מת חתן פרס ישראל פרופ' משה גיל, מהחשובים בחוקרי תולדות עם ישראל

גיל, שבמלחמת העולם השנייה היה ראש "השומר הצעיר" ברומניה, התמחה בחיי יהודים בארצות ערב תחת שלטון האיסלאם ותפרסם במחקרו על הגניזה הקהירית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ההיסטוריון משה גיל, חתן פרס ישראל בחקר ארץ ישראל, מת בסוף השבוע כמה שבועות לפני יום הולדתו ה-93. גיל, פרופסור אמריטוס באוניברסיטת תל אביב, היה אחד החוקרים החשובים בעולם בתחום תולדות עם ישראל במאות הראשונות להתפשטות האיסלאם. הוא עמד בראש בית הספר למדעי היהדות, היה דיקאן הפקולטה למדעי הרוח וחתן פרס רוטשילד במדעי היהדות.

פרופסור גיל נולד בביאליסטוק שבפולין וסיים את לימודי התיכון ברומניה, שם היה מנהיג תנועת "השומר הצעיר". בתקופת מלחמת העולם השנייה עמד בראש התנועה במחתרת. ב-1942 נעצר ונידון למאסר ב"משפט השומרים", אך אחרי שחרור רומניה ב-1944 - שוחרר. שנה לאחר מכן עלה לארץ ישראל והתיישב בקיבוץ רשפים שבעמק בית שאן, שם חי במשך 40 שנה.

ב-1965, כשהיה בן 44 החל גיל ללמוד באוניברסיטת תל אביב וכעבור שנתיים בלבד סיים תואר שני. בהמשך, החל לחקור את היהודים בארצות ערב תחת שלטון האיסלאם. את הדוקטורט עשה באוניברסיטת פנסילבניה בנושא "ההקדש בפוסטאט על פי תעודות מהגניזה" - עבודה שהתבססה על 1,500 תעודות מהגניזה הקהירית. בנוסף, חקר גיל את ספרות תקופת בית שני, היהודים בחצי האי ערב בימי קדם, תולדות היהודים בסיציליה ותולדות הכיתות בישראל.

ב-1983 ראה אור מפעל בן שלושה כרכים פרי עטו של גיל: פירוש של מאות מסמכים מהגניזה הקהירית. מפעל אחר שהוא חתום עליו הם ארבעה כרכים ובהם דברי ימי היהודים בתקופת הגאונים. גיל כתב גם על מפעל ההקדש.

גם אחרי צאתו לגמלאות וגם אחרי שעבר את גיל 90 המשיך פרופסור גיל להגיע לאוניברסיטה, לחקור ולפרסם ספרים ומאמרים. הוא הותיר אחריו שתי בנות, נכדים ונינים. רעייתו שושנה ואחת מבנותיו מתו לפני כמה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ