אחרי מות |

הקו היחיד ממנו אין דרך חזרה

אברהם פת, בן אחיו של מפקד "ההגנה" בירושלים, החל לצייר כשהיה בן שלוש. לימים היה מעצב גרפי, קריקטוריסט, ומאייר, שעיצב את מטבע הזיכרון לרבין ואת המדליה ל-500 שנה לגילוי אמריקה וצייר את ציור הקיר הגדול בישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אברהם פת התחיל לצייר כשהיה בן שלוש. 13 שנים לאחר מכן למד בבית הספר הגבוה לאמנות "בצלאל" בירושלים. בהמשך היה מעצב גרפי, קריקטוריסט, מאייר וצייר, שהתמקד בדיוקנאות וברישומי נשים.

הוא נולד ב-1938 בחיפה, ילד שני לנפתלי, איש עסקים וממציא בתחום המזון, ולקלרה. משפחתו באה מהעיירה הפולנית טורק, ועלתה לארץ ישראל בעלייה השלישית. אחיו הבכור היה יעקב פת, ממייסדי "השומר" ולימים מפקד "ההגנה" בירושלים, שעל שמו נקראת שכונת פת בבירה.

כשאברהם היה בן שנה עברה המשפחה לרמת גן, שם הקים אביו את "מאפיית פת", שנודעה בעקבות "פת לחייל", צנים בפיתוח מקורי שסופק לחיילי צה"ל. כשהיה בן 16 זכה בפרס ראשון בתחרות ציורים ארצית על ציורו "אחים בקרב". באותה שנה עזב את תיכון "אהל שם" ברמת גן ועבר לירושלים ללמוד אמנות ב"בצלאל".

ב-1957 התגייס לנח"ל עם גרעין של הנוער העובד. הוא עבר הכשרה בקיבוץ נווה איתן, שירת כלוחם בנח"ל המוצנח והיה גרפיקאי במפקדות השונות אליהן השתייך. בהמשך אירגן תערוכות עבור מוסדות שונים, עיצב כרזות עבור משרדי ממשלה וחברות פרסום, ואייר ספרים ועיתונים.

דיוקן עצמי, אבהרם פתצילום: אברהם פת

במקביל, החל להציג את עבודותיו במוזיאונים ובגלריות בארץ ובחו"ל ולצייר ציורי קיר באתרים שונים בארץ. אחד מהם הוא הציור "וכתתו חרבותם לאתים" בבית הצנחן ברמת גן, שהיה הציור הגדול ביותר בארץ. רבים מציורים עסקו בנושאים מהתנ"ך. הוא הרבה להתנסות בטכניקות ובצורות ביטוי חדשות כמו רישום, הדפס ופיסול.

בהקדמה לספרו, "בקו אחד", שמכיל 60 רישומי קו שצייר, הוא צוטט בהתייחסו לסגנונו: "אני יודע שאני משתדל לגרום לקו לזרום באופן קצבי והרמוני מתוך ידי אל הנייר ולנווט אותו בגמישות, בדייקנות ובאופן מינימלי, מותיר די אוויר בתוכו וסביבו כדי לתת לו מרחבה נשימה. אני משתדל להיות חסכן ובלתי מתפשר בכל סימן ותג המאפיינים את הדמות הנרשמת, כדי לחדור למצב האנושי והטבע הפנימי של אובייקטים והנפשות הפועלות. קו יחיד הוא תובעני ביותר. אין ממנו דרך חזרה. מי שרושם בקו אחד חייב להיות זהיר במיוחד".

ב-1982 פרסם ספר שירה בשם "קביעות זמנית" עליו זכה בפרס נוימן. בהמשך פרסם ספר שירה נוסף בשם "מרלון ברנדו מתקן אופניים לילדי השכונה".

אברהם פת

בשנות התשעים החל לעצב מטבעות זכרון עבור בנק ישראל ומדליות עבור החברה הממשלתית למדליות ומטבעות, ביניהן מדליה ומטבע לזכרו של יצחק רבין, מדליה לציון 500 שנה לגילוי יבשת אמריקה, מדליה לציון 50 שנה לשואה ומטבע רשמי לאולימפיאדת הנכים בברצלונה.

ב-2007 פרסם את אלבום הרישומים "בקו אחד", המציג דמויות שונות. בשנים האחרונות התמסר לווריאציות על הנושא "תרנגולים", תוך הדגשת היהירות שלהם, שהזכירה לו תכונות אנושיות.

בשנים 1983-1982 היה חבר בוועד אגודת הציירים בתל אביב ושימש כגזבר האגודה. בעשור האחרון, כתושב העיר הרצליה, ייסד את ארגון אמני הרצליה, שימש כיושב הראש שלו, ויזם את הקמתה של גלריה מקומית לאמני העיר.

עיצוב: אברהם פתצילום: עיצוב: אברהם פת
עיצוב: אברהם פתצילום: עיצוב: אברהם פת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ