2016-1941

ההיסטוריון הישראלי שחקר את חיי המין של האיכרים

פרופ' צבי רזי, מרקסיסט ג'ינג'י מאוניברסיטת תל אביב, שמת ביום כיפור בגיל 75, ידע להפיק מידע מרתק מנתונים יבשים. בפנקסי לידות ונישואין וברישומי בתי משפט בני מאות שנים הוא מצא "נשים שהתעופפו מגבר לגבר ומכפר לכפר" - והסביר מדוע

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"
איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"צילום: זמנים
עופר אדרת
עופר אדרת

פרופ' צבי רזי, שחקר את ימי הביניים, הצליח במשימה קשה: לכתוב היסטוריה חברתית מרתקת ופורצת דרך על סמך נתונים יבשים. דוגמה בולטת לכך היא מאמר שפירסם ב-1985 בכתב העת "זמנים", תחת הכותרת "דת וחברה: יחסי מין בחברת האיכרים באנגליה הפוריטנית ובאנגליה העולצת".

המאמר מבוסס על עיון בפנקסי קהילות בהם תועדו לידות ונישואים. בין השמות והמספרים איתר רזי לידות של תינוקות "לא חוקיים", שנולדו לאמהות לא נשואות, לצד נשים שהרו בטרם נישאו - נתון אותו הסיק ממדידת הזמן שעבר בין תאריך הנישואין לתאריך לידת הילד הראשון.

התוצאות היו מפתיעות: 40% מהנשים שילדו את ילדן הראשון הרו לפני הנישואין, בניגוד מפורש לצו הדתי האוסר קיום יחסי מין לפני הנישואין. רזי סבר, כי השיעור האמיתי של ה"עבירות" האלה היה גבוה אף יותר, שכן "סביר להניח שמספר הנשים שאיבדו את בתוליהן לפני החתונה היה גבוה בהרבה, אלא שלא כולן הרו לפני החתונה, ולכן אין הן מופיעות בסטטיסטיקה". בסיכומו של דבר כתב: "אם כמעט מחצית מן הגברים ומן הנשים נהגו שלא על פי הנורמה הדתית, אי אפשר לראות בכך תופעה חריגה או יוצאת דופן".

צבי רזי
צבי רזיצילום: המשפחה

ואולם, בניגוד לטענותיהם של היסטוריונים וסוציולוגים רבים, רזי לא ראה בהתנהגות המינית של האוכלוסיה הכפרית ביטוי לפריצות ולערעור מוסד המשפחה וערכי החברה.

למעשה, הוא גילה כי הכפריים כלל לא הושפעו מהנורמות הדתיות של אותה תקופה. "תאוות הגוף וסיפוקן היו בעיני האיכרים דבר טבעי וטוב...רבים מהם לא ראו ביחסי מין לפני נישואין ומחוץ לנישואין חטא דתי... הם המשיכו להתמכר לתענוגות הגוף ללא רגשות אשם על כך שאין הם מקיימים את משנתם של פאולוס או של אוגוסטינוס הקדוש". כך, למשל, הוא תיאר כיצד איכר שנתפס בשעת מעשה על ידי כומר, השיב להטפותיו: "האם מעולם לא ראית קודם לכן שור משגל פרה?".

איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"
איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"צילום: זמנים

את ההתנהגות הזו הסביר רזי כתוצאה של נסיבות כלכליות, שהיקשו על בני השכבות הנמוכות להקים משפחה. במקרים קיצוניים, בהם מלחמת הקיום הקשה מנעה חיים יציבים, היו נשים רבות אשר "התעופפו מגבר אל גבר ולעיתים קרובות גם מכפר לכפר", כדבריו.

רזי עיין גם ברשימות של בתי הדין הכנסייתיים והמחוזיים, ומצא בהן הליכים שננקטו כלפי מורשעים בעבירות כמו ממזרות. במרכזו של אחד מהם, שמתוארך לקיץ 1620, גבר ואישה לא נשואים, שקיימו יחסים בשדה פתוח. "ג'ון רוצה לשכב עם אנה. היא השיבה שאל לה, פן תיכנס להריון. אז ג'ון הבטיח שיתחתן איתה למחרת היום. אז הסכימה אנה לבקשת ג'ון לדעת אותה", פורט בכתב האישום נגדם.

במקרה אחר, מ-1639, איכר פגש ביריד "עלמה חשקנית, שנתרצתה במהירות למִזְמוֹטיו", כדבריו רזי. עם רדת החשכה השניים נשענו על עץ והחלו במשגל. אלא שהם לא הבחינו כי המשענת היתה עמוד גבוה שבראשו פעמונים. צלצוליהם הזעיקו למקום את כל באי היריד, שתפסו אותם "על חם".

איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"
איור שנלווה למאמר שפירסם רזי ב"זמנים"צילום: זמנים

גם את העונשים שהוטלו על עבירות כאלה תיעד רזי. גבר אחד נאלץ לעמוד ביום שוק בעיר המחוז על שרפרף עם שלט שעליו רשומים פרטי העבירה שביצע. במקרה אחר העונש היה קשה יותר: אישה שילדה ממזר הובלה ברחובות הכפר בעודה מקבלת מלקות עד זוב דם.

רזי נולד ב-1941 בתל אביב לאביו מאיר, עורך דין שעלה מאוקראינה, ולאמו עדה, שעלתה מפולין. הוא למד בתיכון עירוני ה', היה פעיל ב"תנועה המאוחדת", והיה מזכיר גרעין שיצא להכשרה בקיבוץ משמר דוד. הוא התגייס לנח"ל המוצנח ובמלחמת ששת הימים שירת בסיירת של חטיבת ירושלים בפיקודו של יוסי לנגוצקי.

צבי רז בראיון למוסף "הארץ"
צבי רזי בראיון ל"הארץ" ב-1989צילום: המשפחה

בשנות ה-60 למד לתואר ראשון בהיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט כתב באוניברסיטת ברמינגהאם בבריטניה בהנחיית פרופ' רודני הילטון. ב-1976 החל לעבוד באוניברסיטת תל אביב.

עמיתו, פרופ' אביעד קליינברג, כתב כי רזי היה ייחודי אפילו בין העופות המוזרים שמילאו את החוג להיסטוריה בתקופתו של מייסדו המיתולוגי, צבי יעבץ. "איש גדול, מזוקן, מסונדל, לבוש ברישול לא אקדמי, חף מנפיחות, 'ג'ינג'י'", כתב. "במפגשים אקדמיים שאל תמיד שאלות תם עוקצניות, והיה פורץ מעת לעת בצחוק רועם. הוא ניהל עם הסטודנטים שלו מערכת יחסים שהייתה בה בעת נטולת דיסטנס ותובענית. הציונים של רזי הורידו את הממוצע הגבוה הרבה מדי של החוג. רזי היה חסר גינונים. חפיפניק לא היה".

בדעותיו הפוליטיות היה רזי מרקסיסט וכפעיל שמאל השתתף בפעילויות רבות נגד הכיבוש. הוא מת ביום כיפור בגיל 75, והותיר שלוש בנות ושני נכדים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ