מת יואש צידון, הטייס שהפיל את מטוס קציני המטכ"ל המצרי ערב מבצע סיני

צידון (88) ששירת בפלמ"ח לפני קום המדינה היה מראשוני הטייסים בחיל האוויר ונזכר כמי שיירט מטוס ובו 16 מבכירי צבא מצרים. בהמשך הדרך כיהן כחבר כנסת מטעם "צומת"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
עופר אדרת
עופר אדרת

טייס הקרב וחבר הכנסת לשעבר, אל"מ יואש צידון (צ'אטו), שיירט והפיל את המטוס של קציני המטכ"ל המצרי ב-1956, מת היום (רביעי) בגיל 88.

צידון נולד ב-1926 ברומניה ועלה לארץ ישראל ב-1941. הוא שירת בחי"ש (חיל השדה) של ההגנה ובהמשך הצטרף לפלי"ם - הפלוגה הימית של הפלמ"ח. ב-1945 נשלח לאירופה כדי לתפעל את רשת "הגדעונים" - רשת הקשר ששימשה את המוסד לעלייה ב', שעסק בהעלאת המעפילים לארץ. הוא ליווה כמה אוניות מעפילים שעל סיפונן היו אלפי מעפילים מאירופה וב-1946 פעל לסיוע לעצורים במחנות המעפילים שהקימו הבריטים בקפריסין.

יואש צידון, ארכיון

במלחמת העצמאות פיקד על שיירות לירושלים ובקיץ 1948 יצא לקורס טיס והיה מראשוני הטייסים של חיל האוויר. את פרסומו קנה ב-28 באוקטובר 1956, ערב מבצע סיני, כשהשתתף ב"מבצע תרנגול", במסגרתו נשלח להפיל את מטוסו של הרמטכ"ל המצרי, בדרכו מדמשק לקהיר. בפעולה יירט והפיל צידון את המטוס, אך התברר כי בתוכו היו מחצית קציני המטכ"ל המצרי (16 במספר), אך לא הרמטכ"ל.

"פגעתי לו במנוע השמאלי, דיווחתי...נכנסתי לתוך הפיצוץ שלו - היה איזה הופ כזה - כולו בוער בסחרור, ראיתי את ההתנפצות שלו במים, דיווחתי שהכל בסדר", סיפר ב-2009 בראיון לפרויקט התיעוד "תולדות ישראל". 

פרטי המבצע נחשפו ב-1989 ב"מעריב". "אחרי זה התקשר איתי בנו של מישהו שהיה במטוס. זה לקח למוסד או לשב"כ שלוש שנים לארגן את זה, עד שב-1992 נפגשנו ב'הילטון' בתל אביב. הוא אמר לי, שהם חשבו חמש שנים שהחבר'ה האלה שבויים בידינו, ואחר-כך שהם נעדרים. עד שזה לא פורסם ב'מעריב', הם לא ידעו שהמטוס הופל. סימן שאפשר לשמור סוד", הוסיף.

צידון השתחרר משירות קבע עשור לאחר מכן, אחרי שמילא תפקידים רבים בהם ראש ענף שהופקד על תכנון חיל האוויר ופיתוח אמצעי לחימה. במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור לחם כטייס קרב. בקריירה האזרחית היה תעשיין, שעסק בין היתר במוצרי תעופה. בהמשך היה חבר כנסת בין 1988 ל-1992 מטעם סיעת "צומת". ב-1990 היה מיוזמי הצעת החוק לבחירה ישירה.

יואש צידון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ