2017-1925 |

מסכיני שחיטה לסכיני סושי: פרידה מדב לובלינסקי

את חנות הסכינים הוותיקה ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב הקים דב לובלינסקי, דור שני למשחיזי סכינים מפולין, בשנות ה-50. לפני כמה שנים החליפה אותה חנות "קונספט" מפוארת, אך רוחו של לובלינסקי שרתה גם בה. באפריל נפטר בגיל 92

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב לובלינסקי (משמאל) ובנו שרגא
עופר אדרת
עופר אדרת

"אמרת סכינים, אמרת לובלינסקי". זה היה המוטו אותו ביקש לטפח דב לובלינסקי, דור שני לשושלת משחיזי ויצרני סכינים, שתחילתה בבית מלאכה קטן להשחזת סכיני שחיטה ומילה ברחוב שינקין בתל אביב, והמשכה ב"חנות קונספט" בה נמכרים היום סכיני שף "כמו שרואים בטלוויזיה" וסכינים לחיתוך סושי.

לובלינסקי נולד ב-1925 בלודג' בפולין לאביו מנחם ולאמו יהודית. את מקצוע הסכינאות למד אביו, עוד כנער, כשחבר למשחיז מקומי, ועבד בחיתוך שעם במפעל פקקים. כשדב היה בן חודש עלתה המשפחה לארץ, והתיישבה בבני ברק, שם קנה סבו מצד אמו חלקת אדמה. את הפרות אותן גידלה המשפחה נהגה סבתו לחלוב מדי בוקר, ואת תוצרתן העמיסו על חמור קטן, שסבו דיבר אליו ביידיש.

עד גיל תשע למד לובלינסקי ב"חדר". ב-1936 עברה המשפחה לתל אביב, שם למד לובלינסקי בבית הספר "תחכמוני" לבנים. אביו הסתובב בתל אביב עם אופניו, והציע שירות השחזת סכינים ומספריים. ב-1938 פתח האב ברחוב שינקין בית מלאכה קטן להשחזה.

לובלינסקי הצעיר החל לעבוד עם אביו. בימי מלחמת העולם השנייה הם התמחו בהכנת מערכות כלי מניקור לצבא הבריטי. לצד זאת, לדבריו, "הכנו והשחזנו סכינים לתעשיית הנקניק. אז עוד פרסו את הנקניקים ביד - לא במכונות פריסה".

בית המלאכה בשינקין הפך בהמשך גם לסליק לתיקוני נשק של "ההגנה", בה היה פעיל לובלינסקי ללא ידיעת אביו. "בלילות כיסינו את כל החלונות עם שמיכות עבות כדי שהאור והקולות לא יישמעו וייראו", כתב בזכרונותיו. "בבוקר, לפני בוא אבי, היתה מגיעה כבאית לקחת את התוצרת לחלוקה בין הסליקים", הוסיף. ב-1939 אחיו, שלמה, פתח חנות להשחזה בנחלת בנימין. ב-1958 פתח לובלינסקי חנות משלו ברחוב קינג ג'ורג' 14 בעיר, בה פעל גם בית מלאכה.

חייו התהפכו במלחמת יום הכיפורים, כשבנו הבכור, אהוד, נפל בשבי הסורי. לובלינסקי התגייס כולו למאמצים להשבת בנו. בעצת זאב שיף, הפרשן הצבאי של "הארץ", הוא חבר להורים נוספים, והוביל מחאה ציבורית בדרישה להחזיר את הבנים הביתה. את חוויותיו תיאר ביומן. "תקופה זו נמשכה כנצח נצחים. אי אפשר להבין, ואיני מאחל זאת לאף אחד, מהי ההרגשה ומה עובר על אם, אב, רעיה, אח, כשמקבלים הודעה על היעדרות חייל", כתב.

לאחר שובו של הבן בשלום, חזר לובלינסקי לפעילות בחנות, וצירף אליו את בנו הצעיר, שרגא. בהמשך הצטרף לעסק גם הנכד יובל, דור רביעי לשושלת. ב-2014 נסגרה החנות המיתולוגית בקינג ג'ורג' ונפתחה חנות חדשה ומפוארת בקרליבך. לובלינסקי, שנפטר באפריל, הותיר את אשתו, מלכה לבית פרסטר (בת למשפחת יצרני כובעים מוורשה), שני בנים, שישה נכדים ושמונה נינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ