2016-1919 |

הישראלי שהסכים לעצב תכשיט לליז טיילור

קורט פפרמן, שהחל את דרכו בארץ כמורה לאמנות ב"ריאלי", הפך למעצב עטור פרסים בעל שם בינלאומי. לנשים להן עיצב תכשיטים נהג לומר כי הוא סולד מפנינים ומזהב: "העיקר בתכשיט הוא ייחודו והאורגינליות שלו". בספטמבר מת בגיל 97

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תכשיט שעיצב פפרמן
עופר אדרת
עופר אדרת

עד שנותיו האחרונות המשיך קורט פפרמן, שמת בחודש ספטמבר בגיל 97, לעצב תכשיטים בסדנה בביתו באבן יהודה. בארכיון המשפחתי שמורים מסמכים המעידים על השנים הארוכות בהן עסק במקצוע. גזיר עיתון אחד, ללא ציון שמו, מתעד כתבה אודותיו מ-1963, בה נכתב כי פפרמן "מוכן להסתכן ולתכנן תכשיט אפילו עבור אליזבט טיילור".

בהמשך הוסבר כי "אישה יפה כליז, אסור לה לענוד תכשיטים שימשכו את תשומת הלב ממנה אל התכשיט".  פפרמן חילק עצות נוספות: "הטעם הטוב המתגלה בתכשיטים הנו אותו טעם המכתיב לאשה מה ללבוש או כיצד לרהט דירתה", אמר.

יהלומים ופנינים בתכשיטים הוא לא אהב. "העיקר בתכשיט הוא ייחודו והאורגינליות שלו", אמר, והסביר: "כשאישה אלגנטית עונדת תכשיט שעוצב במיוחד עבורה, והוא נאה ומשלים את הופעתה, הריהו תורם לרושם פי כמה וכמה יותר מאיזו שרשרת פנינים החוזרת על עצמה ואין בה שום משמעות".

הנשים הצעירות, כך אמר, עדיין אינן בקיאות ב"סודות הנשים", ומעדיפות תכשיטים גדולים, בולטים ו"אקסטרווגנטיים". הנשים המבוגרות, מנגד, עונדות תכשיטים יותר צנועים ועדינים. ועוד טיפ היה לו. "מוטב למעט בתכשיטים. תכשיט אחד, סיכה או ענק, ותו לא".

סרטון לעידוד עלייה בכיכוב של פפרמן, 1945:

הוא נולד בברלין ב-1919. אביו, ד"ר פרדיננד פפרמן, היה רוקח ובעל חברת תרופות. כשהיה בן שבע התייתם מאביו. אמו גידלה אותו ואת שני אחיו בגפה. בקיץ 1939 עלה לארץ ישראל. בסרטיפיקט זכה בזכות קבלתו ללימודים בבית הספר לאמנות "בצלאל" בירושלים, שם למד  צורפות ומלאכת מחשבת. אמו, סבתו ודודתו, שנותרו בגרמניה, נרצחו בטרבלינקה.

ב-1943 נישא ללילו, אחות במקצועה ופסלת. ב-1950 עברו השניים לחיפה, כשהחל לעבוד כמורה למלאכה ואומנות בבית הספר הריאלי. את שיעוריו העביר בצריף מיוחד שהוקצה לכך ב"בית בירם". עד 1978 הוא לימד שם. לימים הפך לאחד המורים המיתולוגיים, מהסוג שתלמידיהם זוכרים אותם גם עשרות שנים לאחר תום הלימודים.

במקביל, העיסוק בעיצוב תכשיטים וחפצי יודאיקה, שהחל כתחביב, התרחב עם הזמן ומ-1965 התמסד בחברה שהקים עם אשתו בשם KP DESIGN. עבודותיו הוצגו בגלריות בארץ ופורסמו  בספרי אומנות ובמגזינים ישראלים ובינלאומיים. תכשיטיו נמכרו בחנויות "משכית". עם מייסדת הרשת, רות דיין, רקם קשר מיוחד. את סיכת הזהב שעיצב בהשראת הכותל אחרי מלחמת ששת הימים נהגה רות לענוד בגאווה. כך עשתה גם תמר קולק, אשת ראש העיר ירושלים טדי קולק. גם נשות נשיאים וראשי ממשלה זכו לענוד תכשיטים שעיצב.

הארכיון האישי שלו, בו תיעד בקפידה את קורות חייו, מעיד על מספר רב של פרסים שקיבל לאורך דרכו המקצועית. החל ממדליית זהב בתערוכה בגרמניה על עיצוב תכשיטי כסף, דרך ציון לשבח על עיצוב מערכת כלי עישון, עבור בזכייה במקום שני בתחרות בתל אביב על עיצוב חנוכיית קנים ועד הוקרה בתערוכה בינלאומית בגרמניה על עבודת התבליט "יזכור".

במדור "לאישה ולבית", שפורסם ב"הארץ", הוכתרו עבודתיו באחת השנים כ"מקוריות המעידות על מעוף וטעם טוב". בכתבה אחרת נטען כי הוא "מצליח איכשהו לתת לחומר קר ככסף משהו חי וחמים".

פפרמן הותיר את אשתו לילו, את בנותיהם אירית ורותי, אומניות, את בנו עודד, אדריכל, שמונה נכדים ושלושה נינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ