אחרי מות |

הטייס שנשלח להתנקש בד"ר מנגלה

זאב לירון (2014-1922) עלה לרכבת לאושוויץ עם אקדח. הוא נחלץ מבלוק הנידונים למוות במפתיע, ובהמשך קפץ מהרכבת - אל החופש. באיטליה התגייס לקורס הטיס הראשון של ישראל. כקצין בחיל האוויר ובמוסד, היה מעורב במבצעים נועזים וסודיים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארבע פעמים ניסה זאב לונדנר (לימים: לירון) לברוח מהנאצים. הפעם הראשונה היתה כנער. באוגוסט 1939 הוא נפרד מחבריו בעיר בנדין בפולין, עלה על רכבת לוורשה, ומשם יצא לרומניה. היעד - ארץ ישראל. התוכנית נכשלה, כששוטרים רומנים עצרו את הרכבת.

הפעם השנייה היתה כחבר המחתרת בגטו בנדין. באוגוסט 1943, ערב גירושם לאושוויץ, הוא ניסה לברוח עם אחיו וחבר. החבר נורה ונפצע – והתוכנית נכשלה. לרכבת לאושוויץ הוא עלה עם האקדח שהיה ברשותו.

ניסיון הבריחה השלישי אירע בנובמבר. הפעם סוכלה התוכנית בעקבות הלשנה. לירון, אחיו וחברם נעצרו, ונידונו למוות. ארבעה ימים הם המתינו להוצאתם להורג. ברגע האחרון, במפתיע, הם שוחררו.

מאחורי שחרורם עמד סיפור דרמטי יוצא דופן, כמו רבים בחייו של לירון. לפי התכנון, הם אמורים היו לברוח ולהסתתר אצל ד"ר מנפרד, רופא ואיש ס"ס מהעיר קטוביץ. אחרי שתוכניתם נחשפה, קצין נאצי נשלח עם אופנוע לקטוביץ, כדי לאתר את הרופא. בפגישתם התברר כי השניים מכירים: במלחמת העולם הראשונה הציל הרופא את חיי אביו של הקצין הנאצי. הקצין הנאצי הנבוך חזר לאושוויץ, וביטל את ההוצאה להורג.

זאב לירון כטייסצילום: חיל האוויר

בפעם הרביעית הוא הצליח. היה זה בינואר 1945, כשהוא פונה לגרמניה ממחנה עבודה בפולין. בדרך הוא קפץ מהרכבת עם אחיו וחבר. “נחתתי בתוך השלג ופשוט התחלתי לשיר", אמר לאלינור פוקס ב-"mako". עד סוף המלחמה הסתתר בביתם של זוג פולנים.

ב-1946 עבר לאיטליה, שם היה פעיל במוסד לעלייה ב' ובתנועת "הבריחה". "רציתי להגיע לישראל בכל דרך", סיפר. יששכר חיימוביץ, מפקד תנועת "הבריחה" באיטליה, הציע לו להצטרף לקורס הטייס הראשון של חיל האוויר, "ממנו אוכל להגיע כטייס לישראל", נזכר.

“האיטלקים אישרו לנו ללמוד לטוס, אבל חשבו שזה בשביל הספורט", סיפר. בהמשך, בארץ, השלים את החלק המבצעי בכפר סירקין. את הכנפיים קיבל במחזור א' באוגוסט 1950. "בתחילת הדרך בחיל האוויר הזמינו אותי לשיחות עם הפסיכולוג החיילי. הוא לא הבין כיצד אדם בעל עבר כה קשה יכול לתפקד כטייס קרב בחיל האוויר", סיפר.

זאב לירון בטקס זיכרון בפולין צילום: חיל האוויר

בהמשך הוא מילא שורת תפקידים בחיל האוויר, בהם מדריך בבית הספר לטיסה ומפקד הצוות האווירובטי. ב-1958, לאחר מינויו של עזר ויצמן למפקד החיל, לירון מונה למפקד ענף המודיעין של החיל. "ידעתי שאם הוא הצליח לברוח מהשואה ולהגיע לקורס-טיס, מדובר באדם אינטיליגנטי מאוד. אדם כזה אני רוצה לידי", אמר ויצמן.

לירון השתתף בתכנון מבצע "מוקד" בו הותקפו שדות התעופה וחילות האוויר הערביים, אשר פתח והכריע את מלחמת ששת הימים. "ידענו שישראל צריכה לתקוף בצורה שונה ובלתי צפויה, וידענו שמי שצריך לפתוח את המלחמה זה חיל האוויר", אמר.

עזר ויצמן (שני מימין). זאב לירון (ראשון מימין)צילום: חיל האוויר

בין 1964 ל-1966 השתתף בסדרת מבצעים נועזים. תחילה, בעומק תימן, שם הוצנחו נשק וציוד למורדים שפעלו נגד הצבא המצרי. בהמשך, בשליחות ראש המוסד מאיר עמית, הרמטכ"ל רבין ומפקד חיל האוויר ויצמן, יצא לאירופה. שם, הוא גייס את הטייס העיראקי מוניר רפדא, שערק עם מטוס מיג 21 אותו הטיס לישראל.

כראש שלוחה של המוסד באירופה ניצח על מבצעים נוספים. "רובם נותרו עלומים ואת פרטיהם לא ניתן לחשוף גם היום, עשרות שנים לאחר שיצאו לפועל", נכתב באתר חיל האוויר.

ב-2013 פורסמה הביוגרפיה "תהומות ושחקים" (הוצאת "ידיעות ספרים") בה חשף משה רונן פרטים נוספים על חייו של לירון. בין היתר, גילה כי ב-1984 הוא הצטרף למבצע פרטי שיזם איש המוסד והשב"כ לשעבר צבי מלחין. המטרה: חטיפתו של ד"ר מנגלה.  המבצע, שהתבסס על מודיעין שגוי, לא יצא לפועל. לימים התברר, כי מנגלה מת כבר ב-1979.

בסוף השרות היה נספח צה"ל בדרום אמריקה. הוא הותיר את אשתו גינה, שלושה ילדים, שמונה נכדים ונין.

זאב לירוןצילום: הדס לירון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ