עופר אדרת
עופר אדרת

קשה להסביר בשפה פשוטה את הישגיו המדעיים של פרופ' צבי חשין, מבכירי המומחים בעולם לחומרים מרוכבים, שנפטר בחודש שעבר. ואולם היישום המעשי של עבודתו איפשר לייצר חומרים חדישים, שמשמשים היום מרכיב מרכזי בתחומי הנדסה רבים, מהתעופה וחקר החלל (בין השאר, מטוס הבואינג 787), דרך ההנדסה הימית והנדסת הרכב ועד לפיתוח אביזרי ספורט (כמו מחבטי טניס וגולף).

התארים שקיבל והפרסים בהם זכה מעידים עד כמה עבודתו היתה פורצת דרך. כך, למשל, עבודתו המשותפת עם שמואל שטריקמן, שעסקה בחישוב אלסטיות של חומרים מרוכבים, נבחרה לאחת ממאה העבודות החשובות במאה ה-20 במכניקה.

צבי חשיןצילום: אוניברסיטת תל אביב

חומרים מרוכבים הם שילוב הנדסי של חומר קל כמו פלסטיק או מתכת, עם חומר אחר, כמו סיבי פחמן דקיקים. התוצאה המתקבלת היא חומר קל מאוד, קשיח מאוד וחזק מאוד. "כשהתחלתי לעסוק בתחום הזה היו חומרים מרוכבים בעיקר עניין תיאורטי", מצוטט חשין באתר פרס ישראל. "אחר כך הם הפכו בהדרגה לחומרים הנדסיים מן המעלה הראשונה", הסביר. כמומחה בעל שם בינלאומי בתחום, חשין עבד גם עבור הצי וחיל האוויר האמריקאיים, נאס"א ורפא"ל וכן תרם מהידע שלו לפיתוח מטוס הלביא בישראל.

הוא נולד ב-1929 בדנציג בגרמניה (היום גדנסק, פולין). ב-1936 עלה עם משפחתו לארץ ישראל, והשתקע בחיפה. אחרי שירות צבאי ביקש ללמוד מתמטיקה ופיזיקה, אך אביו שיכנע אותו לפנות להנדסה, בנימוק שכך יוכל למצוא פרנסה.

אחרי לימודיו בטכניון, אצל הפרופ' מרכוס ריינר, ניסה את כוחו בתחום ההנדסה האזרחית, ובעבודת הדוקטור שלו בסורבון בפריז פיתח שיטות לחיזוק גשרים.  בהמשך, בהרווארד, חזר לעסוק בחומרים מרוכבים, וקיבל משרת פרופסור באוניברסיטת פנסילבניה, שם התחיל לשתף פעולה עם שטריקמן.

"עבודתם היתה פריצת דרך כה גדולה, עד שאני מחשיב אותם כמי שהקדימו את זמנם בשנים", אמר חברו, פרופ' ג'ון וויליס מאוניברסיטת קיימברידג'.

ב-1973 הקים חשין מחלקה חדשה בפקולטה להנדסה שאך קמה באוניברסיטת תל אביב – המחלקה למכניקה, חומרים ומבנים – וניהל אותה בשנותיה הראשונות. הוא המשיך לחקור וללמד במחלקה עד צאתו לגמלאות. ב-2007 קיבל את פרס ישראל  בחקר מדעי ההנדסה. ב-2012 קיבל את מדליית בנג'מין פרנקלין. הוא היה נשוי לתמר, אב לשלושה ילדים וסב לנכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ