אחרי מות |

המשפטן היהודי שהכיר בזכותה של ישראל על ירושלים

סר אליהו לאוטרפכט, שמת החודש בלונדון בגיל 88, ליווה את ישראל בכמה צמתים לאורך ההיסטוריה, אך לא הצליח להשאיר את טאבה בידיה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1967, לאחר מלחמת ששת הימים, הכירו כמה מטובי המומחים המשפטיים בעולם בזכותה של ישראל על ירושלים המאוחדת, לאור העובדה שישראל נכנסה למזרח העיר במלחמת מגן. אחד מהם, המשפטן היהודי הבריטי סר אליהו לאוטרפכט, מת החודש בלונדון בגיל 88.

פרופ' רות לפידות הסבירה לפני כמה שנים את הרקע לגישתו זו של לאוטרפכט. "יש התיאוריה שהיא הנוחה לישראל, שאומרת, שכאשר הבריטים עזבו את ארץ-ישראל ואת ירושלים נשאר פה ואקום של ריבונות, ואת הוואקום הזה יכול היה למלא רק מישהו שפעל באופן חוקי", הסבירה.

"מאחר שישראל פעלה באופן חוקי להגנה עצמית ב-1948, כאשר היא השתלטה על מערב ירושלים היא היתה מוסמכת לספח אותה. לעומת זאת, ירדן תפסה את מזרח העיר במעשה של תוקפנות, לכן לא היתה מוסמכת לספח. לאחר מכן, ב-1967, ישראל השתלטה על מזרח ירושלים במעשה של הגנה עצמית, לכן היתה מוסמכת לספח את השטח הזה אליה", הוסיפה.

לאוטרפכטצילום: Nigel Luckhurst

לאוטרפכט נולד בלונדון ב-1928. אביו, סר הרש לאוטרפכט, היגר לשם מאזור לבוב (היום באוקראינה). לימים היה ממניחי היסודות של המשפט הבינלאומי.  אמו, רחל, שבאה מווינה, היתה פסנתרנית.

במלחמת העולם השנייה שהה עם משפחתו בארה"ב ולקראת סופה חזר לבריטניה, למד היסטוריה ומשפטים בטריניטי קולג' בקיימברידג', והלך בדרכו של אביו.  הקריירה המשפטית שלו, כעורך דין, כיועץ משפטי וכשופט בבית הדין הבינלאומי בהאג, היתה מגוונת, וכללה עיסוק בנושאים שונים כמו גבולות, סביבה, מסחר, זכויות אדם ואף רצח עם.

בין היתר, הוא היה מעורב בפעילות ועדת הגבול בין אריתריאה לאתיופיה, בפתרון סכסוך מים טריטוריאלים בין לוב למלטה, בעתירה שהגישה ניו זילנד נגד ניסויים גרעיניים שערכה צרפת, וישב כשופט במשפט רצח העם שנוהל נגד סרביה בבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג.

במהלך הקריירה שלו ייעץ לישראל בכמה צמתים. לצד המסמך שחיבר ב-1967, אשר הכיר בזכותה של ישראל על ירושלים, יעץ לישראל בבוררות הבינלאומית בינה ובין מצרים על עתידה של טאבה בשנות ה-80.

כתבה מ"הארץ" מ-1985 על סכסוך טאבהצילום: ארכיון "הארץ"

לאוטרפכט סבר כי לישראל יש סיכוי טוב לשמור על מובלעת המריבה הזו בידיה. כפי שכתב ב-1985 שאול צדקא, סופר "הארץ" בבריטניה: "בידי ישראל כמה מסמכים בריטיים ומפה טורקית, המוכיחה מעל לכל ספק כי רצועת טאבה שייכת לה. לפיכך יש לה סיכוי של מאה אחוז לזכות בכל בוררות, אשר תיערך עם המצרים בנושא". ב-1989 הוכרעה המחלוקת לטובת מצרים, וטאבה היתה החלק האחרון מחצי האי סיני שישראל העבירה למצרים במסגרת הסכמי השלום.

ב-1994 הוא היה מעורב במו"מ לשלום בין ישראל לירדן. במשא ומתן עם הפלסטינים הציע כי את המקומות הקדושים בירושלים ינהלו נציגי העדות הדתיות. ב-2001 ייעץ לישראל בייצוגה בפני ועדת מיטשל להבנת הגורמים לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצה, וניסה להציג ראיות לאחריותה של הרשות הפלסטינית לפרוץ האלימות.

לאוטרפכט כיהן כפרופסור באוניברסית קיימברידג', שם הקים ב-1983 את מרכז המחקר לחוק בינלאומי. קרוב משפחתו, ראש האופוזיציה הרצוג, ספד לו:
"עמדותיו לצדה של ישראל שירתו את צדקתה בעולם של טרור חוצה גבולות."

אשתו הראשונה, יהודית, מתה ב-1970. הוא הותיר את אשתו השניה, קטי, ואת ילדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ