אחרי מות |

איך הופך מלך הכיתה למנהיג מדינה?

העיתונאי ואיש מדע המדינה נדיר צור (2014-1952), הבחין בין שני טיפוסי מנהיגים: מתגמלים ומעצבים. במחקריו הסביר למה בקבוצה השנייה נכללים אנשים כמו צ'רצ'יל, גאנדי, גורבצ'וב, בן גוריון, בגין ורבין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בהקדמה לספרו "רטוריקה פוליטית : מנהיגים ישראלים במצבי לחץ" (הקיבוץ המאוחד, 2004), סיפר נדיר צור על הרקע לעיסוקו במדע המדינה. "מאז שעמדתי על דעתי ריתקו אותי מחשבות על מנהיגים, על בתי מלוכה, וכבן לדור שנולד לאחר מאורעות השואה - גם על שליטים ורודנים משולחי רסן ונטולי ערכי מוסר”, כתב.

"כאשר חברי בבית הספר נקלעו למחלוקות ולמאבקי כוח, ניסיתי להבין את מניעיהם באותן תיגרות, ובעיקר תהיתי כיצד בסופן צמח 'גיבור', שעמד בראש מחנה אחד, וכיצד רובדה הכיתה והונהגה בידי 'מלך הכיתה' או 'מלכת הכיתה'”, הוסיף.

נפילת "המלכים" והחלפתם באחרים, חזקים יותר פיסית או "מקובלים" יותר, סקרנה אותו, כפי שהעיד, גם בשל ניסיונותיו – הכושלים, ברובם – לזכות בעצמו בבכורה. "במיוחד התעניינתי באותם ימים בגורמים שבעטיים נאלצו מנהיגים אלה לחלוק את ימי החסד הקצרים שלהם עם 'גאון הכיתה' שבלט בציוניו הגבוהים, או עם המרדן הכיתתי שמירר את חיי המורים", כתב.

שנים אחדות מאוחר יותר, כשפגש באקראי את חלוץ הכדורגל, מבקיע השערים השכונתי המצטיין, שהיה מנהיג החבר'ה, תהה כיצד הוא נפל בסולם העוצמה ואיך הפכה ההבטחה הגדלוה של נערי השכונה לאכזבה במלחמת הקיום מחוץ לגבולות השכונה.

נדיר צורצילום: המשפחה

העניין שלו במנהיגים ובמנהיגות נמשך גם בעת שירותו הצבאי בגלי צה"ל – שם היה כתב ועורך, דרך עבודתו העיתונאית הענפה בקול ישראל, בערוץ 1 ו-2 ובטלוויזיה החינוכית והמאמרים שפירסם בעיתונים בהם “על המשמר”, "דבר" ו-"הארץ". משם הדרך היתה קצרה לספסלי המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים.

מבחינתו, "קו אחד קישר בין 'מלך הכיתה', בין המנצח במשחקי הילדות, לבין המנהיגים שאת נאומיהם ומהלכיהם סיקרתי כעיתונאי ושעל אודותיהם נשאלת בבחינות במדע המדינה".

את עבודת הדוקטורט כתב על הרטוריקה של מנהיגים ישראלים במצבי לחץ. הוא הבחין בין שני טיפוסים מרכזיים של מנהיגים: מתגמלים ומעצבים. הם נבדלים באופי היחסים שהם מקיימים עם הציבור. מנהגים "מתגמלים", לדבריו, מספקים את צרכי הכלל ובתמורה לכך מקבלים מהציבור "אשראי" להנהיג ולבצע מדיניות רצויה. מנהיגים "מעצבים", מצדם, מנסים להוסיף על סיפוק צרכי הכלל הבסיסיים גם שינויים ושיפורים חברתיים, שבעקבותיהם הם זוכים ל"אשראי" נרחב יותר ולכוח פוליטי גדול יותר. שמותיהם בולטים בין דפי ההיסטוריה: צ'רצ'יל, גאנדי, גורבצ'וב, בן גוריון, בגין, ורבין – לפי צור.

"ביחסים בין בני אדם, קשה לרצות את כולם, כל הזמן. התמודדות עם גורמים רבים כל כך בתהליכי מנהיגות פוגמת בשלמות. לכן, מי שמחפש מנהיג-אידיאלי, מוטב שימצא אותו בספרים אוטופיסטים”, אמר בראיון לשושנה ויג באתר "ספרשת". עוד הוסיף: "טרם פוצחה חידת המנהיגות... כשם שכל אחד יודע מה זה יופי, מי יפה ומי לא; כך הוא יכול לזהות מנהיגות ולהעריך אותה לפי סולם פרטי. הבעיה היא – שאין סולם המשותף לכולם. אני ממשיך לחקור בידיעה שלעולם לא אפצח את התעלומות, אך לפחות אמצא כלים חדשים ומקוריים להתייחס אליהם אחרת ולהבינם יותר".

בגין. איור מחשב: עמית שמעוני

צור היה מרצה במחלקה למדע המדינה ועמית וחוקר במכון טרומן לחקר וקידום השלום, הפועל באוניברסיטה העברית. מחקריו עסקו בפסיכולוגיה פוליטית, בכלי השפעה של מנהיגים ובממדים פוליטיים ופסיכולוגיים של ביטחון לאומי.

הוא פירסם מאמרים בכתבי עת רבים, בהם "כיוונים חדשים" ו"עיונים בביקורת המדינה", וכן ספרי עיון, ספרי ילדים וספרי שירה. הוא כתב גם תמלילים שהושרו בפי מייק בורנשטיין, חני נחמיאס ובני ברמן.

שמו היה מוכר לציבור הרחב גם בזכות עבודתו ב"קול ישראל" מאז סוף שנות ה-80. בין היתר, היה עורך חדשות, עורך יומן הערב "היום הזה", עורך יומן הכלכלה "צבע הכסף", מנהל מחלקת ילדים, נוער ובתי ספר, עורך ב"חמש אחרי החדשות" ועורך המשדרים "הערכת מצב" – ניתוח ענייני חדשות מרכזיים ו-”על ימין ועל שמאל" – העוסק באידאולוגיה ובפוליטיקה.

צור סבל  משיתוק ילדים והיה מרותק לביתו. הוא הותיר את אשתו תהילה ושני ילדים.

רבין. איור מחשב: עמית שמעוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ