אומר 'אלוהים יעזור ויהיה בסדר', וקצין מגבעת חיים אומר 'יהיה בסדר'. לכל אחד מהם יש אמונה, אם כי שונה, בקיומו של העם היהודי ונצחיותה של ארץ ישראל', אמר. ב-1979 הוא מונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים והועלה לדרגת אלוף. בהמשך שימש גם כנציב קבילות החיילים.

לאחר פרישתו מצה"ל ב-1982 שימש מט כנציב קבילות החיילים במשך עשור והתנדב לשמש כיו"ר קרן ליב"י במשך 15 שנים. הוא הותיר אחריו את אשתו נדיבה, ארבעה ילדים ושבעה נכדים.

בעקבות הידיעה על מותו אמר שר הביטחון, משה יעלון: "דני מט היה עבורי ועבור רבים מבני דורי סמל, לוחם, מפקד ואדם שהשתייך לדור הנפילים של ישראל". יעלון סיפר כי לפני חודשיים, בכנס של חטיבה 55, פגש את מט, וציין כי "המפגשים עימו לא היו רק נוסטלגיים, אלא רקיע שלם של היסטוריה, של תרומה אדירה למדינה, של רעות ואנושיות יוצאות דופן. אין בליבי ספק - דני היה שותף לעיצובו של צה"ל כפי שאנו מכירים אותו כיום, לבניית מורשתו ולאתוס שעל פיו פועלים המפקדים גם בימים אלו".

ח"כ שאול מופז ספד אף הוא למט ואמר כי היה "ממעצבי זהותו הערכית של צה"ל בשדה הקרב. לוחם אמיץ, מפקד מוערך, דוגמה ומופת להנהגה. עם חטיבת הצנחנים חצה בראש את תעלת סואץ וסייע לשינוי המערכה במלחמת יום הכיפורים. דני הוא גיבור ישראל". מופז סיפר עוד כי בעת שהיה מט מח"ט צנחנים ומופז מפקד כיתה בגדוד 890, הוא המליץ לשלוח אותו לקורס קצינים, ובכך "הגשים לי חלום ושינה את חיי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ