אחרי מות |

האלחוטנית של מבצעי ההעפלה

שושנה קיני, נכדתו של הלל יפה, היתה "גדעונית" - אשת יחידת הקשר של "ההגנה" בתקופת המנדט, שביצעה פעולות חשאיות בישראל ובאירופה. אחרי קום המדינה התאהבה בנגב והיתה מורה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

שושנה קיני לבית בנטואיץ היתה אחת מ-180 בחורים ובחורות שנקראו בשם המחתרתי הם היו אנשי יחידת הקשר והאלחוט של "ההגנה" בתקופת המנדט הבריטי, שהפעילו את קשר הרדיו בין הארץ לחו"ל. הם פעלו באוניות וביבשה, במסגרת המוסד לעליה ב', תנועת הבריחה ומבצעי ההעפלה ורכש הנשק למלחמת העצמאות.

קיני גדלה בירושלים והתגייסה ב-1944 ל"הכשרה המגויסת" של תנועת הצופים בדגניה ובאפיקים, . תחילה היא עברה קורס מדריכי ספורט בחפצי-בה. אחרי "השבת השחורה", בקיץ 1946, יצאה ללונדון בשליחות תנועת "הבונים", שם ריכזה את פעילות ההדרכתית.

מאחורי הפעילות התמימה הזו הסתתרה פעילות מחתרתית: היא התגוררה בדירה משותפת לארבעה חברי פלמ"ח, בה הופעלה תחנת אלחוט שהעבירה חדשות לסוכנות היהודית. בהמשך נשלחה לאייש תחנת אלחוט חשאית אחרת, באיטליה, שפעלה בשירות ההעפלה, שם הכירה את בעלה לעתיד, זכי קולמן. באפריל 1948 היא חזרה ארצה באוניית המעפילים "משמר העמק". בארץ עברה קורס אלחוט בשפיים, ושירתה כאלחוטאית במטה ברמלה.

אחרי שלמדה ביולוגיה באוניברסיטה העברית, עסקה בהוראה בבית הספר הריאלי בחיפה, באשקלון ובבאר שבע, שם קבעה את ביתה. בבאר שבע היתה שותפה להקמת בית הספר המקיף ג', בו שימשה סגנית מנהל. היה זה בית הספר התיכון השני שהוקם בבאר שבע, במתכונת של שילוב בין מסגרת לימודים עיונית ומקצועית כדי להתאים לכל סוגי התלמידים בשכונות הסובבות אותו. לימים, כשיצאה לשנת שבתון בבריסטול באנגליה, בחרה לחקור את הרציונאל מאחורי הרעיון של בית ספר מקיף, comprehnsive school.

עם ייסוד אוניברסיטת בן גוריון הצטרפה לסגל מחלקת החינוך, עשתה דוקטורט בהוראת המדעים, ושימשה חוקרת, מורה ומדריכה. כאשר הצטרפה לסגל אוניברסיטת בן גוריון המשיכה ברוח החלוצית לחפש ייחוד למחלקה זו: הקמת תוכנית המשלבת לימודי תואר במדעי הטבע עם תעודת הוראה, למשל.

במדרשת שדה בוקר פיתחה עם סגל המורים בתיכון את התוכנית לחינוך סביבתי והיתה חלק ממערכת העיתון "סביבות" שיצא לאור על ידי המדרשה.

בשנת השבתון באנגליה התוודעה למתודה של מחקר פעולה והיתה מחלוצות התחום בארץ. בדרך זו חקרה את עבודתה בפרויקטים חינוכיים כמנחת צוותי מורים במוסד צפית ובתיכון מקיף ג'. את עבודתה זו, שנמשכה כעשרים שנה סיכמה בספר "חשיבה אקולוגית".

"עבודתה החינוכית התבססה על חשיבה הוליסטית, הרואה במורה מפעיל מערכת של גלגלי שיניים אדירה, הנוגעת בכל תחומי המדע והדעת, משלב ביניהם באומנות ומאפשר לתלמיד להצטרף למסע המרתק של החקר והגילוי", סיפרו בני משפחתה.

קיני

עדרים עדרים, תועים בלי בעלים

במכתבים וביומנים שהותירה אחריה נחשפת אהבתה לטבע. באוגוסט 1949 תיארה טיול שערכה לנגב. "מעולם לא תיארתי יופי שכזה. משני הצדדים הרים, צוקים וצורים, שכמוהם מצאת רק באגדות או בהררי החושך... ההר מתנשא בדמות פירמידה קטומה ושלשלת הרים דומים מפליגה משני עברי הערבה. הדרך לא דרך, אך היופי משכנע! הרוחות מנשבות בצהריים, חמות מובן, אך בבוקר ובפרט בערב קריר ונעים... גמלים, עדרים עדרים, תועים בלי בעלים...ראיתי את הערבה בשעות אחר הצהרים, ובחזרי בשעות הבוקר המוקדמות, ומה אומר לכם, היא יפה ובכלל לא מפחידה ושוממת. איזו רבגוניות של יסודות הטבע".

קיני היתה בת למשפחה רבת פעלים. סבה מצד אמה שרה היה הד"ר הלל יפה, רופא המושבות של העלייה הראשונה. אביה, יוסף בנטואיץ', היה חתן פרס ישראל לחינוך. אחיה, פרופ' צבי בנטואיץ', הוא מבכירי חוקרי האיידס בישראל ויו"ר רופאים לזכויות אדם. אחותה, רחל שביט, היא ציירת.

היא הותירה ארבעה ילדים 12 נכדים ונין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ