2017-1928 |

חסידת אומות העולם שנישאה ליהודי שהצילה

אורנה שורני, שנולדה כהונגריה-נוצריה ומתה בחודש שעבר כיהודיה ישראלית בנהריה, היתה הצלע האחרונה בסיפור הצלה משפחתי יוצא דופן

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלבינה (במרכז), אורנה (מימין) ואולגה - האחיות חסידות אומות העולם
עופר אדרת
עופר אדרת

שלוש האחיות ההונגריות לבית צ׳יזמדיה (Csizmadia) - אולגה, מלבינה ואירן (אורנה) - קשרו את גורלן בזה של העם היהודי ומדינת ישראל. בתקופת השואה הן הצילו כ-30 יהודים בהונגריה, ולאחר המלחמה נישאו ליהודים ועלו לישראל. בחודש שעבר, בגיל 89, מתה בנהריה אורנה שורני, הצעירה מבין האחיות והאחרונה מהן שנותרה בחיים.

הסיפור יוצא הדופן של הנשים לבית צ׳יזמדיה החל בקיץ 1944. סמוך לביתן בעיר שטורליהויהי (אויהי) בצפון הונגריה, ליד גבול סלובקיה, הוקם אז מחנה עבודה בו נאסרו כ-210 עובדי כפייה יהודים.

האחיות, שהיו נוצריות, נחלצו לעזרת שכניהם היהודים בעידוד אמן האלמנה, מריה (מרים). בין היתר, הן הבריחו להם אוכל ומכתבים, והעמידו לרשותם את ביתן כמקום מפגש בטוח עם בני משפחותיהם. כשהתנאים איפשרו זאת הן סייעו לכמה יהודים לברוח מהמחנה והסתירו כמה מהם בביתן ובמקומות מסתור אחרים. ב"יד ושם" הכירו בכך שהן הצילו את חייהם של 29 יהודים.

אחד היהודים שהצילו, לדיסלב (נפתלי) שורני, אמר למריה, אמן של האחיות: "זאת תהיה אשתי", והצביע על בתה אירן (אורנה). "היא היתה אז בסך הכל בת 14.5, והוא היה מבוגר ממנה בעשר שנים, אבל בהמשך הוא חזר ולקח אותה", סיפרה השבוע בתם, ציפי.

אירן התגיירה, הפכה לאורנה, ונישאה לשורני. ב-1949 עלו לישראל עם בנם שנולד באירופה, כאן נדדו בין חיפה, תל אביב, צפת, עכו, טבריה ונהריה. בארץ נולדה גם בתם ציפי.

אחרי עלייתם עודדה אורנה גם את אחיותיה ואת אמן לבוא לישראל. אחותה אולגה התגיירה אף היא ונישאה גם היא לאחד היהודים שהצילה המשפחה, קרול פישר. האחות השלישית, מלבינה, נישאה אף היא לישראלי.

ברבות השנים הוכרו שלוש האחיות ואמן, שחיו בישראל, כחסידות אומות עולם. ציפי, בתה של אורנה, סיפרה כי בארץ נאלצה אמה לעבור גיור פעם נוספת, לאחר שהרבנות סירבה להכיר בגיור שעברה באירופה. מריה, אמן של האחיות, שרצתה להתגייר אף היא, לא הצליחה להשלים את התהליך.

ב-1956 הקימו בני הזוג שורני מלון קטן בנהריה. לדיסלב עבד בהמשך כטבח ראשי באונייה. ב-2002 הוא מת. ב-2006 מתה האחות אולגה. ב-2010 מתה האחות מלבינה.

במלחמת לבנון השנייה נפגע ביתה של אורנה מקטיושה ובהמשך היא לקתה בשבץ מוחי, ממנו לא התאוששה עד מותה, לפני חודש. עמותת עצו"מ, שמסייעת לכ-20 חסידי אומות העולם החיים בישראל, סייעה לה.

היא הותירה שני ילדים, נכדים ונינים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ