אחרי מות |

40 שנה לפני דו"ח ביטון: איש החינוך שטיפח את מורשת המזרח

בשנות ה-70 ד"ר שלמה בן אליהו (2016-1933) הכריז על תחרות פרסים לכתיבת יצירות על קהילות המזרח. בשנות ה-80 הכניס לתוכנית הלימודים מקצוע חדש: יהודי המזרח בדורות האחרונים. ב-2012 חידש את בית הכנסת של קהילת המדאן ממנה עלה אביו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לפני חמש שנים חנך איש החינוך ד"ר שלמה בן אליהו את בית הכנסת המחודש של קהילת יוצאי המדאן בפרס. בית הכנסת הוקם בשנות ה-50 בשכונת הבוכרים בירושלים, אך מאז שנות ה-70 חדל לשמש מרכז לקהילה.

בן אליהוצילום: המשפחה

בטקס החנוכה סיפר בן אליהו על ההיסטוריה של הקהילה, אשר חבריה ראו עצמם כצאצאים של בני העיר שושן המקראית, המוזכרת במגילת אסתר. בשליש הראשון של המאה ה-20 נשבו חלק מחברי הקהילה בקסמה של התנועה הציונית, ובעקבות הצהרת בלפור ב-1917 החליטו לעשות מעשה ולעלות לארץ ישראל. "החגיגות והשמחה היו כה גדולות, עד שחשבו שזו שעת גאולה וביאת המשיח", סיפר לימים אחד מחברי הקהילה. אביו, של בן אליהו, עזרא, היה בקבוצה הראשונה שעלתה לארץ מהמדאן, עוד ב-1921.

בן אליהו נולד בירושלים ב-1933, בן בכור מבין שישה אחים. צעיר האחים הוא האלוף במיל' איתן בן אליהו, המפקד ה-13 של חיל האוויר. בבית בו גדל התערבבו תרבות עולי המדאן, מצדו של אביו, עם עולם הלאדינו של אמו בלה לבית מנחם, בת דודתו של הסופר עזרא המנחם, שמשפחתה מיוגוסלביה.

העניין שגילה בשימור המורשת הספרדית קיבל ביטוי גם בתפקידים שמילא במשרד החינוך. בעידודו של ח"כ חביב שמעוני, שפעל רבות בנושא, ב-1976 הקים בן אליהו את "הוועדה לשילוב מורשת יהדות המזרח במערכת החינוך והתרבות", אשר בהמשך הפכה ל"מרכז למורשת יהודי המזרח" במשרד החינוך.

בית הכנסת בהמדאן

"היעד, למעשה, היה לייתר את המרכז, בשלב בו מורשת יהדות המזרח תשתלב באופן מלא במערכת החינוך ובמרקם התרבותי", אמר השבוע בנו, ההיסטוריון ד"ר אייל בן אליהו.

כך, בסוף שנות ה-70, 40 שנה לפני פרסום דו"ח ועדת ביטון וההצהרות של נבחרי ציבור על כך שמערכת החינוך הדירה את ההיסטוריה של יהודי המזרח מספרי הלימוד, מתועדת פעילותו של בן אליהו בנושא. זאת כללה, בין היתר, תחרות פרסים לכתיבת יצירות ספרות על קהילות יהדות המזרח והיקלטותן בארץ, שנערכה ב-1977, וכן מקצוע חדש בשם "יהודי המזרח בדורות האחרונים", שב-1983 נלמד בחלק מבתי הספר במסגרת לימודי ההיסטוריה.

את דרכו במשרד החינוך החל בשנות ה-50 כמורה וכמנהל בבתי ספר בבית שמש. בתקופה זו, בה עיירות הפיתוח היו בהתהוותן, הוא עודד קידום וטיפוח של תלמידים חלשים וקידם את האינטגרציה. בהמשך ניהל את האגף לתוכניות לימודים ואת האגף לחינוך על יסודי. ב-1997 קיבל ממשרד החינוך פרס על מפעל חיים.

הוא הותיר את אשתו נחמה,  אשת חינוך ונכדתו של פנחס גרייבסקי, שתיעד את ירושלים, את בנו, ד"ר אייל בן אליהו מאוניברסיטת חיפה, את בתו, בלהה בן אליהו, מרצה לספרות עברית, ובתו טליה פתחי, מטפלת באמנות, וכן תשעה נכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ