עופר אדרת
עופר אדרת

המורה, המחנך, הסופר והוגה הדעות יריב בן אהרון, בנו של מזכיר ההסתדרות המיתולוגי יצחק בן אהרון, מת היום (שבת) בגיל 82 בבית החולים איכילוב בתל אביב. הלווייתו תיערך מחר (ראשון) בשעה 11:00 בבוקר בקיבוצו, ראש הנקרה. בן אהרון הותיר אחריו שבעה ילדים ו-16 נכדים.

דמותו של בן אהרון השפיעה עמוקות על מנהיגים ואנשי חינוך רבים בשמאל הישראלי. "לא תהיה תפנית במנהיגות בישראל בלי נושא אנושי, בלי תשתיות עומק יהודיות, ציוניות וחלוציות", אמר לפני 13 שנים בתוכנית ששודרה בטלוויזיה החינוכית. 

יריב בן אהרוןצילום: צילום מסך מתוך ערוץ היו טיוב של החינוכית

בן אהרון נולד ב-1934 בקיבוץ גבעת חיים כבן בכור למרים ויצחק בן אהרון. אחרי הפילוג עברה משפחתו ל"מאוחד". בהתייחסו לערכים שגדל עליהם בבית, אמר: "הסתפקות במועט, שיתופיות, ערך העבודה כערך עליון וערך השירות הצבאי כשני לו או שווה לו. זה נתפס אצלי בנעוריי כמצוות עשה בלתי מעורערות, הכל נמדד על פי הן, הכל מתרחש בתוך ההקשר שלהם".

בצבא שירת בשיריון והתקדם לתפקיד מפקד גדוד במילואים. במלחמת סיני, שהחודש מציינים 60 שנה לפריצתה, הוא שירת כמפקד טנקים. ספרו הראשון, "הקרב", בו תיאר את חוויותיו מהמלחמה, יצא לאור ב-1966 וזכה להצלחה רבה.

יריב בן אהרון נפגש לשיחה עם אביו יצחק בתוכנית "מהפכן בן 98", ששודרה בטלוויזיה החינוכיתקרדיט: ערוץ היו טיוב של החינוכית

אחרי מלחמת ששת הימים, שגם בה שירת, היה בין העורכים של קובץ העדויות "שיח לוחמים". בהמשך עבר לקיבוץ ראש הנקרה, שם פירסם את הרומן השני שלו, "פלג", שעסק בהתבגרות הקשה בצילו של אביו, ועורר עניין רב.

"הניסיון לכתוב את סיפור החיים שלי דרך הרומאן היה קשה כשאול. עברתי המון ייסורים. רציתי לבטא את נס ההישרדות שלי במשפחת בן אהרון, כדי להיפטר מזה, כדי להתחיל לחיות אחרת, כדי לפתוח פרק אחר, חדש, איתן, בריא, משלי. מצד שני, אולי כפרדוקס, רציתי גם למנוע את השכחה. הרגשתי שאם לא אכתוב, הדברים ילכו לאיבוד", הסביר.

בן אהרון למד לימודי יהדות והיה ממייסדי המגמה ללימודים אלה במכללת אורנים, ייסד את חוג ״שדמות״ והקים את מפעל ה״מסכתות״ המודרניות להגות החלוצית. הוא עסק בפרשנות של מקורות עבריים - החל מהתלמוד הירושלמי ועד משוררים וסופרים עבריים בולטים בהם י"ח ברנר, נתן אלתרמן ויצחק למדן.

בן אהרון היה בעל תפיסת עולם יהודית-חילונית והיה ציוני, הומניסטי וסוציאליסט. תנועות נוער רבות הלכו בדרכו והושפעו מהגותו. בראשן - המכינה הקדם צבאית "רבין" במכללת אורנים. הוא הותיר אחריו ילדים ונכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ