אחרי מות |

פיקד על "נח"ל משפטים" בהר הצופים

פרופ' ראובן ירון (2014-1924) למד במחזור הראשון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, ב-1949. אחרי מלחמת ששת הימים, כדיקן, העביר אותה להר המבודד: "אנו חיל החלוץ של הצבא האקדמאי שיכבוש את ההר"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1939 נמלט ראובן ירון לארץ ישראל מאוסטריה מולדתו. בארץ גויס לאצ"ל וב-1947 נעצר בשל כך על ידי הבריטים בלטרון.

שנתיים לאחר מכן הוא למד במחזור הראשון של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, שנפתח בשנת הלימודים תש"י, בנובמבר 1949. סגל המורים בפקולטה כלל את פרופ' בנימין אקצין, גד טדסקי והדיקן נתן פיינברג.

לקראת סיום הלימודים היה ירון בין ארבעת התלמידים המצטיינים, שהפקולטה הציעה להם לנסוע ללמוד לתואר דוקטור בחו"ל במימונה, כדי להכשירם כמורים עתידיים בפקולטה.

את עבודת הדוקטורט כתב באוקספורד בנושא "מתנות מחמת מיתה" במשפט העברי ובמשפט הרומי. עבודתו הפכה לספר, שיצא לאור בבריטניה ב-1960. "בספר ימצא ענין כל המתענין בהלכה העברית, בדבר מתנת-בריא ומתנת שכיב מרע, וכן השוואה בין חוקי הירושה של המשפט העברי לבין אלה של שאימפריה הרומית", נכתב ב"מעריב" באותה שנה.

ב-1957 הצטרף לסגל הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית והיה מומחה במשפט רומי ומשפט המזרח הקדום. "פרופ' ירון נמנה עם המייסדים של האסכולות שהיום מכונות 'משפט והיסטוריה' ובעיקר 'משפט וחברה' – חקר הסיבות החברתיות וההיסטוריות לקביעה של נורמות משפטיות מסויימות", אמר פרופ' ברק מדינה, לשעבר דיקן הפקולטה. "הוא ידע שפות רבות, מודרניות ועתיקות, והכיר על בוריין שיטות משפט עתיקות", הוסיף.

בין 1967 ל-1971 היה ירון דיקן הפקולטה, והוביל את המהלך להעברתה מגבעת-רם להר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים. זו היתה תקופה לא קלה. התנאים בקמפוס, שבו לא התקיימה פעילות אקדמית מאז 1948, היו קשים. במשך כמה שנים הפקולטה למשפטים היתה היחידה שפעלה בו. הכינוי שדבק בה היה "נח"ל משפטים", שכן המורים נדרשו לעסוק גם בשמירה בקמפוס בשעות הלילה, לצד ההוראה והמחקר.

את השם החדש לפקולטה למשפטים, שהחזירה להר-הצופים את האווירה האקדמאית שנעדרה ממנו משך שני עשורים, העניקו הסטודנטים עצמם. "אנו נמצאים אמנם עתה בבדידות מסויימת, אך ברור לנו כי בדידות זו היא זמנית וכי אנו מהווים את חיל החלוץ של הצבא האקדמאי שיכבוש בשנים הקרובות את ההר", אמר אז ירון.

מזכיר הפקולטה, ד"ר רבינוביץ', הבהיר אז כי התנאים הפיזיים הקשים לא יעניקו הקלות לסטודנטים. "באוניברסיטה העברית, ובמיוחד בפקולטה למשפטים, לא דוגלים בשיטה הגרמנית הישנה, שקבעה כי מי שלא מת ולא הלך לעזאזל - יקבל את הדיפלומה. אצלנו אין חכמות. הסטודנט צריך ללמוד משך כל תקופת הלימודים", אמר.

בהמשך עסק ירון בפעילות ציבורית ענפה. בין היתר, היה מנהל בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי; יו"ר רשות השידור וגנז המדינה. רעייתו, שושנה, מתה ב-2009. הוא הותיר אחריו בן, ד"ר עופר ירון ממכון ויצמן למדע, ושני נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ