מת העיתונאי ואיש הימין אורי אליצור

אליצור, בן 68 במותו, היה בין השאר מזכ"ל מועצת יש"ע וראש לשכתו של ראש הממשלה נתניהו. ערך את הירחון נקודה והיה בעל טור ב"ידיעות אחרונות"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

העיתונאי אורי אליצור, מהקולות הבולטים בציבור הדתי־לאומי וזוכה פרס סוקולוב, מת היום (חמישי) בן 68. הלווייתו תיערך בשעה 16:30 בעפרה. 

אליצור נולד ב-1946 בירושלים לפרופ' יהודה אליצור, חוקר המקרא, ולסופרת הילדים רבקה אליצור. בצעירותו למד בישיבת "מרכז הרב". אחרי שירות צבאי בנח"ל המוצנח היה מורה למתמטיקה בתיכונים בירושלים. הוא לחם ברמת הגולן במלחמת ששת הימים והשתתף בצלחת התעלה במלחמת יום כיפור.

בהמשך מילא תפקידים ציבוריים ופוליטיים בצד הימני של המפה: הוא היה ממקימי ההתנחלות עפרה, פעיל בתנועת "גוש אמונים" ומזכ"ל "אמנה"; היו"ר של התנועה לעצירת הנסיגה מסיני, ממלא מקום מזכ"ל המפד"ל ומזכ"ל מועצת יש"ע. ב-1998 היה ראש לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. אליצור גם הועסק ככותב נאומים בלשכת ראש הממשלה. הוא דגל בפתרון של "מדינה אחת", שבמסגרתו יוחל החוק הישראלי על כל שטחי הגדה - תוך הענקת אזרחות ישראלית לתושבים הערבים.

אורי אליצור

הקריירה העיתונאית שלו כללה את עריכת המוסף הפוליטי של העיתון "מקור ראשון" (בשנה האחרונה גם שימש עורך ראשי בפועל של העיתון), עריכת הירחון "נקודה", פרסום טורים ב"ידיעות אחרונות", הופעות בערוץ 10 וטור רדיופוני בערוץ 7. "השאלה הביטחונית היא הוויכוח השני והפחות חשוב, כי המלחמה הזאת היא מלחמה על הצדק", כתב במאמר שפירסם ב-2004 בווינט, אחרי ההתנקשות בחיי אחמד יאסין. "..המאפיין העיקרי, שמבדיל אותה מכל מלחמה אחרת: זו מלחמה על הצדק. במלחמה הזאת אל תהיה חכם, תהיה צודק".

עוד הוסיף: "ובסופו של דבר, כמו באלף פרדוקסים אחרים, אם נהיה צודקים ולא חכמים, בשורה התחתונה נצא גם חכמים. את התבונה של 'להפסיק את מעגל הדמים' כבר בדקנו לא פעם ולא פעמיים, ולפחות אפשר לומר שקיומה עדיין לא הוכח.

"אבל, כאמור, לא התבונה עיקר כאן, אלא הצדק. בעימות הזה הצדק הוא לא רק שאיפה נעלה, אלא כלי הישרדות אסטרטגי. זה כלי הנשק העיקרי שבו צה"ל צריך לחמש את חייליו, זה השיקול המרכזי שצריך להנחות את הדרג המחליט...במלחמה הזאת מי שייצא צודק הוא זה שינצח".

באותה שנה עורר סערה כשהביע תמיכה בהפעלת אלימות כלפי כוחות הביטחון בעת פינוי התנחלויות. "לא בלתי הגיוני בעיני שהדברים יגיעו לכדי שפיכות דמים... כל הפעלת כוח, מלבד נשק חם, היא לגיטימית במקרה כזה. בדיעבד, גם מי שיפצע את אלה שבאו לפנות אותו - אקבל בהבנה את התנהגותו", אמר לשבועון "בשב"ע".

את דבריו הסביר בהמשך בראיון ל"עין השביעית": "לא מדובר במשחק דמוקרטי, אלא בזוועה אנושית. מה שנראה לי סביר ומתקבל על הדעת שייעשה במקרה של פינוי יישובים הוא בדיוק מה שיתקבל על דעתו של כל אדם סביר, אם יבואו לעקור כפר ערבי: התושבים שם ישתוללו, יכו ויזרקו אבנים".

בראיון אף סיפר כי אחד מטוריו צונזר ב"ידיעות אחרונות". את הטור כתב אחרי פיגוע בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים, שנהרגו בו שכנתו ונכדתה. "האמהות של המחבלים הופיעו בטלוויזיה ואמרו שהן גאות בבנים שלהן. בטור שלי ב'ידיעות אחרונות' כתבתי שצה"ל צריך להפציץ את סוכת האבלים ולשלוח את האמהות הגאות האלה להיפגש עם הבנים שלהן בגן־עדן. את זה העיתון לא פרסם. אמרו לי שזו קריאה לרצח", אמר.

ממפלגת הבית הבית היהודי נמסר כי "הציבור הדתי-לאומי וציבור אוהבי ארץ ישראל איבד היום את בכיר בניו. אורי אליצור היה קול יהודי וציוני גאה וחד, שכל כולו אהבת ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל עד יומו האחרון. נמשיך ללכת לאור קולו הצלול והברור, שהשאיר באלפי טוריו וכתביו, שיהיו עתה לצוואתו. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים".

הוא הותיר את אשתו יעל אליצור, שישה ילדים וכן נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ