אחרי מות

האמא שילדה תאומים כ"פיצוי" לאחים שנרצחו

שני אחיה של סעידה חקק (2016-1924) נרצחו בפרעות בבגדד ב-1941. התאומים שהביאה לעולם עם קום המדינה, הרצל ובלפור, היו עבורה "פיצוי" עליהם. כשזכו בחידון התנ"ך העולמי התמלאה גאווה, אך דאגה מכך שהם לומדים יותר מדי

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סעידה חקק על רקע תמונות אחיה שנרצחו
סעידה חקק על רקע תמונות אחיה שנרצחוצילום: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

"החיים יפים, למי שמבין אותם", נהגה לומר סעידה חקק בערבית, בהשראת שירו של הזמר פאריד אל אטרש, שכה העריצה. בחייה הצליחה למצוא הרבה יופי גם חרף טרגדיות וקשיים שפקדו אותה והיתה בעצמה מושא הערצה עבור בניה, המשוררים התאומים הרצל ובלפור חקק.

בלפור תיאר את דמותה מעוררת ההשראה בשירו "שמש", בו כתב: "כְּשֶׁעָבְרָה אִמִּי בָּרְחוֹבוֹת עֲטוּפָה אוֹר/ פָּנוּ אֵלֶיהָ הָעֵצִים וְעַנְפֵיהֶם לְעֶבְרָהּ/ 
עֵינֶיהָ הֵפִיקוּ חֹם לְכָל הָעוֹלָם סָבִיב/  וְהָעֲשָׂבִים תַּחַת רַגְלֶיהָ אָמְרוּ שִׁירָה".

סעידה חקק והתאומים, בישראל
סעידה חקק והתאומים, בישראלצילום: המשפחה
סעידה חקק והמשפחה, ערב העלייה לישראל, 1950, בגדד
סעידה חקק והמשפחה, ערב העלייה לישראל, 1950, בגדדצילום: המשפחה

חקק נולדה ב-1924 בבגדד ליצחק ותופחה חבשה, נכדה לחכם ציון חבשה, אב בית הדין של הקהילה היהודית בבגדד ונשיא "אגודת עוזרי דלים", שתמכה בנזקקים. היא התחנכה בבית הספר אליאנס בבגדד.

הרצל ובלפור חקק מספרים את הסיפור המשפחתי

כשהייתה נערה כבת 17 חוותה את האסון המכונן של חייה: שני אחיה הגדולים, נורי ואברהם, סטודנטים באוניברסיטת בגדד, נרצחו בפרעות שפרצו בבגדד בחג שבועות 1941 (הפרהוד).

סעידה ועזרא חקק, תמונת אירוסין, עיראק
סעידה ועזרא חקק, תמונת אירוסין, עיראקצילום: המשפחה

"ביום 1 ביוני 1941 הייתי עם הורי ומשפחתי. בערב היה רעש וראינו קבוצות של אנשים ברחוב, והם שואלים: 'מי בית יהודי ומי לא יהודי'. עלינו לגג והתפללנו לאלוהים", סיפרה לימים. למחרת הסתתרה עם משפחתה בביתה של שכנה ערביה, שהגנה עליהם מפני הפורעים, שקראו בקול: "אנו רוצים את הבנות היפות". "הפורעים קראו לה מבחוץ, ודפקו בדלת. היא ענתה להם שאין כאן יהודים", סיפרה.

אמה תופחה ואחותה ויולט התחפשו לערביות ויצאו לרחוב בתקווה למצוא את האחים, אך שבו בידיים ריקות. לאחר הפרעות, משהאחים לא שבו לביתם, נשלחה חקק כנציגת המשפחה לתחנות המשטרה ולבתי החולים, כדי לחפש אותם.

סעידה והתאומים חקק בחנוכת כיכר על שמם באור יהודה

גם היא חזרה בידיים ריקות, ולא זיהתה את אחיה בין הגופות הרבות שראתה. בהמשך התברר כי הם היו בין 180 יהודים הנרצחים בפרעות, בהן נפצעו אלפים נוספים. הפרעות גרמו לשבר גדול בקהילה כולה. אביה של חקק, יצחק, היה על סף  אובדן אמונה וסירב ללכת לתפילה בבית הכנסת מרוב כאב.

סעידה חקק, בעלה והתאומים, 1950, בגדד
סעידה חקק, בעלה והתאומים, 1950, בגדדצילום: המשפחה

בניסיון להתגבר על האבל הכבד, המשפחה חיתנה את חקק בגיל צעיר, "כדי להכניס שמחה למשפחה", כפי שסיפרו בניה. כך, ב-1944, נישאה לעזרא חקק. בנם הראשון, אלי, סבל מתסמונת דאון.  ב-1948, שבע שנים בדיוק לאחר הפרעות ושבועיים לפני קום המדינה, נולדו להם שני תאומים, בלפור והרצל. בני המשפחה ראו בכך סימן לפיצוי על אובדן אחיה: "שניים תמורת שניים".

סעידה ועזרא חקק, 1965, בחידון התנ"ך העולמי
סעידה ועזרא חקק, 1965, בחידון התנ"ך העולמיצילום: המשפחה

"בבגדד לא ראו הרבה תאומים. כשהם נולדו, הייתי כמו קולנוע. כולם באו לראות", אמרה לימים. "הערבים השכנים אמרו, 'זאת הביאה לנו שני ציונים'. זה הביא לי רעיון בראש. שמעתי על הצהרת בלפור, על הרצל, אז קראתי להם הרצל ובלפור", סיפרה. בן נוסף, יהודה, נולד ב-1949.

הקשר בין האסון שברצח אחיה והשמחה שבלידת התאומים מלווה את התאומים עד היום. בספר שיריו "רשות לתיקון עולם" (2016), פירסם בלפור את הפואמה "חתונת דמים", בה תיאר את חתונת הוריו, שבה משתתפים כל המתים בפרעות. אחֶיהָ הנרצחים של אמו (הכלה) מחזיקים את עמודי החופה שלה, והתאומים, שעומדים להיוולד עוד שבע שנים, מחזיקים את שובל שמלתה.

סעידה חקק
סעידה חקקצילום: המשפחה

ב-1950 נעצר בעלה עזרא בשל פעילות ציונית, בעקבות הלשנה על כך שהפיץ קופות של קרן קיימת לישראל. לקראת ליל הסדר של אותה שנה שילמה המשפחה כופר למשטרה העיראקית כדי לשחרורו לסעודה, ולאחר מכן נמלטו בני המשפחה בסיוע המחתרת הציונית. תחילה חצתה את הגבול לפרס, והמתינה במחנה חשאי של המחתרת הציונית, שהוקם בבית קברות. בהמשך טסו לקפריסין, ומשם לישראל, כאן נקלטו במעברת בית ליד.

התחנה הבאה של המשפחה היתה ירושלים, שם עבד האב כמנהל חשבונות בחנות סיטונאית לירקות ובהמשך היה שותף בה. התאומים הביאו הרבה נחת להוריהם: ב-1965, כשהיו בני 17, הם זכו בחידון התנ"ך העולמי לנוער, שנערך בנוכחות ראש הממשלה לוי אשכול, בן גוריון, שהיה אז ח"כ וחבר נשיאות החידון, והרמטכ"ל יצחק רבין, בבית העם בירושלים. בלפור נבחר לחתן התנ"ך והרצל לסגנו הראשון.

סעידה, האם הגאה, התראיינה לכלי תקשורת רבים על זכייתם של בניה. "התאומים לא מכבים את האור. תמיד לומדים, לומדים. אני מפחדת על הראש שלהם מרוב לימודים. רוצה שישמחו קצת, שילכו לישון, שיהיו שובבים, שירביצו אם נותנים להם מכות", אמרה בראיון ל"לאישה".

"האחים חקק עלו ארצה מעיראק לפני 15 שנה כשהיו בני שנתיים. הם לומדים בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה במגמה ההומניסטית. אביהם הוא סיטונאי ירקות", נכתב עליהם ב"דבר".

התאומים שימשו בהמשך כיו"ר בראשות אגודת הסופרים העבריים בישראל. בארץ נולדו לה גם שתי בנות: רינה ואילנה. כל חייה, כעקרת בית, טיפחה את ילדיה.

נורי ואברהם חבשה, שנרצחו בפרהוד (בתמונה גם אביהם)
נורי ואברהם חבשה, שנרצחו בפרהוד (בתמונה גם אביהם)צילום: המשפחה

בשנת חייה האחרונה הוכרה בידי המדינה כניצולת שואה בשל הסבל שחוותה בפרהוד ב-1941. בטופס הבקשה למענק הכספי, שהגישה למשרד האוצר, כתבה: "עד היום אני מתעוררת לפעמים בבהלה, וזוכרת את הימים הקשים האלה. אני חיה בפחד גם היום ונזכרת במראות האלה".

בעלה עזרא מת ב-1989. שניים מבניה מתו בטרם עת: אלי מת ב-2005, כשהיה בן 58.  יהודה מת ב-2014, כשהיה בן 65. חקק מתה החודש מסרטן, מותירה שני בנים, שתי בנות, 15 נכדים ו-25 נינים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ