2017-1938

קצין המשטרה שחשד כי גנדי סייע לרצח הכפול

אלכס איש שלום, ראש אגף החקירות במשטרה, היה מעורב בחקירות הדרמטיות וההיסטוריות בתולדות המדינה, בהן הרצח בבר-בקר, רצח דני כץ ופרשת השחיתות של אשר ידלין. כשהציג לדמיאניוק את הטענה כי הוא איוון האיום - זכה לתגובה לא צפויה. "אחרי מות" עם פטירתו לפני כשבוע

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלכס איש שלום.  "הוא החל בתפקיד הזוטר ביותר, במשמרות לילה באלחוט המשטרתי"
אלכס איש שלום. "הוא החל בתפקיד הזוטר ביותר, במשמרות לילה באלחוט המשטרתי"צילום: המשפחה
עופר אדרת
עופר אדרת

ב-1986 הוסגר ג'ון דמיאניוק מארה"ב לישראל בחשד לפשעי מלחמה שביצע בתקופת השואה. משטרת ישראל הקימה צוות חקירה מיוחד שבנה את התיק לקראת המשפט, שהיה השני מסוגו בארץ, לאחר העמדתו לדין והוצאתו להורג של אדולף אייכמן ב-1962. ניצב משנה אלכס איש שלום, קצין חקירות מבריק ועתיר קבלות, שהיה מעורב בחקירת כמה מהפרשיות החשובות והרגישות בעשורים שקדמו לכך, מונה לעמוד בראש הצוות.

"ראש אגף החקירות קרא לי, ואמר לי שעצרו איזה דמיאניוק אחד בארה"ב, ושכשאמרו לו שהוחלט להסגיר אותו הוא לא הבין מה רוצים ממנו", סיפר איש שלום בעדות וידאו שמופיעה במוזיאון למורשת המשטרה .כחלק מהחקירה, זימן הצוות של איש שלום ניצולי שואה מטרבלינקה, והציג להם תמונות של דמיאניוק מתקופות שונות בחייו. "אחד מהם עלעל באלבום ופתאום אמר, 'הנה איוון האיום'. אחרי שעה גם ניצול שואה אחר חזר על אותו סיפור", סיפר איש שלום.

ואולם כשביקש לעמת את דמיאניוק עם זיהויו כאיוון האיום, ציפתה לו הפתעה. "הוא תפס אותי וחנק אותי, כדי שלא אחקור אותו יותר", סיפר. "דחפתי אותו. התחלתי לנשום. אמרתי לעצמי, 'איזה אדם יכול לחנוק ניצב משנה במשטרת ישראל, בתא ישראלי'", הוסיף.

ראיון עם איש שלום ב"הארץ" על משפט דמיאניוק
ראיון עם איש שלום ב"הארץ" על משפט דמיאניוקצילום: ארכיון "הארץ"

בבית המשפט המחוזי הורשע דמיאניוק בכך שהיה איוון האיום מטרבלינקה, ונידון למוות. ואולם בערעור לעליון הוא זוכה מחמת הספק. "לאחר מכן העדים, הניצולים, התקשרו אלי. הם הרגישו שהיכו אותם פעמיים. גם כי האיש שהתעלל בהם זוכה וגם כי לא האמינו לעדות שלהם", אמר איש שלום.

דמיאניוק חזר לבסוף לארה"ב אך ב-2012 הוסגר לגרמניה, שם עמד לדין על היותו שומר במחנה ההשמדה סוביבור, הורשע ונידון למאסר. בתקופת המתנתו לערעור הוא מת.

דמיאניוק במשפטו בישראל, 1986. חנק את איש שלום לאחר שנשאל אם הוא "איוון האיום"צילום: אי–פי

תיק דמיאניוק היה רק אחד מרשימה ארוכה של פרשות חשובות ורגישות בהן עסק אלכס איש שלום בעשרות שנותיו במשטרת ישראל. הרשימה כוללת את פרשת השחיתות של עסקן מפא"י אשר ידלין ב-1976, הרצח הכפול ב"בר בקר" ב-1980, רצח מפקד כלא רמלה רוני ניצן ב-1981, רצח ח"כ הבדואי חמאד אבו רביע באותה שנה, ורצח דני כץ ב-1983.

איש שלום נולד ב-1938 בחדרה לאביו ליאון (חגי) ועמו מדג'ה (מיכל), שעלו מפולין. במקור נקראה המשפחה "פרידמן". לפי הסיפור המשפחתי, באונייה בדרך לארץ עוברת שמה באופן מילולי ל"איש שלום". אחיו, ד"ר נתן איש שלום, הוא רופא במרכז רפואי כרמל. בצעירותו היה אלכס איש שלום אתלט וזכה בכמה מדליות.

את שירותו במשטרה החל ב-1960, בזמן שהיה סטודנט למדע המדינה ומזרח תיכון באוניברסיטה העברית בירושלים. "הוא החל בתפקיד הזוטר ביותר, במשמרות לילה באלחוט המשטרתי", סיפר בנו, פרופ' פיקי איש שלום, ראש המחלקה ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה. הוא שירת במשטרה עד 1998 והשתחרר בדרגת ניצב. בין התפקידים הבכירים אותם מילא היו ראש אגף החקירות, נציב קבילות הציבור ומבקר המשרד לביטחון פנים.

רחמים אהרוני (משמאל) עם עורך דינו בעת משפטו על הברחת סמים, ב-2004
רחמים אהרוני (משמאל), 2004. איש שלום חקר חשד כי גנדי סיפק לו את משתיק הקול, "אך לא הגענו לממצאים בעניין זה"צילום: מוטי קמחי

כשחקר את תיק הרצח הכפול ב"בר בקר" חשד כי האלוף והשר לעתיד רחבעם זאבי ("גנדי") סייע לשני הרוצחים, טוביה אושרי ורחמים אהרוני, להימלט מהארץ. "אני מניח שהם נפגשו, אבל לא היתה לנו הוכחה. חשדנו שהוא היה צריך לברר לאושרי וגומדי אם הם נמצאים ברשימות המעוכבים של נמל התעופה בן גוריון. במשך שנים גנדי היה ברוגז איתי", סיפר ב-2012 בראיון לגידי וייץ. לצד זאת, לדבריו, הוא חקר גם חשד כי גנדי סיפק לרוצחים את משתיק הקול, "אך לא הגענו לממצאים בעניין זה".

איש שלום כיהן גם כחוקר בוועדת כהן לחקירת הטבח במחנות הפליטים בסברה ושתילה במלחמת לבנון הראשונה, והיה חלק מצוות אוספי החומרים, שכלל גם את הפרקליטות הבכירות דורית בייניש ועדנה ארבל. דו"ח הוועדה הביא להדחת אריאל שרון ממשרד הביטחון.

עוד פרשה היסטורית שבה מילא תפקיד היתה "קו 300", בה נחטף אוטובוס בידי מחבלים ב-1984. איש שלום היה בצוות המשא ומתן המשטרתי מול המחבלים, שלקחו בני ערובה לצורכי מיקוח. "בבוקר הוא חזר הביתה ולפני שהוא הלך לישון, שאלתי אותו מה קרה, והוא סיפר לי ששני מחבלים נהרגו ושניים אחרים נתפסו", אמר השבוע בנו. לאחר מכן, דיווחו בחדשות כי ארבעה מחבלים נהרגו. "הבנתי מייד שמשהו קרה שלא אמור היה לקרות", הוסיף בנו. כשאביו התעורר, שאל אותו לפשר הדבר. רק בהמשך התברר כי אנשי השב"כ הרגו את שני המחבלים לאחר שנתפסו.

אלכס איש שלום על משפט רוצחי דני כץ
אלכס איש שלום על משפט רוצחי דני כץצילום: ארכיון "הארץ"

איש שלום צבר שמונה תארים אקדמיים, בהם דוקטורט במשפטים באוניברסיטת תל אביב. אחרי פרישתו מהמשטרה עבד כיועץ מבקר המדינה לענייני חקירות, לימד במוסדות להשכלה גבוהה, וסייע כמתנדב בחשיפת חומר ארכיוני של המשטרה ביחידת ההיסטוריה ובבית המורשת של המשטרה ובארכיון המדינה. הוא גר תחילה בחולון ואחר כך בירושלים, ונפטר בשבוע שעבר. הוא הותיר את אשתו רינה, משפטנית לשעבר בבית הדין לעבודה, שני בנים, בת ותשעה נכדים.

תגובות