מת הרב משה לוינגר, מייסד היישוב היהודי בחברון

לוינגר (80) היה מראשוני היהודים שביקשו להתנחל בשטחים בסוף שנות ה-60, נמנה על מייסדי גוש אמונים, מועצת יש"ע ותנועת אמנה. בשבת מת לאחר הידרדרות במצבו הרפואי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרב משה לוינגר, מייסד היישוב היהודי בחברון, מת היום (שבת) בגיל 80. בשנים האחרונות הידרדר מצבו הרפואי לאחר שלקה באירוע מוחי. לוינגר יובא למנוחות מחר בבית העלמין בחברון. 

לוינגר נולד בירושלים ולמד בישיבת מרכז הרב, ומאוחר יותר כיהן כרב המושב נחלים. לאחר מלחמת ששת הימים היה מראשוני היהודים שביקשו להתנחל בשטחים הכבושים. בשנת 68 אירגן קבוצה של בוגרי הישיבה, ששכרו את מלון פארק בחברון. הם ציינו שם את ליל הסדר ונשארו במקום. לבסוף הוחלט כפשרה לתת להם להתיישב בסמוך, בקריית ארבע.

ב-1979, קבוצת נשים בראשות רעייתו מרים, התבצרה במשך חודשים ארוכים בבית הדסה בחברון בדרישה ליישב גם את העיר עצמה. כעבור שנה, לאחר רצח ששה תלמידי ישיבה בחברון, נכנעה הממשלה והוקם היישוב היהודי בחברון.

חגיגות בעקבות ההסכם המאפשר למתנחלים להשאר בשומרון, 1975. הפטריוטיות של הציונות אינה מחליפה את הדתצילום: משה מילנר / לע"מ

לוינגר היה אף ממייסדי גוש אמונים והוביל את המאבקים בסבסטיה. תמונתו נישא על כתפיים רוקד עם חנן פורת הפכה להיות סמל המאבק בסבסטיה. יחד עם חבריו למאבק, היה לוינגר ממקימי מועצת יש"ע ותנועת אמנה. ב-92 התמודד לכנסת אך לא עבר את אחוז החסימה.

במרוצת השנים הוא היה מעורב בעימותים שונים עם פלסטינים וכוחות הביטחון, ונעצר פעמים רבות. באינתיפאדה הראשונה פתח באש מעמדה צבאית אל עבר פלסטינים שיידו אבנים והרג אחד מהם. הוא הועמד לדין על גרימת מוות ברשלנות וישב בכלא במשך שלושה חודשים.

בשנים האחרונות, בשל מצבו הרפואי, הוא נזקק לתמיכה פיזית, התנייד עם כיסא גלגלים ומיעט להופיע בציבור. לפני שבועיים נפל לתרדמת, והיום, כאמור, מת.

בנו, מלאכי, המשמש כראש מועצת קריית ארבע, ספד לו הערב: "האבידה היא גדולה והפרידה כואבת, אך הסתלקותו של מו״ר אבי בערב יום ירושלים ויום חברון, מסמלת את הרוח והאהבה הגדולה שפעמה בקרבו למען ארץ ישראל כולה. חזונו הוא חזון כולנו ורוחו הגדולה תמשיך לפעום בלב כולנו להמשך בניינה של האומה והארץ". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ