2017-1921 |

זקן דוברי האספרנטו בישראל מת בגיל 95

בצעירותו ברומניה התוודע טדי לבנקופף לשפה הבינלאומית שיצר ד"ר זמנהוף, אשר החודש מלאו מאה למותו. היא קסמה לו לא רק בשל הדקדוק הפשוט, אלא גם בשל האידאולוגיה שקידמה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לבנקופף
עופר אדרת
עופר אדרת

בחופשת הקיץ של שנת 1934, כשהיה כבן 13, נתקל טדי (צבי) לבנקופף מחבל טרנסילבניה ברומניה בספר מעניין. בחלון ראווה של חנות ספרים צד את עיניו "מפתח שפת האספרנטו", והוא רכש אותו.

כך החל הרומן שלו עם השפה הבינלאומית שיצר רופא העיניים היהודי-הפולני ד"ר אליעזר לודוויג זמנהוף, אשר בשבוע שעבר מלאו מאה שנים למותו ב-1917. שלוש שנים לאחר מכן, כשלבנקופף היה תלמיד בבית המדרש לרבנים בבודפשט, שוב נתקל באספרנטו - הפעם במסגרת הרצאה אקדמית. "הרעיון של שפה בינלאומית קלה - הגיונית ויפת-צליל - המצאת בן עמנו - הקסים אותי", סיפר.

באותה תקופה דיבר ולמד כמה שפות זרות. שפת אמו היתה הונגרית, שפת המדינה בה חי היתה רומנית ובבית למד גם עברית, "שפת עמנו", כדבריו. בבית הספר למד צרפתית, גרמנית, יוונית ולטינית.

כעת, ב-1937, בעקבות ההרצאה, החליט להוסיף לרשימה גם את השפה הבינלאומית, והחליט להעמיק את ידיעתו בה. תוך שבועות ספורים הגיע לשליטה בשפה ברמה שאיפשרה לו לבקר במועדון דוברי אספרנטו יחד עם חבריו. שלושה טעמים חיבבו עליו את השפה. ראשית, זו שפה פונטית לחלוטין - "מה שאתה כותב זה מה שאתה קורא", כדבריו. שנית, יש לה מעט כללים דקדוקיים ואין בכלל יוצאים מן הכלל או חריגים. לבסוף, אוצר המילים מבוסס על השפות האירופיות, כך שרוב המילים יהיו מוכרות למי שדובר אחת מהשפות הללו.

ואולם, לדבריו, "מה שקירב אותי אל האספרנטו לא היה רק סגולותיה של השפה, אלא בעיקר קבלת הפנים החמה לה זכינו במועדון - שרוב מבקריו לא היו יהודים". כתלמיד בבית המדרש לרבנים הוא שמח לגלות כי חסידי האספרנטו הם "אנשים נאורים ואצילי נפש, בתקופה בה השלטונות חוקקו חוקי אפליה אנטישמיים בהשפעת גרמניה הנאצית". כך, לדבריו, "הגעתי למסקנה, שאספרנטיסט לא יכול להיות אנטישמי או גזען, כי לשפה הזאת יש מסר של אחווה ושיתוף".

ב-1940 נסע לחופשה אצל הוריו ובסופה ההונגרים לא התירו לו לחזור לבודפשט כדי לסיים את לימודיו. ב-1941 עלה לארץ ישראל על סיפון אוניית המעפילים דריאן 2, והצטרף אל גרעין מייסדי קיבוץ מעגן ליד הכנרת, שם היה נגר. לצד זאת, המשיך את לימוד השפה החדשה, בה ראה אמצעי לגישור על הבדלים לאומיים ולהידברות בין בני אדם. הוא סבר, כי היא עדיפה על אנגלית משום שהיא "הרבה יותר פשוטה וקליטה". לדבריו, "מה שאתה לומד באנגלית בשנה, באספרנטו אתה יכול לקלוט בחודש".

הוא הדגיש, שחרף היותה "שפה מלאכותית", האספרנטו "מוסיפה להתפתח ומאז ימיו של זמנהוף נוספו לה הרבה מאוד מילים".  עד יומו האחרון היה פעיל בקהילת דוברי האספרנטו הישראלית ונחשב לזקן דוברי השפה בארץ. הוא מת בינואר והותיר שלוש בנות, נכדים ונינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ