אחרי מות |

החיים הסוערים של "אבו ריאד" מהרצליה, אחד מראשוני השב"כ

מוט'קה שרון, איש השב"כ שנהרג בחודש שעבר בתאונת דרכים בגיל 91, הותיר סיפורים מסמרי שיער על חיסול קצין מודיעין מצרי, הפלת מטוס אויב וגיוס סוכן כפול שתרם לניצחון ישראל בששת הימים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרדכי שרון עם בדואים בנגב
עופר אדרת
עופר אדרת

מאחורי הדיווח החדשותי היבש על "רוכב קלנועית קשיש שנהרג מפגיעת כלי רכב בכביש 531", שהתפרסם באתרי החדשות לפני כשבועיים, הסתתר אדם עם סיפור חיים סוער, חריג ויוצא דופן. מרדכי (מוטקה) שרון, מראשוני שירות הביטחון הכללי ומוותיקי בניה של הרצליה, הוא האיש שסיים את חייו בתאונה בגיל 91.

פרקי חייו כוללים סיפורים מסמרי שיער על מרגלים ערבים שהפעיל בארץ ובשטחים, על חיסול קצין מודיעין מצרי בכיר במעטפת נפץ שהוסתרה בספר של היטלר, על הפלת מטוס אויב שחג מעל ביתו ועל חרב עתיקה, שקיבל במתנה מבדואי.

שרון נולד ב-1926 לרחל ואריה-יוסף שניידר, שעלו לארץ מליטא בשנות ה-20 והיו ממייסדי הרצליה. "הוא היה אחד הילדים הראשונים במושבה", אומר ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור, תושב העיר. בביתם, באזור ד' ("המושבה"), הקים אביו רפת, פרדס וכרם. לאחר מות האב, כששרון היה פעוט, אמו של שרון ניהלה בגפה את המשק.

שרון למד בגן שפעל בבית בבעלותו של הרב נתן מיליקובסקי, סבו של ראש הממשלה נתניהו. את התיכון עשה בכפר מל"ל, שם התחבר עם הנער אריאל שיינרמן, לימים אריק שרון. האחרון, לדבריו, היה מסתובב במכנסיים קצרים ונהג לומר: "לי לא קר, כי אני שמן".

בסיפור חייו, שתיעדו אבנר ורלי אברהמי בתערוכה "פני העיר כבני העיר", שהוצגה בשנה שעברה בהרצליה, סיפר מרדכי שרון כי יום אחד מישהו גנב קלמנטינות מהפרדס של אביו של אריק שרון, שמואל. בתום חקירה שביצע, הובילו העקבות – שלא בצדק – אל מרדכי שרון. "אם אתה הראש, לא יהיה לך ראש", איים שרון האב.

בצעירותו הצטרף שרון ל"הגנה" בהרצליה ועסק בהורדת מעפילים אל חוף שפיים הסמוך. בהמשך לחם במסגרת חטיבת אלכסנדרוני במלחמת העצמאות בקרבות מול העיראקים בצפון השרון. מימי המלחמה זכר במיוחד את הסיפור על המטוס המצרי, שנשלח לתקוף את ישראל ביום הקמת המדינה, וחג מעל הרצליה. לפי הסיפור, שרון ירה עליו עם רובה, פגע בו ואילץ אותו לנחות נחיתת אונס בתל אביב.

אחרי המלחמה הוא גויס לשב"כ על ידי שכנו לעיר, הפרדסן איסר הלפרין (הראל), הממונה על שירותי הביטחון, ושירת כאיש מודיעין במשך כרבע מאה. בכך היה שרון אחד מראשוני שב"כ, לצד שני מגויסים נוספים: רפי איתן, לימים איש המוסד שפיקד על חטיפת אייכמן ושר בממשלת ישראל, ואברהם שלום, לימים ראש השירות.

שרון פיקד על המטה לענייני ערבים, שם גייס והפעיל סוכנים מקרב ערביי ישראל, הגדה ועזה, ופעל תחת שמות כיסוי כמו "מוראד" ו"אבו ריאד". הערבית היתה שגורה בפיו עוד מילדות. "קלטתי אותה ברחוב", אמר, וסיפר על הסייס, עוזרת הבית, הרועים והסוחרים הערבים שהסתובבו בהרצליה בילדותו. "אמרו שאין כמוהו להיכנס בנעליים של הערבים", אמר לימים רפי איתן. "אם יש מישהו שמכיר ערבים – זה הוא", אמר עליו אריאל שרון.

מבצע חשוב בו השתתף היה חיסולו של קולונל מוסטפא חאפז, מפקד המודיעין המצרי בעזה, שהיה אחראי לשיגור חוליות פדאיון לפעולות טרור בישראל בשנות ה-50. באמצעות סוכן כפול שלחו מנגנוני המודיעין של ישראל ב-1956 ספר ממולכד לקצין המצרי, אשר התפוצץ והרג אותו. "הוא ישב בבית, פתח את הספר, 'מאבקי', של היטלר, שהתפוצץ לו ביד, ונהרג", סיפר שרון.

אחד משיאי עבודתו היה גיוסו של סוכן כפול. היה זה מרגל מצרי בשם רפעת אל-גמאל, אשר חדר לישראל בזהות בדויה של יהודי בשם ז'ק ביטון, בשליחות המודיעין המצרי. לאחר שנחשף הוא נעצר בידי השב"כ ואולץ לבגוד במפעיליו המצריים ולעבוד למען ישראל.

את הפגישות עמו קיים שרון בלול של הורי אשתו, דיצה, שם הוסתר הטרנזיסטור באמצעותו האזין הסוכן הכפול להוראות שקיבל ממצרים, כששרון ניצב לידו.

כדי לבנות את האמון של המצרים בסוכן הכפול, ולתת להם תחושה שהוא נגיש למידע בעל ערך, באופן חריג – ובאישור מגבוה – שרון מסר ל"ביטון" כי ישראל החליטה לצאת למבצע סיני בסוף אוקטובר 1956.

"ימים אחדים קודם לכן, בהנחיית איסר הראל ובפיקוחי, כתב ביטון בכתב סתרים ידיעה, שבה נכתב מתי ייצא צה"ל למבצע. אבל המכתב נשלח רק ממש יום או יומיים לפני המבצע, כך שלא יסכן אותו", סיפר שרון בראיון ליוסי מלמן שפורסם לפני כשנתיים וחצי ב"מעריב".

בהמשך, שרון ניצל את המרגל המצרי כדי להזין את המצרים במידע כוזב, לפיו ישראל לא תתקוף את חיל האוויר המצרי במלחמה הבאה. "העברנו באמצעות ביטון ידיעות למצרים כי אם תפרוץ מלחמה, היא תחל בתקיפה קרקעית ולא של חיל האוויר. וגם שלחיל האוויר אין מטוסים שיכולים להגיע לשדות התעופה המרוחקים שלהם. המצרים האמינו", אמר שרון למלמן.

ב-1967, עם פרוץ מלחמת ששת הימים, תקף חיל האוויר את שדות התעופה המצריים והשמיד את מטוסיהם תוך כמה שעות. שרון האמין, כי הפעלת הסוכן המצרי הכפול סייעה בכך לצה"ל להכריע את המלחמה.

שרון היה אז כבר בשליחות "המוסד" לאתיופיה, שם עסק באימון שירות הביטחון של היילה סלאסי, קיסר אתיופיה. עם שובו, לאחר מלחמת ששת הימים, היה נציג שב"כ באל עריש וחצי האי סיני. לאחר פרישתו, ב-1976, ניהל את מפעל נשר הר טוב והיה מדריך תיירים.

הוא הותיר את אשתו, דיצה לבית ליכטנהולץ, שלושה ילדים ונכדים.

תגובות