עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1936 קראו הנאצים למרגרטה (גרטל) ברגמן לשוב למולדתה, אותה עזבה לאחר עליית הנאצים לשלטון. ברגמן אמנם היתה יהודיה, אך הנאצים נזקקו לשירותיה כ"עלה תאנה" בנבחרת האולימפית לקראת האולימפיאדה שנערכה בברלין באותה שנה. זאת, בעקבות איומים בינלאומיים להחרים את המשחקים אם יהודים לא יורשו להשתתף בהם. "זה היה בלוף. הנאצים רצו לרמות את כל העולם", אמרה לימים. ואולם מחשש שהנאצים יפגעו במשפחתה, שנותרה בגרמניה, נאלצה לשוב למולדתה.

ברגמן קופצת לגובה בתחרות בשטוטגרט, לפני מלחמת העולם השנייהצילום: המשפחה

שבועיים לפני האולימפיאדה הנאצים סילקו אותה מהנבחרת בטענה כי הישגיה לא היו ראויים. הסיבה האמיתית היתה חששם שיהודיה תזכה במדליית זהב, בעקבות הישגיה המצוינים לפני התחרויות, שאף הקנו לה שיא גרמני. ברגמן נותרה ברגשות מעורבים. מצד אחד, שמחה על כך שלא תצטרך להצדיע להיטלר במועל יד אם תזכה במדליה ואף חששה שזכייה כזו עשויה לעלות לה בחייה. מצד אחר, התקשתה להשלים עם הידיעה כי נמנעה ממנה הזכות להתמודד על המדליה. "אני משתגעת, כי אני יודעת שיכולתי לזכות במדליה", אמרה לימים. הנאצים החליפו את גרטל בדורה רטיין, אדם אינטרסקס, שחי עד אז כאשה ובהמשך חי כגבר.

ברגמן נולדה ב-1914 בעיר לאופהיים. היא זכתה להישגים ספורטיביים עוד כנערה למגינת לבם של הוריה, שרצו שתהיה "נערה יהודיה טובה", כדבריה, ושתלמד לסרוג ולבשל.

ברגמן (מימין) בהכנות לאולימפיאדת ברלין ב-1936צילום: המשפחה

ב-1937, אחרי האולימפיאדה שבה לא זכתה להשתתף, היגרה לניו יורק שם נישאה למהגר גרמני אחר, שאף הוא היה אתלט. תחילה המשיכה להתחרות ואף הוכתרה כאלופת ארה"ב בקפיצה לגובה ובהדיפת כדור ברזל. ואולם מלחמת העולם השנייה קטעה את הקריירה שלה. הוריה ואחיה הצליחו להגר אף הם מגרמניה, אך רבים מבני משפחתה נרצחו בשואה.

ב-1999 הפרה את הנדר שלה, וחזרה לגרמניה כדי להשתתף בטקס קריאת האצטדיון בו התאמנה בעיר הולדתה על שמה. עשור לאחר מכן, ב-2009, כיכב סיפורה בסרט "ברלין 36". לאחר מכן החליטה התאחדות האתלטיקה הגרמנית להכיר בשיא שקבעה לפני האולימפיאדה כ"אות של צדק וכבוד". "זה נחמד מאוד, אבל זה כבר לא מעסיק אותי. יש דברים הרבה יותר חשובים בעולם מאשר שיא בקפיצה לגובה", אמרה.

ברגמן נפטרה בשבוע שעבר בארה"ב בגיל 103. בעלה מת ב-2013. היא הותירה שני בנים, שני נכדים ונין.

ברגמן בביתה עם חברת פרלמנט גרמנייה, Dagmar Freitag, ביום הולדתה ה-103, השנהצילום: Dagmar Freitag

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ