אחרי מות |

היהודי האחרון מנירנברג

ארנו המבורגר (1923-2013) עזב את עיר הולדתו אחרי עליית הנאצים לשלטון וחזר אליה אחרי השואה כחייל בבריגדה היהודית. במשך עשרות שנים עמד בראש הקהילה היהודית המקומית והיה החבר היהודי היחיד במועצת העיר

עופר אדרת
עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת
ברלין

הוא היה אחד היהודים האחרונים שנולדו בנירנברג לפני השואה וחיו בה עד המאה ה-21. במשך יותר מ-40 שנה כיהן היו"ר הקהילה היהודית בעיר, שהיתה לסמל המשטר הנאצי. “דינוזאור", כינה את עצמו. מדי יום היה מתייצב לעבודה כחבר מועצת העיר נירנברג מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית הוותיק והמבוגר ביותר בחבורה.

הוא נולד בנירנברג ב-1923. כשהיה בן 16 נמלט בגפו לארץ ישראל, והתגייס לבריגדה היהודית. “רציתי להילחם בנאצים", הסביר. למולדתו חזר כחייל ב-1945. תחילה לא זיהה את עירו, שנהרסה כמעט כליל בהפצצות בעלות הברית. “כשראיתי את הלהבות וההריסות, נזכרתי באנשים שהציתו והרסו את בתי הכנסת שלנו לפני השואה", אמר ל"הארץ" ב-2010.

את הוריו מצא מסתתרים בחדר קטן בבית הקברות היהודי. מבין 24 קרובי משפחה שהיו לו לפני השואה, רק שישה, בהם הוריו, שרדו את המלחמה. כשראה את הוריו הבין שלא יוכל להיפרד מהם שוב. “אני בן יחיד, הייתי המשענת היחידה שלהם", הסביר. אביו סירב להצעתו לעלות עמו לארץ. “ככה נתקעתי פה, ואני לא מצטער על כך", אמר המבורגר בחיוך.

ב"משפטי נירנברג" שנערכו בעיר הוא עבד כמתרגם בשירות בעלות הברית. הוא היה אז בין היחידים שעבדו בשירות בעלות הברית וידעו לקרוא ולפענח את כתב היד הגרמני הישן. בין היתר הוא תירגם את יומניו האישיים של אלפרד יודל, קצין בכיר בוורמאכט, שהוצא להורג לאחר שהורשע בפשעי מלחמה. או את העדות של זיגמונד רשר, רופא גרמני ששירת באס-אס וביצע ניסויים בבני אדם במחנה הריכוז דכאו. "מי שקורא את העדויות האלה היום - שיערותיו סומרות", אומר המבורגר.

נירנברגי גאה

בשנות ה-60 התפקד למפלגה הסוציאל דמוקרטית ומ-1972 היה חבר מועצת העיר מטעמה. “אני היהודי היחידה במועצה. אחד מספיק להם", אמר. "אני גאה להיות תושב העיר ומתגאה בתרומה שלנו לשיפור התדמית של העיר בעולם. הפכנו אותה מעיר של חוקי נירנברג' וכינוסי המפלגה הנאצית לעיר ששמה במרכזה את זכויות האדם והצליחה להתגבר על עברה הנאצי", אמר.

חרף איומים על חייו, שבגינם נהג להסתובב חמוש, הוא הוטרד בעיקר מדבר אחר: עתיד הקהילה היהודית. “יש דברים שאני לא מוכל להשלים אתם", אמר. יהודים שלו עוברים ברית מלה, למשל. או כאלה שמניחים פרחים על המצבות בבית הקברות היהודי אותו נהג לטפח. גם שילוב של חזניות ורבניות בקהילה היה מבחינתו חציית קו אדום. “זה לא בא בחשבון", אמר. "אנחנו מנסים בכל כוחנו לשמור על האופי היהודי של הקהילה ולא ליצור 'מישמש'. הבסיס של הקהילה כאן בגולה הוא בית הכנסת ולימודי היהדות. זה מה שמבטיח את קיומה בעתיד".

שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס, אמר כי המבורגר לחם כל חייו נגד אי צדק ונגד הימין הקיצוני. “ביושר ובכנות הקדיש עצמו לעבודת הפיוס לאחר זוועות התקופה הנאצית. הוא היה דמות מוסרית, דוגמה ומופת מהמדרגה הראשונה", אמר.

בתו עובדת בשגרירות גרמניה בתל אביב. הוא הותיר אחריו גם נכדים ונינים.
הוא הותיר אחריו בת, נכדים ונינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ